futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 7 października 2021, 13:25

Intel nie wybuduje fabryki w Wielkiej Brytanii - powodem jest brexit

Nowa fabryka Intela nie powstanie w Wielkiej Brytanii. Powodem jest fakt, że kraj ten nie należy już do Unii Europejskiej, czyli brexit. Rozpatrywanych jest 70 lokacji w 10 państwach UE.

W SKRÓCIE:
  • Intel nie bierze Wielkiej Brytanii pod uwagę w planach rozbudowy produkcji w Europie z powodu brexitu;

Intel zamierza budować swoje fabryki także w Europie. Zwiększenie mocy produkcyjnych ma zaadresować problemy z dostępnością chipów. CEO firmy Pat Gelsinger twierdzi, że Wielka Brytania była brana pod uwagę jako jedna z możliwych lokalizacji, jednak tak było jeszcze przed brexitem. Wyjście z Unii Europejskiej wiele zmieniło i kraj ten został wykreślony z „listy Intela”.

Po brexicie... przyglądamy się krajom UE i liczymy na wsparcie.

Wypowiedź Pata, udzielona BBC, odpowiada także na pytanie „dlaczego brexit?”. Intel chce, by Unia Europejska partycypowała w kosztach przedsięwzięcia – firma po prostu liczy na dotacje. Łączna wartość inwestycji ma wynieść 95 miliardów dolarów w ciągu następnych 10 lat. Przedsięwzięcie o takim rozmiarze oznacza wielopłaszczyznowy rozwój i znaczne korzyści dla regionu.

Mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w sprawie lokalizacji, jak również wsparcie ze strony UE... przed końcem tego roku.

Fabryki Intela często są mega-kompleksami, zasilanym przez własne elektrownie i oferującymi pracę dziesiątkom tysięcy ludzi. Pod uwagę branych jest siedemdziesiąt propozycji miejsc w dziesięciu krajach UE. Pat Gelsinger rozmawiał w Gdańsku z premierem Mateuszem Morawieckim, stąd można przypuszczać, że Polska posiada mocną pozycję wśród rozpatrywanych lokalizacji.

Intel uważa, że rynek półprzewodników powinien podwoić swoją wartość w ciągu 7 lat. Działania polegające na rozbudowie produkcji w USA i Europie mają zwiększyć stabilność łańcuchów dostaw. Wiele źródeł problemów w dostępności chipów wynika z nadmiernej centralizacji produkcji (szacunkowo ok. 80% wafli krzemowych wytwarzanych jest w Azji) i co za tym idzie – podatności na kryzysy, klęski żywiołowe i pandemie.

Intel nie wybuduje fabryki w Wielkiej Brytanii - powodem jest Brexit - ilustracja #1
Fabryka Intela w Arizonie. Źródło: Intel

Konkurenci Intela także planują inwestycje w produkcję – TSMC zamierza wydać 100 mld dolarów na rozbudowę, a AMD nawet ponad 200 mld. Rozwój zdolności wytwórczych jest nieunikniony i konieczny wraz z wykorzystaniem technologii procesorowych w coraz prostszych i tańszych urządzeniach. Czas pokaże, czy zbalansowana strategia Intela przyniesie lepsze skutki. Tymczasem polecam zapoznać się z aktualną ofertą procesorów tej firmy na Allegro.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej