Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweANDiOSSwitch
Okładka VOEZ (AND)
OkładkaVOEZ (AND)

VOEZ

Przygotowana przez tajwańskie studio Rayark zręcznościowa gra rytmiczna na urządzenia mobilne. Fabuła gry VOEZ opowiada o losach licealistki imieniem Chelsea, która uwielbia śpiewać i wraz z piątką przyjaciół postanawia założyć zespół muzyczny.

Zręcznościowe | rytmiczne | muzyczne | multiplayer | singleplayer | internet

Kolekcja gier
Obserwuj grę

VOEZ Premiera

26maj2016

iOS

2cze2016

AND

9mar2017

Switch

producent: Rayark wydawca: Rayark Strona oficjalna

Gry podobne do VOEZ

Rocksmith+

Deemo Reborn

Deemo II

VOEZ to zręcznościowa gra rytmiczna, która polega na tym, aby uzyskać ustalony rytm (dźwięk) w odpowiednim momencie rozgrywki. Twórcy z tajwańskiego studia Rayark Inc. mają na swoim koncie dwa podobne tytuły: Cytus i Deemo. Wszystkie są dostępne na platformę Switch, AND i iOS w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami.

Fabuła

Główna bohaterka gry, licealistka Chelsea, kocha śpiewać i wraz z piątką przyjaciół z klasy postanawia założyć zespół muzyczny – tytułowy VOEZ. Zostaje jego główną wokalistką i liderką. O losach grupy dowiadujemy się z kolejnych wpisów do pamiętnika dziewczyny, które odblokowujemy, zdobywając punkty w czasie gry, np. za ustalone combosy czy czas spędzony w aplikacji.

Mechanika

Gracz ma za zadanie pomóc młodym muzykom w ich próbach i koncertach. Z długiej listy wybiera się utwór, którego poziom trudności można zwiększyć lub zmniejszyć. Następnie pojawia się animacja wybranej piosenki wraz z dźwiękiem, a gracz musi odpowiednio reagować na spadające z góry „nuty” – czerwone kwadraty o czarnych bokach: niektóre trzeba po prostu szybko stuknąć, inne przytrzymać czy przesunąć w bok. Każdą piosenkę można „odgrywać” nieskończoną ilość razy, żeby poprawić swój wynik. Do gry używa się palców jednej dłoni lub obydwu rąk, w zależności od preferencji.

Tryby gry

Dla grających jako „Gość” odblokowana jest jedynie opcja single player. Założenie konta pozwala już na zabawę w multiplayerze: przez Internet można zmierzyć się z graczami z całego świata. Tryb wyzwania umożliwia podsunięcie innemu użytkownikowi wybranej przez siebie piosenki, a następnie porównanie liczby zdobytych punktów. Natomiast tryb turniejowy pozwala toczyć pojedynki rytmiczne w czasie rzeczywistym.

Kwestie techniczne

Gra ma mangową stylistykę, a poszczególne plansze przypominają obrazki wykonane akwarelą. Stonowana kolorystyka animacji kontrastuje z żywymi barwami samej rozgrywki. Twórcy gry zapewniają, że wyróżna się ona na tle podobnych produkcji największą – i wciąż rozbudowywaną – wielogatunkową bazą utworów kilkudziesięciu wykonawców (głównie azjatyckich). Gracz co miesiąc dostaje nowe piosenki z opcją dokupienia kolejnych za niewielką opłatą (wysokie wyniki uzyskane w rozgrywce pozwalają także odblokować je za darmo).

Minirecenzja VOEZ – mangowe Guitar Hero

PLUSY:
  1. interesująca i wymagająca rozgrywka;
  2. przyjemna muzyka i minimalistyczna, ale dająca radę grafika.
MINUSY:
  1. odblokowywanie poziomów szybko może zacząć sprawiać problemy;
  2. fabuła, która jest, ale tak naprawdę jej nie ma.

Pewnie niejeden z Was zagrywa się na telefonie w rozmaite pianinka i inne gry muzyczne. VOEZ od studia Rayark to produkcja właśnie tego typu, ale różniąca się od konkurencji po różnymi względami. Jednak już teraz możemy powiedzieć, że to projekt, który z pewnością jest warty uwagi.

Dlaczego? Otóż jest on inny. Zabawa polega oczywiście na stukaniu i wodzeniu palcem po ekranie, ale w odróżnieniu od podobnych projektów, kolumny po których poruszają się nuty, nie są stałe. Praktycznie po każdym ruchu zmieniają one swoje miejsce, nawet na najłatwiejszym poziomie trudności. Oczywiście na początku nie jest to przesadnie skomplikowane i dość łatwo można się przyzwyczaić, ale w późniejszym czasie na ekranie panuje małe zamieszanie, które osoba stojąca z boku i oglądająca nasze poczynania może uznać za szaleństwo. Coś w tym jest, gdyż nawet jeżeli świetnie poznasz zasady, to przy niektórych poziomach i tak poplączą ci się palce, a oczy odmówią posłuszeństwa.

Kolejnym interesującym, choć niestety niedopracowanym elementem jest fabuła. Dobrze czytacie, w VOEZ mamy namiastkę prostej historii opowiadającej o grupie nastolatków marzących o byciu gwiazdami muzyki. Intro jest nawet ciekawe i intrygujące, zwłaszcza, że mówimy o zwykłym „pianinku”, ale dobre wrażenie dość szybko mija, gdy okazuje się, że fabuła tak naprawdę nie istnieje, no chyba że mówimy o słabych wpisach w pamiętniku. Krótko pisząc, deweloperzy dobrze chcieli, ale niestety poza intrem nie dopracowali tego elementu. Szkoda, bo mógłby to być dodatkowy atut.

Na szczęście tych i tak nie brakuje – rozgrywka jest bowiem świetna, minimalistyczna oprawa graficzna, choć cudów po tego typu grach nie należy oczekiwać, robi miłe wrażenie, a samych kawałków miło się słucha. Do pełni szczęścia brakuje jedynie bardziej przystępnego systemu pozwalającego na odblokowywanie kolejnych poziomów. W trakcie zabawy musimy bowiem wykonywać rozmaite wyzwania, zdobywając w ten sposób klucze. Problem w tym, że zabawa jest dość trudna i szybko zostaniecie zmuszeni do mozolnego wykonywania kolejnych celów, a co za tym idzie ciągłego powtarzania znanych utworów.

Ostatnia modyfikacja 28 lutego 2017

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe VOEZ: Odpowiednia dla każdego wieku.

AND
iOS
Switch