autor: Radosław Grabowski
Jacek Komuda o grach strategicznych
W związku z nadchodzącą premierą produkcji pt. Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu w warszawskim Muzeum Narodowym został zorganizowany wykład znanego pisarza, poświęcony tworzeniu gier strategicznych oczami historyka.
Jacek Komuda znany jest przede wszystkim jako pisarz, specjalizujący się w tematyce historycznej. Ma on jednak dużo wspólnego z grami. Brał przecież udział w pracach m.in. nad Wiedźminem czy Earth 2160, a ostatnio udziela się przy Bulletstormie. W związku z nadchodzącą premierą produkcji pt. Polskie Imperium: Od Krzyżaków do Potopu, wygłosił on specjalny wykład w warszawskim Muzeum Narodowym. Prelekcja dotyczyła procesu tworzenia gier strategicznych, widzianego oczami historyka.
W trakcie wykładu zostały wymienione najczęstsze problemy, z którymi deweloperzy nie potrafią sobie poradzić. „Polityka wewnętrzna i zagraniczna zrealizowana jest bardzo powierzchownie” - stwierdził Komuda. Takie elementy gier wyrażane są bowiem zwykle w formie prostych suwaków, mających się nijak do rzeczywistości. Pisarz piętnował kolejne niedoskonałości tak uznanych marek jak Total War czy Civilization, zauważając jednakże również ich pozytywne strony. Wymienił tu przykładowo dobrze zaprojektowane drzewka rozwoju technologicznego. Najpoważniejszą zdaniem Komudy wadą wszystkich strategii jest to, że jako władca nie możemy należycie dostosowywać w nich prawa do zmieniających się warunków. Idealną grą tego typu byłoby dla niego MMO działające na zasadzie Wikipedii, gdzie każdy uczestnik zabawy mógłby samodzielnie kształtować rzeczywistość w bardzo szerokim spektrum.
Komuda został zaangażowany przez firmę Cenega Poland jako konsultant merytoryczny Polskiego Imperium: Od Krzyżaków do Potopu. Gra trafi na sklepowe półki już 10 listopada i będzie sprzedawana w dwóch wersjach. Standardowa kosztować ma 79,99 PLN i zawierać szereg bonusów (m.in. film fabularny Dawno temu w Iłży i pierwszy rozdział powieści Jacka Komudy pt. Krzyżacka Zawierucha w formie audiobooka). Z kolei za wydanie kolekcjonerskie trzeba będzie zapłacić 159,99 PLN. Jego nabywcy znajdą dodatkowo w pudełku np. kopię historycznego polskiego sztandaru i dwa sienkiewiczowskie audiobooki (Krzyżacy i Potop).