autor: Szymon Krzakowski
Krótki przegląd broni pancernej cz.7
Przedstawieniem informacji na temat jednego z najbardziej znanym niemieckich czołgów II Wojny Światowej - Tygrysa kończymy krótki przegląd typów uzbrojenia, z którymi już wkrótce będziemy mieli możliwość zmierzyć się (lub też przejąć nad nimi kontrolę...) w grze Codename Panzers – Faza Pierwsza.
Przedstawieniem informacji na temat jednego z najbardziej znanym niemieckich czołgów II Wojny Światowej - Tygrysa kończymy krótki przegląd typów uzbrojenia, z którymi już wkrótce będziemy mieli możliwość zmierzyć się (lub też przejąć kontrolę...) w grze Codename Panzers – Faza Pierwsza.
PzKpfw VI “Tiger”
O rozpoczęciu prac nad nową bronią – ciężkim czołgiem, który miał wygrać wojnę – Niemcy myśleli tuż po ogłoszeniu traktatu wersalskiego. Początkowo pojazdem takim miał być PzKpfw IV, ale ostatecznie był nim dopiero PzKpfw VI, który na polu walki pojawił się kilka lat później.
Pierwsze prototypy nowego pojazdu przygotowano już w 1930 roku. Wtedy jednak na ciężki czołg najwyraźniej było za wcześnie i z różnych powodów projekt porzucono. Podobny los czekał modele eksperymentalne zbudowane w latach 1937 – 1940. Dopiero w 1941 roku, na rozkaz Hitlera, w zakładach produkcyjnych rozpoczęto pracę nad doskonale opancerzonym i uzbrojonym w działo 88mm ciężkim czołgiem. Po szeregu testów w 1942 roku do seryjnej produkcji trafił pojazd, który od tej chwili najpierw nazywano PzKpfw VI „Tiger” Ausf H1, a po jakimś czasie PzKpfw VI „Tiger” Ausf E. Do 1944 roku wyprodukowano łącznie blisko 1350 pojazdów tego typu.
Pomimo tego jednak, że „Tygrysy” wydawały się niepokonane, ich debiut trudno zaliczyć do udanych. Po raz pierwszy cztery czołgi skierowano do terenów pod Leningradem, gdzie na grząskim terenie Rosjanie przy pomocy dział przeciwpancernych trzy z nich zniszczyli, a jeden poważnie uszkodzili. Sama obecność „Tygrysów” też nie była dla żołnierzy radzieckich czymś niezwykłym – władze dowiedziały się wcześniej o tym, że Niemcy przygotowują ciężki czołg, więc zakładom produkcyjnym zlecono produkcję nowych dział samobieżnych. Su-152, bo tak je nazwano, uzbrojone były w armato-haubicę kal. 152mm, która doskonale radziła sobie z pancerzem PzKpfw VI.
PzKpfw VI Ausf B “Tiger“ Ausf E – tę wersję Tygrysa napotkamy w grze Codename Panzers
W 1942 roku Niemcy doszli do wniosku, że „Tygrysy” co prawda spełniają swoją rolę, ale przydatny okaże się jeszcze jeden ciężki czołg. Następcą PzKpfw VI został zatem PzKpfw VI Ausf B, który nazywano również „Tygrysem Królewskim” („Königstiger”) bądź po prostu „Tiger II”. Czołg ten wyposażono w nowe działo kal. 88mm i nieco zmodyfikowano. Produkcję seryjną tego ogromnego i przypominającego powiększoną „Panterę” pojazdu rozpoczęto w 1944 roku i kontynuowano właściwie do końca wojny. Ogólnie zakłady produkcyjne opuściło około 500 czołgów tego typu.
Trudno zaprzeczyć, że „Tygrys” i „Tygrys Królewski” były czołgami znakomitymi, ale z drugiej strony nie można nie zauważyć tego, że odegrały mniejszą rolę niż życzyliby sobie tego Niemcy. Przede wszystkim miały być to czołgi, które trzymać będą wrogie pojazdy na odległość i nie pozwolą im się nawet zbliżyć. O ile jednak w otwartym polu faktycznie tak to wyglądało, to już z bliskiej odległości Alianci radzili sobie z niemieckimi czołgami mimo ich wyjątkowo mocnego pancerza. Nie można też zapomnieć o tym, że „Tygrysów” wyprodukowano łącznie blisko 1850, a rosyjskich T-34 czy amerykańskich „Shermanów” na polach walki było znacznie więcej.
Szymon „Wojak” Krzakowski