Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 27 listopada 2014, 12:05

autor: Adrian Werner

Łącz i wygrywaj, czyli najlepsze gry z elementami match-3

W najnowszym przeglądzie omawiamy najlepsze naszym zadaniem gry mobilne zawierające elementy logiczne typu match-3.

W ostatnich kilku latach nastąpiła prawdziwa eksplozja produkcji mobilnych, która łączą elementy gier logicznych typu match-3 z innymi gatunkami. Postanowiliśmy opracować listę najlepszych naszym zadaniem tytułów tego typu. Jeśli pominęliśmy Waszych faworytów, to podzielcie się nimi w komentarzach.

Puzzle & Dragons

Zestawienie musiało otworzyć Puzzle & Dragons, gdyż jest to nie tylko zdecydowanie najpopularniejsza gra tego typu, ale również najbardziej dochodowa produkcja mobilna zeszłego roku. Projekt łączy typowo logiczne dopasowywanie kryształów w ciągi minimum trzech tego samego rodzaju z elementami RPG. Podczas zabawy eksplorujemy podziemia i toczymy z przeciwnikami bitwy, w których typy wyprowadzanych ataków oraz zaklęć zależą od tego jakie kamienie weszły w skład kombinacji. Wszystko to wzbogacono rozwiązaniami zaczerpniętymi z serii Pokemon, polegającymi na łapaniu i tresowaniu potworów.

Puzzle to the Center of the Earth

Autorzy Puzzle to the Center of the Earth postanowili połączyć match-3 z platformówką. W grze kierujemy górnikiem, którego zadaniem jest dotarcie na sam dół każdej planszy. Wymaga to przekopywania się przez warstwy podłoża, mającego tutaj formę różnokolorowych klocków, które musimy łączyć w ciągi minimum trzech. System energii powoduje, że trzeba dobrze zaplanować każde posunięcie, a zabawę dodatkowo urozmaicają typowo platformówkowe elementy, w tym omijanie pułapek, zbieranie bonusów i walka z wrogami.

  1. Puzzle to the Center of the Earth na App Store
  2. Puzzle to the Center of the Earth na Google Play

Scurvy Scallywags

Z kolei Scurvy Scallywags to produkcja autorstwa Rona Gilberta, czyli ojca legendarnej serii Monkey Island. Twórca znany jest z wyśmienitego poczucia humoru i jego najnowszy projekt nie zawodzi pod tym względem. Ciekawie prezentują się także mechanizmy rozgrywki. Po pierwsze, możemy wpłynąć na to jak uzupełnione zostaną symbole usunięte z planszy po połączeniu ich w kombinację. Ponadto na planszach znajduje się będący naszym alter-ego pirat i poprzez tworzenie ciągów obiektów jednocześnie kształtujemy jego ruchy oraz to, kogo zaatakuje. Wszystko to nadaje rozgrywce dodatkowej głębi i pozytywnie wyróżnia grę na tle konkurencji.

  1. Scurvy Scallywags na App Store
  2. Scurvy Scallywags na Google Play

Puzzlejuice

Natomiast twórcy Puzzlejuice postanowili stworzyć koktajl z kilku najpopularniejszych typów gier logicznych łącząc match-3 z mechaniką Tetrisa i doprawiając to elementami ze Scrabble. Podczas zabawy z góry ekranu spadają różnokolorowe klocki i musimy tworzyć z nich sekcje obejmujące w poziomie całą dostępną przestrzeń, a jednocześnie tak manipulować fragmentami, aby uzyskiwać ciągi przynajmniej trzej cegiełek tego samego rodzaju, co pozwala przeobrazić je w litery, które ostatecznie łączymy w słowa. Wszystko to brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości opanowanie rozgrywki przychodzi łatwo, a nagromadzanie aktywności sprawia, że cały czas mamy coś do roboty.

Puzzle Craft

Natomiast autorzy Puzzle Craft postanowili połączyć mechanizmy match-3 ze strategią ekonomiczną obsadzając gracza w roli burmistrza skromnej wioski. Naszym zadaniem jest oczywiście gromadzenie żywności i surowców oraz rozbudowa infrastruktury. Nie robią tego jednak za nas osadnicy i zamiast tego każda taka czynność ma postać odrębnego wyzwania logicznego odpowiednio dopasowanego do charakteru danej aktywności. Przykładowo, w kopalniach dopasowujemy trzy lub więcej fragmentów różnorodnych rud, a na polach łączymy w zestawy zboża, drewa czy rośliny. Zgromadzone w ten sposób dobra inwestujemy potem w rozwój osady.

  1. Puzzle Craft na App Store
  2. Puzzle Craft na Google Play

Might & Magic: Clash of Heroes

Wiele gier łączy element match-3 z mechanizmami RPG, ale zazwyczaj to strona logiczna jest znacznie bardziej rozbudowana. Inaczej jest w przypadku Might & Magic: Clash of Heroes. To wyśmienita gra RPG z obszerną kampanią, sporym światem, licznymi misjami do wypełnienia oraz bohaterami do zwerbowania. Jedynym co odróżnia ten tytuł od standardów gatunku jest system walki. Stają w nim naprzeciwko siebie niewielkie armie wypełnione różnokolorowymi jednostkami – ataki wyprowadzamy tworząc pionowe ciągi co najmniej trzech postaci o tych samych barwach, zaś poziomie kombinacje aktywują umiejętności defensywne.

  1. Might & Magic: Clash of Heroes na App Store
  2. Might & Magic: Clash of Heroes na Google Play

Triple Town

O rozbudowie wioski traktuje również Triple Town, ale robi to w mocno odmienny sposób. Tutaj łączenia trzech obiektów o tym samym charakterze dokonujemy od razu na mapie osady. Każda czynność jest wielostopniowa. Duży dom powstaje z połączenia trzech chat, chata z trzech drzew, drzewo z trzech krzewów itd. Ten prosty system doskonale sprawdza się w akcji i oferuje świeże spojrzenie na tematykę match-3. Ponadto dodatkową atrakcją są regularne ataki niedźwiedzi, które potrafią mocno pokrzyżować nasze plany.

  1. Triple Town na App Store
  2. Triple Town na Google Play

Marvel Puzzle Quest

Zestawienie postanowiliśmy zamknąć grą Marvel Puzzle Quest, czyli najnowszą odsłoną serii, która zapoczątkowała modę na łącznie match-3 z elementami RPG. Tak jak w poprzednich grach z cyklu zabawa polega na toczeniu bitew, w których ataki i umiejętności aktywowane są poprzez tworzenie ciągów co najmniej trzej obiektów tego samego rodzaju. Polecamy najnowszą odnogę marki, gdyż jest ona obecnie najlepiej wspierana. Regularnie ukazują się duże aktualizacje, wprowadzające nowe misje fabularne i dodatkowe postacie. Do tego wykorzystanie uniwersum pełnego superbohaterów dodaje grze dużo uroku.

  1. Marvel Puzzle Quest na App Store
  2. Marvel Puzzle Quest na Google Play

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej