„Wszystkie kryptowaluty to oszustwo” - twórca dogecoina szczerze o cyfrowej walucie
Współtwórca dogecoina krytykuje ideę kryptowalut. Zwolennicy bitcoina i innych wirtualnych monet nie kryją zaskoczenia.
Mimo ogromnego wzrostu wartości kryptowalut w ciągu ostatniej dekady, ciągle są osoby, które uważają wirtualne monety za oszustwo. Ku zdumieniu wielu na listę sceptyków wpisał się ostatnio inżynier oprogramowania Jackson Palmer, który razem z Billym Markusem w 2013 roku stworzył system płatności odwołujący się do popularnego mema z „piesełem” (ang. doge).
Dogecoin jest internetową walutą peer-to-peer, opartą na zmodyfikowanym protokole bitcoin.
Twórca dogecoina był nieaktywny na Twitterze od roku 2019, kiedy to ustawił swoje konto jako prywatne. Wczoraj wrócił z przytupem, nazywając kryptowaluty sposobem bogaczy na stanie się jeszcze bogatszymi. Jednocześnie stwierdził, że tylko trochę różnią się one od istniejącego scentralizowanego systemu finansowego, który rzekomo miał zostać zastąpiony przez wirtualne waluty.
Po latach bacznej obserwacji uważam, że kryptowaluty to ultraprawicowa, hiperkapitalistyczna technologia zbudowana głównie po to, aby zwiększyć bogactwo posiadaczy poprzez połączenie unikania podatków, zmniejszonego nadzoru regulacyjnego i sztucznie wymuszanego deficytu.
Palmer dodał, że kryptowaluty są kontrolowane przez wpływowe „kartele” bogaczy, które żerują na desperacji i naiwności. Nie twierdzi on wprawdzie, że finansowe wykorzystywanie nie istniało przed powstaniem wirtualnych walut, ale według niego to właśnie ten wynalazek uskutecznił ów proceder.
Stworzyć kryptowaluty to tak, jakby wziąć najgorszy element z dzisiejszego systemu kapitalistycznego (korupcja, oszustwa, nierówności) i z użyciem oprogramowania zredukować nad nim kontrolę – regulacje, podatki, inspekcje, które służą jako ochrona i zabezpieczenie dla przeciętnego człowieka.
Twórca dogecoina zapowiedział również, że nie będzie już odpowiadał na pytania odnośnie kryptowalut, którymi jest ponoć ciągle zalewany. Bardzo prawdopodobne więc, że jest to ostatnia opinia, jaką Palmer wygłosił w tym temacie:
Jestem bardzo często pytany, czy kiedykolwiek „wrócę do kryptowalut” albo czy będę dzielił się moimi myślami w tym temacie. Moja odpowiedź brzmi „nie”.
- Bitcoin wydobywa się teraz łatwiej - dzięki chińskim zakazom
- Niemal miliard złotych w kryptowalutach przejęła brytyjska policja
- Ogromna liczba PS4 odkryta w kopalni kryptowalut na Ukrainie