autor: Szymon Krzakowski
Krótki przegląd broni pancernej cz.6
Radziecki IS-2 to już przedostatni z krótkiej kolekcji zaprezentowanych w tym tygodniu na stronach GRY-OnLine czołgów. Zarówno ten, jak i jeszcze wiele innych będzie już niedługo można spotkać w grze Codename Panzers Faza Pierwsza.
Radziecki IS-2 to już przedostatni z krótkiej kolekcji zaprezentowanych w tym tygodniu na stronach GRY-OnLine czołgów. Zarówno ten, jak i jeszcze wiele innych będzie już niedługo można spotkać w grze Codename Panzers Faza Pierwsza.
IS-2
W 1942 roku do rosyjskich zakładów produkcyjnych dotarło od władz zamówienie na nowy ciężki czołg, który ma zastąpić zasłużone KW-13 i T-34. W ten sposób bardzo szybko, bo już w maju, powstał łączący cechy obu tych pojazdów czołg IS-1 (nazwa IS pochodzi oczywiście od imienia i nazwiska Józefa Stalina).
Kwestią dyskusyjną pozostawała wówczas armata czołgu. Początkowo rozważano zastosowanie dział kal. 85mm i 100mm, ale w końcu – już po starciach w rejonie Kurska – zdecydowano się ostatecznie na armatę 122mm. Tak powstał zatem IS-122, który wiosną 1944 roku przemianowano na IS-2. Ten właśnie czołg zobaczyć można w grze Codename: Panzers, która na półki sklepowe polskich sklepów trafi w ostatnich dniach sierpnia.
Co ciekawe, władze ZSRR nie czekały na model prototypowy IS-122, ale pojazd ten od razu trafił od do produkcji. Pod koniec 1943 roku po raz pierwszy postanowiono sprawdzić jego skuteczność, a w tym celu skorzystano ze zdobycznej niemieckiej „Pantery”. Wbrew pozorom jednak działo kal. 122mm nie sprawowało się aż tak znakomicie, jak można by było przypuszczać. Mimo to władze uznały, że czołg ten trafi do uzbrojenia Związku Radzieckiego.
Seryjną produkcję rozpoczęto pod koniec grudnia 1943 roku i, systematycznie usuwając wszelkiego rodzaju błędy w konstrukcji, kontynuowano przez blisko dwa lata. W tym czasie zakłady produkcyjne opuściło około 4400 pojazdów. Były to nie tylko czołgi IS-1 (znane wcześniej jako IS-85) oraz IS-2 (czyli IS-122), ale również wzorowane na nich działa samobieżne ISU-122 i ISU-152. Przez cały czas czołgi modyfikowano, w tym m.in. poprzez wzmacnianie pancerza i dodanie przeciwlotniczego karabinu maszynowego.
W międzyczasie Rosjanie pracowali nad kolejnymi czołgami typu IS. W 1944 roku opracowali prototypowe IS-3 (uzbrojony w eksperymentalne działo 85mm dużej mocy, z którego później zrezygnowano), a także IS-4 oraz IS-5. Jakiś czas później powstał też IS-6, a już po zakończeniu II wojny światowej IS-7. Ostatecznie z czołgów tego typu zrezygnowano oficjalnie dopiero po rozpadzie ZSRR.
IS-2 nie był może czołgiem tak znakomitym jak niemiecki „Tygrys”, ale mimo wszystko jako pierwszy z radzieckich wozów mógł nawiązać z nim równorzędną walkę, co oczywiście było dla Rosjan bardzo ważne.
Szymon „Wojak” Krzakowski