autor: Bartosz Świątek
GPU Nvidia Ampere zapewnią nawet 50% więcej wydajności
Zgodnie z doniesieniami serwisu Taipei Times, karty graficzne Nvidia Ampere mogą zapewnić nawet o połowę lepszą wydajność niż Turingi, przy równoczesnym dwukrotnym obniżeniu zużycia energii. Wszystko dzięki poprawkom architektury oraz wykorzystaniu litografii 7 nm.
Serwis Taipei Times (za Tom’s Hardware) opublikował szereg plotek na temat kolejnej generacji kart graficznych firmy Nvidia, znanych pod nazwą kodową Ampere. Zgodnie z tymi informacjami układy mają zapewnić większy niż pierwotnie zakładano przyrost wydajności - sięgający nawet 50%. Co ciekawe, równocześnie GPU będą charakteryzowały się dwukrotnie mniejszym zużyciem energii. Wszystko dzięki zmianom w architekturze oraz przesiadce na proces litograficzny 7nm. Oryginalnym źródłem doniesień jest notka przesłana klientowi przez firmę analityczną Yuanta Securities Investment Consulting Co.
W praktyce oznaczałoby to, że karta pobierająca tyle prądu co GeForce RTX 2060 zapewniałaby wydajność zbliżoną do GeForce’a RTX 2080 Ti, co jest bardzo imponującym wynikiem. Warto przy tym odnotować, że w porównaniu do obecnych rozwiązań z rodziny Turing znacznej poprawie ma ulec też sprawność podzespołów odpowiedzialnych za ray tracing. Redaktorzy serwisu Wccftech spekulują, że usprawnienia architektury powinny pozwolić na granie w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę z włączonym śledzeniem promieni.
Karty Nvidia Ampere zadebiutują w drugiej połowie bieżącego roku - najprawdopodobniej w czasie sierpniowej konferencji SIGGRAPH (na jednej z poprzednich edycji tej imprezy zaprezentowano GeForce’y RTX). „Zieloni” spodziewają się, że premiera układów przyczyni się do dużego wzrostu sprzedaży jej produktów, a dzięki współpracy nie tylko z TSMC, ale i z Samsungiem, zapewnienie odpowiedniej liczby układów nie powinno stanowić problemu.
Nie trzeba oczywiście dodawać, że powyższe informacje to jedynie nieoficjalne plotki - faktyczną wydajność kart Ampere będziemy mogli ocenić dopiero po ich premierze.