autor: Maciej Myrcha
Cyberkafejki pod nadzorem - Wielki Brat patrzy!
Oj niełatwe życie będą mieli mieszkańcy Miasta Aniołów, którzy zechcą pobuszować w Internecie czy po prostu pograć w gry komputerowe korzystając z usług cyberkawiarenek. Otóż wczoraj Rada Miejska Los Angeles wydała rozporządzenie, które w dużym stopniu ogranicza korzystanie z Internetu właśnie w takich kafejkach. Według dziennika LA Daily News, rozporządzenie to dotyczy "cyberkafejek oraz placówek, które udostępniają ponad 5 komputerów z dostępem do Internetu". Pod taki określenie "podpada" ponad 30 instytucji, głównie zlokalizowanych w San Fernando Valley.
Oj niełatwe życie będą mieli mieszkańcy Miasta Aniołów, którzy zechcą pobuszować w Internecie czy po prostu pograć w gry komputerowe korzystając z usług cyberkawiarenek. Otóż wczoraj Rada Miejska Los Angeles wydała rozporządzenie, które w dużym stopniu ogranicza korzystanie z Internetu właśnie w takich kafejkach. Według dziennika LA Daily News, rozporządzenie to dotyczy "cyberkafejek oraz placówek, które udostępniają ponad 5 komputerów z dostępem do Internetu" . Pod taki określenie "podpada" ponad 30 instytucji, głównie zlokalizowanych w San Fernando Valley.
Aby przedsięwzięcie polegające na udostępnianiu Internetu było legalne w myśl nowego rozporządzenia, jego właściciel musi zwrócić się o pozwolenie na wykonywanie usług do policji. Następnie musi zapoznać się oraz wyrazić zgodę na przestrzeganie szeregu nowych zasad, m.in. takiej, iż o dowolnej porze w firmie musi znajdować się przynajmniej jeden pracownik, który ukończył 18 lat. Dodatkowo na 6 metrów kwadratowych powierzchni cyberkafejki może przypadać maksymalnie 1 komputer. Co więcej, niektóre z kafejek będą musiały zainstalować kamery wideo monitorujące ich siedzibę a także wyznaczyć odpowiednie miejsce na tzw. "poczekalnię".
Ale chyba jedną z najważniejszych reguł nowego rozporządzenia, i jak sądzę wzbudzającą największe emocje, jest wprowadzenie "godziny policyjnej". Osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły przebywać w kafejkach w godzinach 8:30-13:30 oraz 22:00-8:30. Dodatkowo każda osoba będzie musiała na wezwanie okazać dokument tożsamości.
Prace w sprawie nałożenia surowych reguł funkcjonowania kafejek internetowych rozpoczęły się w roku 2002 po serii aktów przemocy w Los Angeles i okolicach (doszło do 2 morderstw), które według Rady Miejskiej spowodowane były w dużej mierze przez rozgrywki komputerowe w tychże kafejkach.