Bill Gates: koronawirus może stać się pandemią stulecia
Bill Gates, założyciel Microsoftu, opublikował artykuł, w którym namawia światowych przywódców i przedsiębiorców do współpracy finansowej w walce z Covid-19. Przekonuje, że wspólne zaangażowanie pozwoli opanować wirusa, nim przerodzi się w pandemię podobną hiszpance.
W SKRÓCIE
- Bill Gates opublikował w New England Journal of Medicine artykuł, w którym przestrzega światowych przywódców przed rozwojem pandemii koronawirusa;
- Szacuje, że Covid-19 może stać się pandemią stulecia, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie środki zaradcze;
- Nawołuje rządy i prywatnych przedsiębiorców do współpracy technologicznej, finansowej i informacyjnej.
W New England Journal of Medicine ukazał się artykuł autorstwa Billa Gatesa, w którym miliarder i współzałożyciel Bill & Melinda Gates Foundation alarmuje, że wirus wywołujący Covid-19 może okazać się pandemią stulecia i właśnie tym niebezpiecznym, szybko rozprzestrzeniającym się patogenem, przed którym przestrzegał wcześniej wielokrotnie. Studzi jednak nastroje:
Mam nadzieję, że nie jest jeszcze aż tak źle, niemniej powinniśmy założyć, że tak właśnie będzie, dopóki nie okaże się inaczej.
Gates często zabiera głos w sprawie przeciwdziałania i zwalczania epidemii. Wygłasza przemówienia na medycznych sympozjach, gości na TEDTalks, gdzie przedstawia twarde dane, prognozy oraz postulaty mające usprawnić system prewencji. I za każdym razem powtarza to samo: nie jesteśmy gotowi na globalną pandemię skalą przypominającą hiszpankę z 1918 roku, która jest wyłącznie kwestią czasu. Z podobnym komunikatem zwraca się i teraz.
BILL & MELINDA GATES FOUNDATION
Założona przez małżeństwo Gatesów fundacja prowadzi inicjatywę Global Health Program, wspierającą walkę z chorobami zakaźnymi (jak malaria, HIV czy polio) m.in. poprzez finansowanie badań nad szczepionkami i lekarstwami. Oprócz działalności na rzecz światowego zdrowia, organizacja wspiera również inicjatywy edukacyjne oraz przeciwdziałające ubóstwu w krajach słabo rozwiniętych. Na walkę z koronawirusem fundacja przekazała już 100 milionów dolarów.
Wypowiedź jest skierowana przede wszystkim do światowych przywódców – w jej dalszej części czytamy o rekomendacjach fundacji, mających usprawnić system szybkiego reagowania oraz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusów. Treść jest poniekąd zaproszeniem do międzynarodowej współpracy.
W czasie każdego kryzysu przywódcy mają dwa równie istotne obowiązki: poradzenie sobie z bezpośrednim zagrożeniem oraz dopilnowanie, by nie pojawiło się ponownie. Pandemia Covid-19 jest jednym z takich zagrożeń. Musimy ratować życie ludzi, jednocześnie konieczna jest też poprawa systemu reagowania na wybuchy epidemii. Pierwsze zadanie jest bardziej pilne, jednak to drugie niesie za sobą decydujące długofalowe konsekwencje.
Dlaczego koronawirus jest dla Gatesa tak alarmujący? Przede wszystkim zabija nie tylko osoby starsze i schorowane – również zdrowych dorosłych, z ogólnym współczynnikiem śmiertelności ok. 1% (dla porównania, współczynnik śmiertelności grypy hiszpanki szacuje się na 2%). Poza tym – osoba zarażona Covid-19 przenosi chorobę na średnio dwie lub trzy następne; zarażają też osoby niewykazujące objawów lub wykazujące w stopniu lekkim (a więc wychodzące z domu i normalnie funkcjonujące).
EFEKTYWNE DZIAŁANIE
O tym, jak poważnym problemem jest zagrożenie wirusami, niech świadczą główne pola działania Efektywnego Altruzimu. Ruch ten ma na celu rozwiązywanie największych problemów naszego świata w najbardziej zaniedbanych, a jednocześnie szalenie istotnych dziedzinach, w których przypadku zwiększone nakłady finansowe w dużej mierze załatwią sprawę. Te pola to: walka z ubóstwem, cierpienie zwierząt i losy przyszłych pokoleń – tu właśnie, obok konsekwencji zmian klimatycznych czy wojny atomowej znajdziemy niebezpieczne patogeny. EA w swojej działalności m.in. wspiera organizacje, które najefektywniej rozporządzają funduszami przekazywanymi na pomoc w tych dziedzinach.
Co zatem według twórcy Microsoftu powinny robić rządy, od szczebli lokalnych aż po krajowe, by spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa? Po pierwsze, oprócz bezpośredniej pomocy swoim obywatelom, finansowo wspierać w walce z chorobą kraje słabo rozwinięte i rozwijające się (w szczególności afrykańskie oraz regionu Azji Południowej). Istotne jest też wspieranie tamtejszej podstawowej opieki zdrowotnej. Po drugie, łożyć środki na trwające badania nad rozwojem leczenia i szczepionki, a następnie na ich szybką produkcję i sprawną dystrybucję na całym świecie. Po trzecie, usprawnić między państwami system przepływu informacji o chorobach, stanie badań i medycznych zasobów, wraz z listą wyspecjalizowanego personelu i ekspertów danej dziedziny. Wszystko to będzie wymagało również współpracy między państwami i firmami farmaceutycznymi, zapewniającej leczenie każdemu potrzebującemu – nie zaś tylko tym najbogatszym.
Gates przekonuje, że technologiczne, dyplomatyczne i finansowe (mowa o miliardach dolarów) wyzwania, jakie stawia przed przywódcami oraz prywatnymi przedsiębiorcami (współpraca między tymi dwoma sektorami jest według niego konieczna) groźba globalnej pandemii, nie jest wysokim kosztem w porównaniu do ilości potencjalnych ofiar śmiertelnych oraz idących za tym ogromnych strat dla gospodarki (giełda już odczuwa negatywne skutki – mówi się o najgorszym tygodniu od czasu kryzysu z 2008 roku).
Myśl przewodnią artykułu można streścić do stwierdzenia: zdrowie jest w tym przypadku wspólnym interesem. Jeśli przywódcy posłuchają postulatów wpływowego miliardera, być może nie będziemy musieli koronawirusa określać pandemią.
CO TU W OGÓLE ROBI TEN NEWS
Koronawirus jest już problemem globalnym – wchodzi więc na growy i technologiczny teren. Ilość materiałów oznaczonych na GOL-u tagiem „koronawirus” stale rośnie i niedługo wskoczy w drugą dziesiątkę. Odwołano targi MWC 2020; GDC 2020 przełożono na lato. Ciągle pojawiają się informacje o twórcach czy całych firmach wycofujących się z kolejnych imprez branżowych. Bardziej lokalnie, bo w Katowicach, właśnie odbył się turniej Intel Extreme Masters 2020 bez udziału publiczności. O jakich zmianach będziemy Wam jeszcze zmuszeni donosić? Czas pokaże. A póki co, unikanie imprez masowych oraz dbanie o higienę (pamiętajcie o myciu rąk! I o tym, ze maseczki nic Wam nie dadzą) wydaje się być dobrą strategią.