Aktualizacja Windowsa 11 KB5043145 odłącza myszki, klawiatury i powoduje BSOD
Jedna z ostatnich opcjonalnych aktualizacji Windowsa 11 negatywnie wpływa na działaniem systemu operacyjnego. Microsoft jest świadomy problemów, ale dotąd nie wypuścił łatki, więc należy unikać instalacji.
Jeśli Windows Update wyświetli informację, że do instalacji jest przygotowana aktualizacja KB5043145, to zignorujcie ten komunikat. Opcjonalna łatka sieje spustoszenie w Windowsie 11, doprowadzając do tego, że nawet peryferia komputerowe odmawiają posłuszeństwa. Najgorsze jest jednak to, że Microsoft dopiero przygotowuje łatkę, która przywróci Windowsa 11 do prawidłowego stanu (vide PC Gamer).
Unikajcie opcjonalnej aktualizacji KB5043145
Wspomniana łatka KB5043145 jest wyjątkowo irytująca, ponieważ wywołuje problemy związane z działaniem systemu operacyjnego oraz peryferiów. Używanie myszki lub klawiatury staje się niemożliwe, a WiFi całkowicie zanika, razem z łącznością poprzez porty USB. To jednak tylko początek, ponieważ wyjątkowo uciążliwe staje się funkcjonowanie samego Windowsa 11.
W nawet kilkunastominutowych odstępach może pojawiać się niesławny „Blue Screen of Death”, restartujący komputer bez końca. Jeden z internautów zgłosił, że nagle posłuszeństwa odmówił WSL2 (Windows Subsystem for Linux). Przy niedziałających myszce i klawiaturze przywrócenie systemu do poprzedniej wersji staje się wyzwaniem, ale jeden z internautów miał znaleźć nietypowe rozwiązanie:
Odkryłem, żeby najpierw odłączyć zasilacz, potem przy włączaniu komputera wejść do BIOS-u i od razu z niego wyjść. Wtedy mogłem wcisnąć F8, żeby dostać się do ekranu odzyskiwania systemu.
Nie wiadomo, co może być przyczyną tak dużej liczby błędów ze strony aktualizacji KB5043145. Na problemy narzekają posiadacze laptopów od Asusa i Lenovo, z podzespołami od Intela lub AMD w środku. Microsoft jest świadomy sytuacji i pracuje nad jak najszybszym rozwiązaniem, ale nie wiemy, kiedy będzie dostępne.
Takich problemów nie było przy okazji aktualizacji KB5041587 dedykowanej Ryzenom. Co jednak ciekawe, prawie rok temu łatka KB5030310 powodowała kłopoty, ale wyłącznie w komputerach z podzespołami AMD.