91. Gry Zręcznościowe
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 91. Najpopularniejsze gry z gatunku zręcznościowe.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Dinosaur Ball
Zręcznościowe 23 maja 1992
Dinosaur Ball to azjatycki odpowiednik Pang, stworzony i wydany przez firmę AMWA z Hong Kongu. Zadanie gracza (lub graczy, bo autorzy umożliwili zabawę w dwie osoby) jest bardzo proste: za pomocą specyficznego pistoletu wystrzeliwującego łańcuch, musi zbić wszystkie znajdujące się na planszy balony.

Deep Sea Fishing 2: Offshore Angler
Zręcznościowe 26 maja 2001
Kontynuacja popularnej symulacji łowiectwa oceanicznego Virtual Deep Sea Fishing, oferuje większą liczbę ryb na które możemy polować nowymi sposobami.

Jessie's Wild West Rodeo
Zręcznościowe 23 maja 2001
Zręcznościowa gra dla najmłodszych oparta o świat filmów animowanych Toy Story, w której jako dzielna kowbojka Jessie pomagamy zagubionym kosmitom odnaleźć drogę do statku.

FightBox
Zręcznościowe 6 lutego 2004
Gra akcji, która powstała w oparciu o popularny program wyświetlany przez stację BBC. Telewizyjny Fight Box umożliwiał widzom organizowanie pojedynków pomiędzy skonstruowanymi przez siebie wojownikami, które walczyły na specjalnie przygotowanych do tego celu arenach o tytuł mistrzowski.

Blazing Trails
Zręcznościowe 30 czerwca 1999
Blazing Trails to fanowska przeróbka programu Trailblazer, stworzonego w 1986 roku przez Gremlin Graphics na komputery Commodore 64. Zadanie gracza (zarówno w oryginale jak i remake’u) jest bardzo proste: musi on przetoczyć kulkę po długim, pełnym pułapek torze.

Last Action Hero
Zręcznościowe 13 lipca 1994
Last Action Hero to zręcznościówka, luźno oparta o fabułę filmu pod tym samym tytułem. Gracz wcieli się w rolę Jacka Slatera, którego głównym zadaniem jest uratować dzieci, przetrzymywane w portowym magazynie.

Wild Summer!
Zręcznościowe 10 października 2007
Sun City to spokojne i piękne miasteczko, zlokalizowane tuż nad brzegiem morza. Niestety, pojawiłeś się tam Ty – szesnastoletni młodzieniec, który wykorzystując wakacyjną przerwę od nudnych nauk w szkole, postanowił raz a dobrze zaszaleć. To będzie najdziksze lato w Twoim dotychczasowym życiu, o ile zdecydujesz się zagrać w Wild Summer!

CyberGroove
Zręcznościowe 13 lutego 2004
Gra taneczna, która początkowo trafiła na rynek tajwański. Główną atrakcją jest dołączana do zestawu specjalna mata podłączana przez port USB (brak możliwości zakupienia samej gry).

Atomic Betty
Zręcznościowe 25 października 2005
Atomic Betty to bohaterka serii kreskówek kanału telewizyjnego Cartoon Network. Jest ona z wyglądu zwykłą 12-letnią dziewczynką, ale galaktyczni złoczyńcy znają ją jako... strażniczkę wszechświata i obrończynię kosmosu.

Volfied
Zręcznościowe 11 września 1991
Niezwykle prosty pomysł na grę zręcznościową, który firma Taito przeobraziła w produkt o nazwie Qix, znalazł wielu naśladowców (m.in. Styx). Jednak to nikt inny, ale właśnie japońscy programiści opracowali program, który naprawdę zrewolucjonizował ideę pierwowzoru. Mowa tu o opublikowanej po raz pierwszy na automatach coin-op grze Volfied.

Qix
Zręcznościowe 23 września 1989
Jak wiele gier arcade, także i Qix zadebiutowała najpierw na automatach coin-op, dokładnie w 1981 roku. PeCetowcy doczekali się wersji na swoje komputery od firmy Taito dopiero osiem lat później.

Bunny Bricks
Zręcznościowe 12 kwietnia 1992
Bunny Bricks to gra zręcznościowa, przygotowana przez francuską firmę Silmarils, znaną na ogół z „poważniejszych” produkcji, jak np. Robinson’s Requiem czy serii Ishar. Program jest de facto klonem Arkanoida, ale podanym w przyjemnej oprawie wizualnej oraz przyprawionym odpowiednio wysoką dawką humoru.

