AMD jak Intel: Ryzeny 5000 z poważną luką bezpieczeństwa
AMD potwierdza, że nowa linia procesorów oparta o Zen 3 jest podatna na atak typu Spectre. Odpowiedzialny jest za to mechanizm optymalizacji, zawarty m.in. w procesorach Ryzen 5000 i Epyc.
- najnowsze procesory AMD z generacji Zen 3 także są podatne na ataki typu Spectre;
- odpowiedzialna za to jest funkcja optymalizacji PSF, jej wyłączenie jednak nie przynosi znacznego spadku wydajności.
Podatność na ataki typu Spectre, będąca do tej pory charakterystyczna dla starszych procesorów Intela i ARM, została potwierdzona teraz także u AMD. Stało się tak dzięki nowej funkcji PSF (Predictive Store Forwarding), obecnej w procesorach generacji Zen 3. Mechanizm optymalizacji ich pracy zawiera lukę, przez którą można ominąć mechanizmy bezpieczeństwa.
AMD opublikowało dokument, w którym pisze, że firma jest świadoma obecności luki w mikroarchitekturze sprzętowej optymalizacji PSF. Jest to nowa funkcja, która pojawiła się w układach Zen 3. Ma ona na celu przyspieszenie ich pracy poprzez przewidywanie pewnych działań w stosie instrukcji procesora. Niekiedy to przewidywanie prowadzi do błędów, przez które możliwe jest uruchomienie szkodliwego kodu i odczytanie zawartości pamięci. Dla zainteresowanych – dokładniej jest to opisane w tym pliku.
Najbardziej narażone na ataki jest oprogramowanie używające piaskownic w procesach bezpieczeństwa. Aplikacje korzystające ze sprzętowego izolowania nie są już podatne. AMD odkryło, że izolacja adresowania zabezpiecza przed atakami tego typu. Oczywiście zawsze można mechanizm PSF wyłączyć. I okazuje się, że wcale nie jest to taki zły pomysł. Choć AMD tego nie poleca, gdyż twierdzi, że mimo wszystko zagrożenie jest niewielkie.
Wyniki testów wykonanych i opublikowanych przez serwis Phoronix pokazują, że spadek wydajności w przypadku wyłączenia PSF jest minimalny. Wykonano dziesiątki różnych benchmarków wykorzystując różne procesory z serii Ryzen 5000 i Epyc 7003 na platformie Linux. Średni spadek wydajności wyniósł poniżej jednego procenta i można przyjąć, że nie jest w zasadzie zauważalny.