autor: Kamil Zwijacz
AMD ujawnia daty premiery Radeonów RX 470 i 460 oraz kartę Radeon Pro SSG
Firma AMD podzieliła się szczegółami związanymi ze specyfikacją techniczną kart grafiki Radeon RX 470 oraz RX 460. Poznaliśmy również ich daty premier, a także układ Radeon Pro SSG przeznaczony do profesjonalnych zastosowań.
Firma AMD ujawniła oficjalną specyfikację kart grafiki Radeon RX 470 i RX 460 oraz ich daty premier. Pierwsza z nich zadebiutuje na rynku 4 sierpnia, a druga 8 dnia tego samego miesiąca. Układy powinny zainteresować osoby planujące przeznaczyć na zakup nowej karty stosunkowo niewielkie pieniądze, gdyż RX 470 kosztować ma około 150 dolarów (ok. 600 zł), a RX 460 o 50 dolarów mniej, czyli jakieś 400 zł. Oczywiście w Polsce najpewniej będą to nieco wyższe kwoty. Tak czy siak, pierwsza z wymienionych może okazać się naprawdę niezła, gdyż będzie to nieco okrojony RX 480, który bez problemu powinien sobie radzić z grami w rozdzielczości 1080p na wysokich ustawieniach.
Z kolei RX 460 będzie już zdecydowanie słabszą jednostką, ale zadowoli miłośników gier e-sportowych, w których osiągać ma setki klatek animacji na sekundę. Sprzęt znakomicie sprawdzi się też w laptopach. Porównano go do GTX-a 960M od firmy Nvidia, od którego ma być rzecz jasna mocniejszy. Z racji swojego przeznaczenia, karta ma mieć niewielki pobór prądu, oscylujący w granicach 75 W.
Na koniec mamy też pewną ciekawostkę. AMD ujawniło bowiem układ Radeon Pro SSG przeznaczony do profesjonalnych zastosowań. Sprzęt jest interesujący z tego względu, że zostanie wyposażony w dwa sloty PCIe 3.0 M.2, umożliwiające podłączenie dysków SSD z 1 TB pamięci. Oczywiście przepustowość w takim przypadku nie będzie równie duża, co w normalnych pamięciach montowanych w poszczególnych układach, ale zapewni znacznie większy bufor – w końcu obecne karty dla profesjonalistów dysponują maksymalnie 32 GB pamięci. Z ujawnionych testów wynika, że w przypadku surowego materiału w rozdzielczości 8K obrabianego na high-endowej stacji bez SSG, osiągano rezultaty na poziomie 17 klatek na sekundę. Po podłączeniu konstrukcji wartość ta skoczyła do stabilnych 30 FPS-ów, przy czym AMD zaznacza, że można osiągnąć nawet płynne 90 klatek. Jeżeli należycie do grona osób, które potrzebują tego typu sprzętu, to szykujcie się na wydatek rzędu 9999 dolarów.