autor: Dawid Wanat
Wykopano już 90% wszystkich bitcoinów. Zostało jeszcze 120 lat kopania
Bitcoin ma 12 lat. Od początku jego istnienia wykopano już 19 milionów BTC, czyli 90% całej puli. Czy bitcoin niedługo się skończy?
Od wykopania pierwszego bitcoina minęło już 12 lat. Tajemniczy człowiek pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, który zaprojektował tę kryptowalutę, zapewnił, że na wydobycie czeka nie więcej niż 21 milionów bitcoinów. Nie wiadomo, jakie były zamiary Nakamoto, lecz dziś wartość BTC jest niebotyczna.
Póki co wykopano 18,9 miliona BTC, czyli 90% całego zapasu. Czy najpopularniejsza kryptowaluta niedługo się skończy? Otóż nie – wydobycie pozostałych 10% może zająć nawet 120 lat.
Wszystko za sprawą halvingów – wydarzeń odbywających się mniej więcej co cztery lata, a dokładnie po wydobyciu każdego dwustudziesięciotysięcznego bloku BTC. Następstwem tego jest każdorazowy spadek wynagrodzenia za kopanie o połowę. Jak dotąd odbyły się trzy halvingi (ostatni z nich 11 maja 2020 roku, kiedy to wynagrodzenie za jeden blok zostało ucięte z 12,5 BTC do 6,25 BTC). Ograniczenie wydobycia ma znacząco zmniejszać inflację bitcoina.
Wydobycie bitcoina staję się coraz trudniejsze, w efekcie czego ostatni z nich może zostać wykopany w okolicach 2140 roku. Warto też dodać, że szacunkowo 20% już wydobytych BTC zostało bezpowrotnie utraconych, co podwyższa jeszcze wartość dostępnych bitcoinów. Chodzi tu m.in. o zapomniane hasła, zagubione dyski twarde czy śmierć posiadacza.
Wiele wydarzyło się wokół bitcoina w ciągu 12 lat jego istnienia. Jaka czeka go przyszłość?