Ankieta sprzętowa Steam - chiński najpopularniejszym językiem, zadyszka AMD
Z najnowszej ankiety sprzętowej Steam wynika, że w grudniu najpopularniejszym językiem na platformie Valve był chiński. Po kilku miesiącach wzrostów lekką zadyszkę złapało AMD - zarówno w kategorii procesorów, jak i układów graficznych.
Doczekaliśmy się publikacji wyników najnowszej odsłony ankiety Steam. Sugerują one, że w grudniu 2019 roku AMD złapało lekką zadyszkę – Nvidia odbudowała swoją pozycję na rynku układów graficznych, a Intel „podkradł” nieco punktów procentowych dostawcy Ryzenów w kategorii CPU. Najciekawszą informacją wydaje się jednak zmiana, jaka nastąpiła w temacie najczęściej używanych wersji językowych. Okazuje się, że w minionym miesiącu najpopularniejszym językiem wśród użytkowników platformy był chiński (37,87%).
Jeśli chodzi o procesory, zmiany odnotowano przede wszystkim na pecetach z zainstalowanym systemem Windows. W grudniu 2019 roku jednostki AMD znajdowały się tylko na 16,06% z nich, co stanowi spadek o ponad 3% w stosunku do kilku poprzednich miesięcy ubiegłego roku. Sytuacja wśród osób korzystających z Linuxa jest bardziej stabilna (od dłuższego czasu Intel kontroluje tam ok. 75% rynku). W dalszym ciągu większość użytkowników posiada czterordzeniowe CPU (54,58%), ale warto odnotować systematyczny wzrost liczby procesorów sześciordzeniowych (w grudniu było to 21,26%, podczas gdy w sierpniu ok. 16,5%). Najpopularniejszą wartością taktowania pozostaje 3,3 do 3,69 GHz (21,2%).
W ostatnim czasie do układów graficznych AMD przekonywało się coraz więcej użytkowników platformy Steam, ale w grudniu kontrofensywę przepuściła Nvidia. W efekcie odzyskała część rynku i zakończyła rok z rezultatem na poziomie 80,51% (w listopadzie było to „tylko” 74,55%), natomiast producent Radeonów stracił na przestrzeni miesiąca grubo ponad 3% (11,89%). Najpopularniejszą kartą graficzną pozostaje GeForce GTX 1060 (20,3%), a najczęściej wybieranym Radeonem jest RX 580 (1,29%).
W grudniu w zakresie systemów operacyjnych dominowała 64-bitowa wersja Windows 10 (61,09%), aczkolwiek odnotowała ona aż 13,14% spadku. W ubiegłym miesiącu sporym wzrostem popularności mógł się natomiast pochwalić Windows 7 64-bit (33,04%, czyli o 14,5% lepiej niż w poprzedniej ankiecie). Udział innego oprogramowania systemowego kształtował się na poziomie ok. 3%. Wracając jeszcze na moment do wersji językowych – chińska wyprzedziła angielską o ok. 7% (30,43%), natomiast polską wybrało 1,61% użytkowników.