Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneWWWANDiOS
Okładka Vega Conflict (AND)
OkładkaVega Conflict (AND)

Vega Conflict

Vega Conflict to kosmiczny RTS autorstwa zespołu Kixeye. Gracze budują kosmiczne bazy, gromadzą surowce, rozwijają technologie oraz konstruują floty statków gwiezdnych, które potem wykorzystują do bitew przeciwko sztucznej inteligencji lub innym użytkownikom.

Strategiczne | science fiction | RTS | kosmiczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Vega Conflict Premiera

8sie2013

WWW

28kwi2015

AND iOS

producent: Kixeye wydawca: Kixeye Strona oficjalna

Vega Conflict to przeglądarkowa strategia kosmiczna, korzystająca z modelu darmowego z mikropłatnościami. Opracowało ją studio Kixeye.

Akcja toczy się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość skolonizowała niezliczone systemy planetarne. Fabuła koncentruje się na korporacji VEGA. Ta bezwzględna firma stała się potentatem w kwestii wydobywania cennych surowców z asteroid. Dekady wyzysku powodują wreszcie, że wśród zatrudnionych przez nią górników wybucha bunt, który szybko przeradza się w otwartą wojnę. My stajemy po stronie rebeliantów i musimy poprowadzić ich do zwycięstwa. Przy okazji odkryjemy prawdziwy powód zainteresowania korporacji tym fragmentem galaktyki.

Podstawowe zasady zabawy przypominają konkurencyjne produkcje. Otrzymujemy zatem niewielką bazę na asteroidzie i naszym zadaniem jest gromadzenie surowców, wznoszenie budynków, prowadzenie badań nad nowymi technologiami oraz konstruowanie systemów obronnych, potrafiących odpierać ataki agresorów. Ponadto zajmujemy się także produkcją własnej floty gwiezdnej, którą potem wykorzystujemy do walki z nieprzyjaciółmi.

Vega Conflict zbudowane jest na fundamentach znanych z takich tytułów jak Backyard Monsters czy Clash of Clans, ale jednocześnie gra jest znacznie bardziej rozbudowana niż większość konkurencyjnych produkcji. Autorzy przygotowali bogaty wybór jednostek i budynków oraz potężne drzewko technologiczne. Gracze otrzymują spore opcje modyfikowania każdego statku, co pozwala im dobierać m.in. uzbrojenie i pancerze, dzięki czemu każda armada jest inna. Ponadto podczas bitew otrzymujemy pełną kontrolę nad każdą jednostką, tych zaś w starciach biorą udział dziesiątki, a nawet setki.

Gra pozwala na walkę ze sztuczną inteligencją, ale prawdziwa zabawa zaczyna się w trybie multiplayer. Bitwy rozgrywają się w czasie rzeczywistym i zostały zrealizowane niczym w typowych RTS-ach, a więc obie strony kontrolują wszystkie swoje jednostki w klasycznych potyczkach PvP. Warto wspomnieć, że Vega Conflict dostępne jest także na urządzenia mobilne i posiadacze wszystkich wersji mogą bawić się wspólnie na tych samych serwerach.

Minirecenzja Vega Conflict – strategia w klimatach science-fiction

PLUSY:
  • Rzetelna strategia MMORTS w realiach science-fiction, która nie ma specjalnie mocnej konkurencji;
  • Typowa mechanika gatunku, wzbogacona kilkoma ciekawymi rozwiązaniami;
  • Możliwość wspólnej zabawy posiadaczy wersji mobilnej i przeglądarkowej;
  • Ładna i czytelna oprawa graficzna.
MINUSY:
  • Niezbyt wygodny model sterowania, który sprawia, że w bezpośrednich starciach gracze mobilni stawiani są z góry na nieco gorszej pozycji.

Sklepy z aplikacjami mobilnymi wypełnione są po brzegi darmowymi strategiami MMO. Większość z nich osadzona jest w klimatach współczesnych (ewentualnie niedalekiej przyszłości), bądź to w okresie umownego średniowiecza. Tymczasem zdecydowanie brakuje tam rasowych strategii science-fiction. Vega Conflict zadebiutowała co prawda jeszcze w 2013 roku w przeglądarkach internetowych, ale jak wiadomo rynek to dość niszowy, tak więc trudno się dziwić, że w końcu trafiła także i na urządzenia przenośne. I z pewnością nie powinna ujść uwadze żadnego fana SF, posiadając już na starcie pewien handicap w stosunku do mobilnej konkurencji.

