Google zakazuje reklam niesprawdzonych i eksperymentalnych metod leczenia
Google zapowiedziało bany dla reklam produktów i terapii medycznych, które nie zostały w odpowiedni sposób przebadane i nie udowodniono ich skuteczności. Spotkało się to z aprobatą lekarzy.
Z pewnością każdy z Was w ten czy inny sposób słyszał o internetowych reklamach produktów i terapii medycznych. Fraza „Lekarze go nienawidzą”, która czasem je rozpoczyna, stała się już memem. Wygląda jednak na to, że czasy ich świetności powoli dobiegają końca, przynajmniej jeśli chodzi o Google. Sieciowy gigant ogłosił, że w ramach nowej polityki zdrowotnej ogłoszenia promujące „niesprawdzone i eksperymentalne” metody leczenia, na przykład terapie komórkami macierzystymi czy genowe, zostaną przez niego zakazane. Z bana wyłączono jedynie promocje trwających obecnie badań klinicznych oraz informacje na temat ich wyników.
Oto, w jaki sposób decyzję o wyłączeniu niesprawdzonych medykamentów i terapii leczniczych tłumaczy Adrienne Biddings, jedna z osób odpowiedzialnych za politykę Google (via NewsGram):
Wiemy, że ważne odkrycia lekarskie często zaczynały jako nieudowodnione pomysły – wierzymy, że odpowiednio monitorowane oraz regulowane badania kliniczne są najbardziej wiarygodnym sposobem testowania i udowadniania skuteczności nowych rzeczy w medycynie. Jednocześnie zauważyliśmy wzrost liczby niezbyt moralnych osób, które próbują wykorzystywać jednostki oferując im niesprawdzone, zwodnicze metody leczenia. Często korzystanie z nich może prowadzić do niebezpiecznych skutków zdrowotnych i według nas na platformach Google nie ma miejsca dla tego typu ogłoszeń.
Informacje o zakazaniu przez Google reklam eksperymentalnych terapii medycznych bardzo dobrze przyjęli lekarze. Cytując słowa doktora Deepaka Srivastavy, prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Komórkami Macierzystymi:
Nowa polityka Google zakazująca nieprzetestowanych leków to bardzo potrzebny i mile widziany krok w kierunku ograniczenia sprzedaży tworzonych przez pozbawione skrupułów firmy produktów medycznych, takich jak niesprawdzone terapie komórkami macierzystymi.
Trudno się nie zgodzić z komentarzami Biddings i Srivastavy. Choć w sieci można znaleźć szereg artykułów mówiących o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z leków reklamowanych przez Internet, wciąż znajdują się osoby decydujące się na eksperymentalne terapie, za co czasem przychodzi im płacić słoną cenę. Decyzja Google o zbanowaniu szemranych ogłoszeń medycznych powinna widocznie zredukować liczbę tragicznych sytuacji przez nie powodowanych.