Albion Online później i nie w modelu free-to-play
Stefan Wieziorek ze studia Sandbox Interactive poinformował o przedłużeniu zamkniętej bety gry Albion Online co najmniej do pierwszego sierpnia. Co więcej, twórcy zdecydowali się na zrezygnowanie z modelu free-to-play.
- Producent: Sandbox Interactive
- Gatunek: MMORPG
- Platformy sprzętowe: PC, iOS, Android
- Data premiery: 2016 (?)
- Inne: ogromny świat w pełni kształtowany przez użytkowników; brak wyraźnie zarysowanej fabuły.
Od zeszłego miesiąca trwają zamknięte beta testy Albion Online, ambitnego MMO tworzonego przez niemiecki zespół Sandbox Interactive. I wygląda na to, że szybko z tej fazy nie wyjdzie. Jak poinformował prezes studia Stefan Wieziorek na oficjalnym forum gry, zamknięta beta Albion Online przedłuży się co najmniej do 1 sierpnia 2016 roku. Powodem tej decyzji ma być pragnienie twórców, by ich debiutancka produkcja okazała się „długoterminowym sukcesem”, co z kolei pociąga za sobą potrzebę dopracowania całości. Lista planowanych zmian jest długa: zwiększenie i urozmaicenie świata gry, dodanie systemu zbrodni i reputacji wzorowanego na Ultimie Online oraz wiele innych nowinek oraz poprawek.
O ile przedłużenie zamkniętej bety w celu doszlifowania AO trudno uznać za złą wiadomość, o tyle druga informacja przekazana przez Wieziorka jest o wiele bardziej kontrowersyjna. Twórcy z Sandbox Interactive postanowili bowiem o zmianie modelu biznesowego produkcji, w związku z czym Albion Online nie będzie tytułem free-to-play. Jako motywację tego posunięcia podano – znów – chęć dopracowania gry, jako że – według Wieziorka – przygotowanie jej pod model free-to-play zabrałoby sporo czasu, który zespół woli poświęcić na ulepszenie swojego debiutanckiego projektu. Wspomniano też o potencjalnym ryzyku związanym z takim rozwiązaniem, jak choćby korzystaniem z botów czy zbyt małym rozmiarem świata. Wraz z tym zmienią się także tzw. founder’s packi – zestawy zawartości dla osób, które finansowo wsparły Albion Online. W momencie premiery zostaną one zmienione na zestawy startowe (starter pack), które pozwolą na uzyskanie natychmiastowego dostępu do AO, choć jednocześnie będą nieco uboższe w dodatki. Nie wiadomo też, jaki dokładnie model płatności zostanie wprowadzony: buy-to-play (czyli jednorazowa opłata za grę) czy też pay-to-play (okresowy abonament).