Smoking Colts
Zręcznościowe 28 listopada 2003
Gra zręcznościowa należąca do gatunku zwanego potocznie „celowniczkiem”, do którego zaliczają się również takie tytuły jak klasyczny Virtua Cop czy polska Kurka Wodna. Jedynym elementem łączącym gracza z grą jest tu bowiem właśnie ów celownik, przy pomocy którego należy strzelać w pojawiających się w różnych miejscach ekranu przeciwników.

Space Ace II: Borf's Revenge
Zręcznościowe 16 marca 1991
Podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej odsłonie cyklu, tak i w Space Ace II: Borf’s Revenge zobaczysz długi film animowany, podzielony na 27 krótkich epizodów. W każdym z nich musisz wykonać odpowiednią sekwencję ruchów za pomocą klawiatury.

Crystal Quest
Zręcznościowe 7 lutego 2006
Crystal Quest to gra zręcznościowa ze studia Stainless Games, stanowiąca remake produkcji z 1987 roku, która wsławiła się faktem, iż była jedną z pierwszych, kolorowych gier przeznaczonych na komputery klasy Macintosh.

Sega Classics Collection
Zręcznościowe 22 marca 2005
Sega Classics Collection to zbiór dziewięciu zróżnicowanych tytułów, które niegdyś królowały na automatach do gier. W skład pakietu wchodzą Monaco GP, Virtua Racer, Outrun, Alien Syndrome, Tant R & Bonanza Bros, Columns, Fantasy Zone, Golden Axe oraz Space Harrier.

Bass Avenger
Zręcznościowe 10 października 2000
Zabawna gra zręcznościowa, w której wcielamy się w rybę egzekwującą zemstę na złowrogich wędkarzach. Na każdym z poziomów musimy wciągnąć ludzi do wody wszelkimi możliwymi sposobami. Produkcja jest utrzymana w wyjątkowo prześmiewczym tonie.

Attack of the Silver Ball
Zręcznościowe 30 grudnia 2001
Symulator pinball’a pozwalający na rozgrywkę na trzech trójwymiarowych stołach: Mafia Madness, Battle for Planet X oraz Paladin Wing.

Deer Hunter 3: The Legend Continues
Zręcznościowe 1 października 1999
Przemierz pola, lasy, bagna i góry Utah i Missouri w poszukiwaniu zwierzyny lub zorganizuj wyprawę myśliwską z przyjaciółmi przez internet.

Flintstones Bedrock Bowling
Zręcznościowe 30 lipca 2000
Zręcznościowe wyścigi dla najmłodszych, w których Fred wraz z przyjaciółmi zamienia kamieniołom w tor wyścigowy, strącając po drodze kręgle i zbierając klejnoty.

Pinball Illusions
Zręcznościowe 3 listopada 1995
Ostatni z dwuwymiarowych pinballi przygotowany wspólnie przez Digital Illusions i 21st Century Entertainment. Tym razem nietypowo, bo tylko trzy stoły ale za to dopracowane w najmniejszych szczegółach.

Arkanoid 2
Zręcznościowe 7 lipca 1989
Arkanoid 2: Revenge of DOH to bezpośrednia kontynuacja znanej gry zręcznościowej, która dzięki prostym regułom i dużej grywalności, cieszyła się niegdyś wielkim powodzeniem. Druga odsłona programu oferuje nową oprawę audiowizualną, premierowe etapy, edytor plansz oraz kilka innych zmian mniejszego kalibru.

Paperboy 2
Zręcznościowe 4 sierpnia 1991
Druga część gry opowiadającej o trudnym zawodzie gazeciarza. Tym razem za developing wzięła się firma Tengen, która minimalnie rozbudowała klasyczny pomysł oraz znacznie podrasowała oprawę audiowizualną.

Pure Pinball
Zręcznościowe 23 maja 2003
Pure Pinball to przygotowana z myślą o miłośnikach tradycyjnych fliperów gra zręcznościowa, autorstwa studia A.S.K Homework. Gracze mają okazję sprawdzić swój refleks odbijając kulkę toczącą się po jednym z trzech dostępnych stołów pinballowych. Tytuł opracowany został z dbałością o detale oprawy wizualnej oraz realistyczny model fizyki.