Gmail blokuje codziennie 18 milionów fałszywych maili o koronawirusie
Filtry poczty Google dziennie blokują 18 milionów maili typu phishing lub zawierających malware, których tematem jest pandemia koronawirusa. To prawie 20% wszystkich wiadomości blokowanych przez filtry Gmail.
- filtry usługi pocztowej Gmail dziennie blokują nawet 100 milionów maili zawierających szkodliwy kod lub wyłudzających informacje;
- prawie 1/5 niebezpiecznych wiadomości wykorzystuje temat pandemii koronawirusa SARS-CoV2;
- poczta Google jest jednym z najpopularniejszych dostawców usług mailowych, niemal 1/3 wiadomości wysyłanych jest za jej pośrednictwem.
Gmail jest jednym z najbardziej popularnych serwisów poczty elektronicznej. Według portalu Statista niemal 1/3 światowych wiadomości jest dostarczana za jego pośrednictwem. To tłumaczy dane, jakie podaje blog firmy Google – ponad 100 milionów maili dziennie na ich poczcie zawiera złośliwy kod lub próbę wyłudzenia (phishing). Co ciekawe, tematem niemal 20% z nich jest koronawirus i choroba Covid-19. To tylko część związanego z pandemią spamu - nawet 240 milionów takich „śmieciowych” maili dziennie ląduje w pocztowym limbo.
Takie wyniki są efektem pracy mechanizmów skanowania wiadomości stosowanych przez Google. Na ich blogu podawanych jest kilka typów szkodliwych informacji, jakie są wysyłane. W większości są to próby podszywania się pod znane organizacje, np. WHO. Takie zagrożenia wyłapuje system weryfikacji poprawności domen. Zdarzają się też wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem Covid-19, podszywanie się pod firmy funkcjonujące w trybie pracy zdalnej, czy fałszywe wiadomości rządowe. Google twierdzi, że wiele kampanii malware zostało tylko „zaktualizowanych” pod kątem koronawirusa. Część fałszywych maili pochodzi ze znanych źródeł.
Twórcy takich ataków celują głównie w osoby pracujące obecnie zdalnie, lub użytkowników, którzy z powodu pandemii stracili pracę i są w trudnej sytuacji finansowej. Ta grupa jest szczególnie narażona, gdyż wiele trefnych wiadomości oferuje łatwy zarobek. Są też próby wykorzystania strachu przed pandemią i groźby zajęcia środków finansowych przez rząd. Warto dodać, że filtry Google nie są całkowicie szczelne, część takich śmieciowych informacji może się pojawić w naszej skrzynce. Dlatego musimy być bardziej ostrożni i lepiej poinformowani o aktualnych zagrożeniach. Nie tylko tych biologicznych, ale (niestety) także w cyberprzestrzeni.