Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 9 października 2019, 14:03

Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga

Po karze nałożonej przez Blizzarda na Blitzchunga za publiczne wsparcie protestów w Hongkongu, zewsząd spływają bezlitosne memy i słowa krytyki, a społeczność nawołuje do bojkotu korporacji. Reagują również pracownicy wydawcy, a sam zawodnik odniósł się krótko do kary.

Wiele memów nawiązuje do symbolicznego zdjęcia z placu Tiananmen w ChRL, wykonanego w 1989 roku podczas krwawych protestów. - Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - wiadomość - 2019-10-09
Wiele memów nawiązuje do symbolicznego zdjęcia z placu Tiananmen w ChRL, wykonanego w 1989 roku podczas krwawych protestów.

Wczoraj pisaliśmy o tym, z jakimi konsekwencjami Chung „blitzchung” Ng Wai musi się zmierzyć po tym, jak po wygraniu meczu Hearthstone Grandmasters w wywiadzie opowiedział się publicznie po stronie protestujących w Hongkongu. Blizzard zawiesił go na rok oraz pozbawił całej nagrody pieniężnej za udział w drugim sezonie rozgywek. W wypowiedzi dla serwisu IGN, gracz tak odniósł się do kary, którą na niego nałożono:

Spodziewałem się takiej decyzji Blizzarda; uważam, że jest niesprawiedliwa, ale ją szanuję. Nie żałuję niczego, co powiedziałem.

Akcje Blizzarda zaliczyły lekki spadek.
Akcje Blizzarda zaliczyły lekki spadek.

Dziś Internet reaguje i nawołuje do bojkotu. Swoje zdanie wyrażają gracze, środowisko oraz byli i obecni pracownicy giganta. W kwestii relacji wielkich korporacji z Chinami, sprawa Blitzchunga przelała wśród opinii publicznej i ludzi z branży czarę goryczy. Blizzardowy subreddit kipi. Jeszcze wczoraj, przez moment, r/Blizzard był ustawiony na prywatny – dziś już wiemy, że zrobił to jeden z moderatorów, który zaraz potem usunął swoje konto. Przynajmniej tak tę sytuację tłumaczą pozostali moderatorzy. Teraz, pomiędzy licznymi memami, znajdziemy tam np. instrukcję, jak usunąć konto z Battle.net, aplikacji Blizzarda, oraz inne pomysłowe sposoby na wyrażenie oporu. Wśród nich, oczywiście, niekupowanie gier, ale i zmasowane wnioskowanie o udostępnienie zebranych danych – w przypadku, gdy korporacja nie dostarczy ich użytkownikowi w ciągu trzydziestu dni, Unia Europejska nałoży na nią stosowną karę.

Tak Blizzard opisuje swoje wartości.
Tak Blizzard opisuje swoje wartości.

Twitter nie pozostaje w tyle. W siłę rośnie hashtag #BoycottBlizzard. Wśród osób, które go użyły, można znaleźć byłych pracowników przedsiębiorstwa oraz twórców i producentów jego gier:

Kevin Hovdestad, kiedyś również związany z Blizzardem, udostępnił zdjęcie posągu Orka sprzed kampusu firmy w Irvine w Kalifornii – dookoła wypisane są wartości, które gigant zawarł w swojej misji. Zarówno „Każdy głos się liczy”, jak i „Myśl globalnie” zostały zasłonięte przez wyrażających swoje niezadowolenie pracowników:

Są też pozytywne aspekty: twórcy gry Gods Unchained zapowiedzieli na Twitterze wsparcie finansowe dla Blitzchunga o równowartości zredukowanej kary oraz zaproszenie i opłacenie podróży na ich własne rozgrywki (co jest oczywiście chwytem marketingowym, ale jednocześnie miłym i przyzwoitym gestem):

Poniżej kilka spośród multum memów:

Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #4
Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #5
Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #6
Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #7
Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #8
Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #9
Bojkot Blizzarda - memy i komentarze w obronie Blitzchunga - ilustracja #10

Julia Dragović

Julia Dragović

Studiowała filozofię i kierunki filologiczne. Pisanie trenowała, rzeźbiąc setki prac zaliczeniowych. Dziennikarka GRYOnline od 2019 roku. Zaczynała w newsroomie, pracowała w dziale publicystyki jako felietonistka i recenzentka, a wkrótce również jako etatowa redaktorka działu poradników i anglojęzycznego Gamepressure do roku 2023. Gra od kiedy pamięta, we wszystko oprócz strzelanek i RTS-ów. Kociara, simsiara, betoniara. Kiedy nie czyści map ze znajdziek i nie gra w symulatory wszystkiego, strategie ekonomiczne, RPG-i (papierowe też) oraz romantyczne indyki, lata z aparatem po polskich i zagranicznych miastach w poszukiwaniu brutalistycznej architektury i postkomunistycznych reliktów.

więcej