Produkcja studia Kixeye posiada wszystko to, co powinien posiadać typowy RTS science-fiction. Mamy więc rozbudowę bazy, pozyskiwanie surowców, prowadzenie badań naukowych, tworzenie floty gwiezdnych myśliwców i wreszcie liczne potyczki w przestrzeni kosmicznej. Mimo, że mechanika gry to w zasadzie przeniesiony w kosmos Clash of Clans, twórcy pokusili się o kilka oryginalnych rozwiązań, które znacząco urozmaiciły rozgrywkę. W grze nie musimy np. odblokowywać lub nabywać nowych terenów, a cały kosmos dostępny jest dla nas od początku zabawy. Pozyskiwanie surowców rozwiązane jest w ciekawy sposób, a co ważne – poszczególne złoża w końcu się wyczerpują, zmuszając nas do ustawicznego poszukiwania nowych. Najistotniejszym elementem jest jednak fakt, że poszczególne elementy bazy muszą być ze sobą połączone i jeśli o to nie zadbamy, to zbudowany przed chwilą nowy segment dość szybko podryfuje sobie samopas gdzieś w przestrzeń kosmiczną.

Gra dystrybuowana jest w modelu free-to-play z mikropłatnościami, co niesie ze sobą oczywiście pewne konsekwencje, choć nie są one w tym przypadku niczym nowym. W danym momencie możemy prowadzić jednocześnie wyłącznie jedną budowę, jedno ulepszenie, czy jedne badania naukowe, a każdy z tych elementów trwa określoną ilość czasu. Przez ten czas możemy więc bezmyślnie gapić się w ekran, bądź wyłączyć grę i wrócić do niej za jakiś czas. Problem pojawia się w momencie, gdy nie do końca przemyślimy swoją decyzję lub przez pomyłkę klikniemy niewłaściwy przycisk. Procesu nie da się bowiem przerwać, ani przyspieszyć bez płacenia żywą gotówką… Równocześnie jednak Vega Conflict odróżnia się od innych strategii free-to-play, gdzie gracze prowadzeni są za rączkę poprzez kolejno wyznaczane zadania. Tu, po przebrnięciu przez samouczek jesteśmy zostawieni sami sobie i mamy pełną swobodę podejmowania kolejnych działań, co zbliża nieco rozgrywkę do klasycznych, komputerowych RTS-ów.

Wszystkie nasze trudy, związane z rozbudową bazy oraz floty nie są oczywiście celem samym w sobie. Vega Conflict posiada bowiem pełnoprawny tryb PvP, tak więc prędzej czy później staniemy oko w oko z innymi, żywymi przeciwnikami, którzy będą sobie ostrzyć zęby na posiadane przez nas zasoby. Tu jednak pojawia się jeden z największych mankamentów gry, jakim jest niezbyt wygodny model sterowania. Wykonanie wielu czynności wymaga bowiem od gracza przebrnięcia przez kilka rozwijalnych menusów, co znacząco wydłuża czas działania – niezwykle ważny np. podczas walki. Biorąc pod uwagę fakt, że Vega Conflict pozwala na wspólną zabawę użytkownikom wersji przeglądarkowych z posiadaczami iOS-a i Androida (co samo w sobie jest niewątpliwym plusem) – ci pierwsi znajdują się w nieco lepszej pozycji, z powodu znacznie większego komfortu obsługi za pomocą myszy.

Produkcja studia Kixeye nie jest z pewnością żadnym arcydziełem, ale rzetelną strategią, która mimo pewnych minusów powinna zadowolić każdego fana gatunku tym bardziej, że podobnych produkcji mobilnych nie mamy niestety zbyt wiele. Dodatkowym atutem gry jest też z pewnością bardzo ładna i czytelna oprawa graficzna, która sprawia, że w Vega Conflict gra się naprawdę przyjemnie.

Ostatnia modyfikacja 5 maja 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Vega Conflict: 12+

WWW
iOS
AND