Gamescom 2021 odbędzie się jedynie online
Organizatorzy targów gamescom 2021 ogłosili, że tegoroczna edycja wydarzenia nie odbędzie się hybrydowo, jak wcześniej planowano, tylko w całości online.
- organizatorzy targów gamescom 2021 postanowili, że sierpniowe wydarzenie odbędzie się w całości online;
- decyzja została podjęta po konsultacjach z partnerami i wystawcami, którym pandemia koronawirusa utrudnia tworzenie gier, jak i udział w tego typu imprezach;
- gamescom 2021 rozpocznie się 25 sierpnia od Opening Night Live, którą poprowadzi Geoff Keighley;
- streamy z imprezy będą darmowe.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, tegoroczne targi gamescom odbędą się w całości online. Taką decyzję podjęli organizatorzy wydarzenia po konsultacjach z partnerami i wystawcami. Jej powód jest dość oczywisty – pandemia koronawirusa, która nie tylko uniemożliwia organizowanie tego typu imprez na masową skalę, ale też wydłuża proces tworzenia gier, przez co wydawcy muszą staranniej niż do tej pory planować swoje kolejne premiery. Tyle dobrego, że podobnie jak w tamtym roku streamy z imprezy będą dostępne za darmo dla wszystkich zainteresowanych internautów.
To jednak nie jedyna zmiana – przeznaczona dla graczy część targów rozpocznie się bowiem dzień później, niż planowano – 25 zamiast 24 sierpnia – i potrwa przez 3 dni. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, otworzy ją gamescom Opening Night Live, którą znów poprowadzi znany dziennikarz Geoff Keighley. Dwa dni poprzedzające ceremonię otwarcia zostaną natomiast poświęcone na tzw. devcom, czyli szereg wydarzeń biznesowych, w czasie których np. twórcy „indyków” będą mogli skusić wydawców swoimi powstającymi projektami. Pełny harmonogram sierpniowego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej.
Jeszcze przed targami w mediach społecznościowych ma się rozpocząć kampania gamescom epix. Jej celem będzie wykreowanie odpowiedniej atmosfery do cyfrowego wydarzenia, a także zainteresowanie nim większej liczby odbiorców. Same targi z kolei przyniosą z pewnością wiele świeżych informacji na temat już zapowiedzianych gier, ale także wieści o zupełnie nowych produkcjach. Nie zabraknie również pokazu mniejszych tytułów – gamescom Awesome Indies – który znów ma przygotować IGN. Amerykański serwis będzie też odpowiedzialny za stworzenie studia dla targów.
Ich organizatorzy – centrum wystawiennicze Koelnmesse oraz Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Gier – dążyli do tego, aby tegoroczne targi odbyły się hybrydowo i oprócz licznych prezentacji widzowie mogli obejrzeć również część „rzeczywistego” wydarzenia. Liczono się co prawda z tym, że przez sytuację epidemiologiczną trzeba będzie zmienić te plany, i właśnie taki scenariusz ostatecznie wejdzie w życie. Dyrektor operacyjny placówki w Kolonii, Oliver Frese, nie kryje swojego żalu:
Włożyliśmy całą naszą energię w stworzenie gamescomu 2021 w hybrydowym formacie (…). Koncepcja została bardzo dobrze przyjęta przez naszych partnerów, ale jej niepewny charakter okazał się dla wielu z nich trudnością w precyzyjnie konstruowanych planach (…). Dlatego w tym roku ponownie wybieramy się na czysto cyfrowy gamescom i przy odpowiednim czasie realizacji będziemy w stanie zaoferować społeczności graczy jeszcze potężniejsze wydarzenie online pod koniec sierpnia 2021 roku.
Geoff Keighley wydaje się natomiast podekscytowany możliwością poprowadzenia kolejnej ceremonii otwarcia. Dziennikarz przyznał, że organizowane w Kolonii wydarzenie interesuje w tym roku większą liczbę deweloperów niż w ubiegłym:
Fani gier na całym świecie już nie mogą się doczekać kolejnego gamescom Opening Night Live. Po zeszłorocznym wielkim sukcesie wydarzenia zainteresowanie deweloperów jest ogromne i każdy dokłada starań, aby móc ogłosić swoje nowe gry w ONL i stać się ważną częścią targów gamescom 2021.
Zainteresowanie deweloperów nie może dziwić – streamy z gamescomu 2020 wyświetlone zostały ponad 100 milionów razy, gromadząc przed ekranami ponad 50 milionów unikalnych użytkowników ze 180 krajów.