futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 4 kwietnia 2025, 11:30

„Jest tylko gorzej”. Ekspert o stosunku cen do wydajności kart graficznych Nvidii

Ekspert przyjrzał się, jak na przestrzeni lat zmieniała się surowa wydajność kart graficznych Nvidii w stosunku do ich cen.

Źródło fot. Andrey Matveev; Unsplash.com; 2023
i

Premiera RTX-ów 50 nie należała do udanych – głównie przez wysokie ceny, braki w sklepach, a także problemy techniczne, np. zbyt małą ilość ROP-ów. Kwestią sporną jest również wydajność kart graficznych, które bez dodatków w postaci DLSS-a i generowania klatek nie radzą sobie tak dobrze, jak powinny. Gamers Nexus sprawdził, jak naprawdę wygląda historia rozwoju kart graficznych Nvidii w ostatnich latach.

Nieoczekiwana zmiana miejsc kart graficznych Nvidii

Weryfikując statystyki, Gamers Nexus prześledził ostatnie 12 lat rozwoju kart graficznych Nvidii: od GTX-ów 700 aż po najnowsze RTX-y 50. Wnioski są jednoznaczne – dostajemy gorszą wydajność za większe pieniądze, a nazwy danych modeli jeszcze nigdy nie były tak umowne i gracze powinni przestać patrzeć na daną serię przez pryzmat wydajności z przeszłości.

YouTube: Gamers Nexus; 2025

Gamers Nexus sprawdził m.in., jaki procent rdzeni CUDA ma każda karta graficzna względem pełnej kości GPU dla danej generacji. Pod tym względem wyróżnia się GTX 780, który ma równe 100% rdzeni CUDA, a najbliższy jest mu RTX 3090 z 98% (nie brano pod uwagę późniejszego RTX-a 3090 Ti). Natomiast cichym bohaterem jest RTX 3080 Ti, który praktycznie oferował to samo, co droższy flagowiec tamtej generacji.

Patrząc na wykres, widać, że w pewnym momencie nastąpiła pewna zmiana. Teraz RTX 5070 oferuje procent rdzeni CUDA (względem pełnej kości GPU) na tym samym poziomie, co GTX 950, a RTX 4060 ma wynik gorszy nawet od RTX-a 3050. To w pewien sposób potwierdza krytykę, jaką w swoim czasie zebrał model 4060, który jest uważany za jedną z najgorszych kart graficznych Nvidii.

Wnioski są takie, że to, co kiedyś było modelem z dopiskiem 70, teraz w nazwie ma 80, a to, co wcześniej było 50, teraz jest 70. Czym w takim razie będą modele 60? Warto pamiętać, dlaczego sprawdzono wartość rdzeni CUDA – to one odpowiadają w dużym stopniu za moc karty graficznej, w tym za renderowanie grafiki.

Karty graficzne są coraz droższe, a oferują coraz mniej

To, że karty graficzne są coraz droższe, widać doskonale. Czasem jednak możemy spotkać się z opiniami, że trzeba brać uwagę inflację, bo wszystko drożeje i tak naprawdę ceny GPU utrzymują się w normie. Wyniki Gamers Nexusa pokazują jednak coś zgoła innego. Wliczenie inflacji jeszcze lepiej świadczy o tym, że płacimy więcej za mniejszą wydajność kart graficznych.

YouTube: Gamers Nexus; 2025

Warto tu zaznaczyć, że Gamers Nexus brał pod uwagę ceny sugerowane Nvidii, a nie realne dostępne w sklepach, dlatego RTX-y 50 mogą prezentować się wyjątkowo korzystnie. Nie zmienia to jednak tego, że w cenie kultowego GTX-a 1080 Ti (93% rdzeni CUDA) premierowo był dostępny RTX 5070 Ti (47% rdzeni CUDA).

Wyjątkowo stabilnie wygląda seria RTX-ów xx70 – pod względem cen sugerowanych od 3070 do 5070 znajdujemy się w podobnym obszarze. Dlaczego jest tak dobrze, wyjaśnia wydajność karty, ponieważ z 56% rdzeni CUDA dla RTX-a 3070 zjechaliśmy do 28% rdzeni CUDA RTX-a 5070. Jest więc coraz drożej za mniej, a pewnym kamieniem milowym było wprowadzenie RTX-ów, bo 2080 Ti był droższy od 1080 Ti aż o 600 dolarów.

Po co te nazwy?

Jednym z czynników oceny, czy dana karta graficzna jest warta swojej ceny, jest jej nazwa. Nvidia stworzyła, chcący lub niechcący, pewien standard, podpinając liczby 90, 80, 70, 60 i 50 pod nazwy każdego z modeli. Zanim pojawiła się seria 3090, modele 80 i 80 Ti były najlepszymi z dostępnych, co w pewnym stopniu przyzwyczaiło graczy do tego, że wybierając RTX-a 5080 otrzymają wydajność z wysokiej półki.

Według Gamers Nexus Nvidia nie przykładała do nazw żadnego znaczenia i nazewnictwo było traktowane dosyć swobodnie. Gracze jednak przypięli każdej serii łatkę oczekiwań, które ewidentnie nie są spełnianie, gdy spojrzymy, jak przy wspomnianej serii 80 procent rdzeni CUDA spadł z 83% aż do 49% od czasów RTX-a 3080.

Problem jest o tyle duży, że Nvidia trzyma w garści około 90% udziału w rynku gamingowych kart graficznych. Ta dominacja mogła dać jej ciche pozwolenie na takie obniżanie wydajność kart przy jednoczesnym podnoszeniu cen.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej