autor: Piotr Lewandowski
Ładniejsze filmy dzięki karcie graficznej
W internecie można pobrać kilka darmowych odtwarzaczy, które wykorzystują moc karty graficznej do dekodowania filmów. Dzięki temu poprawia się wydajność, a obraz wygląda lepiej wskutek sprzętowej korekty. Sprawdziliśmy które programy są najlepsze.
Do dekodowania filmów karta graficzna może użyć jednej z dwóch technologii, DXVA oraz CUDA. Pierwsza z nich korzysta z możliwości pakietu DirectX i działa dobrze niemal na każdym GPU, nawet na zintegrowanych, wolnych grafikach firmy Intel, które znajdują się w budżetowych laptopach. Z kolei druga technologia, CUDA, to autorski projekt firmy NVIDIA. Dlatego dekodery filmów korzystające z CUDA działają tylko na kartach z rodziny GeForce.
DXVA ma niestety pewne ograniczenia. Wsparcie sprzętowe zależy od profilu kodowania i formatu. To znaczy, że nie będziesz mógł akcelerować wszystkich filmów, a tylko część z nich. Z kolei CUDA, dzięki zupełnie innemu sposobowi działania, jest odporna na tego rodzaju ograniczenia. Jeśli dekoder wykorzystujący CUDA wspiera dany format, to dekodowanie będzie działać zawsze – niezależnie od profilu kodowania. Zatem jaki odtwarzacz i dekoder wybrać?
Wszystkie darmowe odtwarzacze wykorzystują DXVA (VLC najnowszy DXVA 2.0). Dlatego jeśli masz inną kartę graficzną niż GeForce, możesz wybierać dowolnie, korzystając z naszych podpowiedzi. Jeśli zależy Ci na bardzo dobrej wydajności, prostej obsłudze i jak najlepszej jakości obrazu wybierz Splash Lite.
Przykład ze Splash Lite, przedstawiający zastosowanie systemu Picture2
Gdy wolisz mieć więcej opcji i skonfigurować odtwarzacz pod siebie, możesz wybrać Media Player Classic: Home Cinema. Dla zaawansowanych użytkowników przeznaczone są odtwarzacze VLC i PotPlayer, które wyposażone są w bardzo bogate opcje konfiguracyjne i zarazem szereg ciekawych możliwości. Jednak początkującym mogą sprawić drobne kłopoty.
Dla kart GeForce przeznaczone są dwa dekodery, CoreAVC i pakiet LAVFiltres. Pierwszy z nich jest płatny, choć w zamian odwdzięcza się bardzo dobrą wydajnością. Drugi jest całkowicie darmowy, dlatego testy zalecamy zacząć właśnie od niego. Dekoder trzeba zintegrować, po instalacji, z wybranym odtwarzaczem. Nadaje się do tego PotPlayer. Jeszcze prościej można to zrobić w Media Player Classic: Home Cinema. Wystarczy skorzystać z poradnika. Oba dekodery, dzięki wparciu dla najnowszej wersji DXVA 2.0, działają także na innych GPU niż GeForce. Warto przetestować LAVFiltres lub CoreAVC, ponieważ tryb DXVA 2.0 daje bardzo dobrą jakość obrazu.