Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweANDiOS
Okładka Vector 2 (AND)
OkładkaVector 2 (AND)

Vector 2

Kontynuacja oryginalnej gry platformowej z gatunku auto runnerów, będącej pierwszym większym sukcesem w dorobku niezależnego rosyjskiego studia Nekki.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki | side-scroll | parkour | auto-runner | singleplayer

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Vector 2 Premiera

18maj2016

AND iOS

producent: Nekki wydawca: Nekki Strona oficjalna

Gry podobne do Vector 2

Super Mario Run

Rayman Jungle Run

Vector

Vector 2 to wydana na Androida platformówka typu auto-runner. Opracowało ją studio Nekki, czyli ten sam zespół, który wyprodukował pierwszą część serii.

Fabuła stanowi bezpośrednią kontynuację pierwowzoru. Ponownie więc przenosimy się do ponurej wizji przyszłości, w której Wielki Brat kontroluje każdy krok obywateli. Głównym bohaterem jest rebeliant, który w pierwszej części postanowił odzyskać wolność i rozpoczyna ucieczkę. Szybko ruszyły za nim siły porządkowe i po długim pościgu udało im się go schwytać. Zamiast wykonać na uciekinierze egzekucję, władze postanowiły wykorzystać jego nietypowe umiejętności. Został on przetransportowany do tajnego ośrodka badawczego, gdzie ma testować nowy sprzęt podczas śmiertelnie niebezpiecznych eksperymentów. Oczywiście, jednocześnie cały czas będzie próbował także znaleźć okazję do ucieczki.

Gra jest typowym auto-runnerem, w którym musimy pokonać serię poziomów wypełnionych przeszkodami i pułapkami. Postać automatycznie pędzi naprzód, a naszym zadaniem jest wydawanie poleceń za pomocą gestów, takich jak np. skok czy wślizg. W unikaniu śmierci pomagają nam umiejętności parkouru, pozwalające na wykonywanie imponujących akrobacji. W grze zostało to zrealizowane w formie znacznie bardziej rozbudowanej niż standardowa mechanika platformówkowa, wymagającej ręcznego wykonywania różnorodnych ruchów oraz sztuczek.

W porównaniu z pierwowzorem pojawiło się sporo nowości. Przede wszystkim autorzy postanowili wzbogacić grę elementami roguelike. W rezultacie wszystkie mapy, choć mające określony początek i koniec, generowane są proceduralnie, a każda śmierć jest ostateczna. Ponadto wprowadzono masę nowych lokacji, typów przeszkód i pułapek oraz spory zestaw dodatkowych pomocnych gadżetów do odblokowania.

Minirecenzja Vector 2 – udana kontynuacja kultowego auto runnera

PLUSY:
  1. rozbudowana produkcja, zapewniająca sporo godzin dobrej zabawy, o ile jesteście skłonni do pewnych poświeceń;
  2. jeden z ładniejszych auto runnerow dostępnych na rynku.
MINUSY:
  1. niezbyt trafne zmiany związane z mikropłatnościami;
  2. rozgrywka nie jest już tak emocjonująca jak kiedyś.

Wypuszczone w 2012 roku Vector było jedną z gier, które spopularyzowały gatunek endless runnerów, obecnie będący jednym z najważniejszych, jeżeli chodzi o produkcje mobilne. Na kontynuację hitu studia Nekki przyszło nam jednak poczekać aż 4 lata. Czy jednak warto było czekać?

Vector 2 jest bezpośrednią kontynuacją jedynki. Nasz podopieczny został złapany i trafia do tajemniczego ośrodka badawczego, gdzie poddawany jest rozmaitym próbom, przy czym oczywiście cały czas stara się z niego wydostać. Wraz z nową lokacją związanych jest kilka zmian dotyczących gameplayu. Naukowcy obdarzają nas bowiem rozmaitymi gadżetami, które pozwalają lepiej radzić sobie ze stawianymi przed nami zadaniami. Choć w teorii brzmi to całkiem fajnie, tak w praktyce sprowadza się do wykupywania power-upów przed danym levelem, na które w późniejszym czasie oczywiście zaczyna brakować wirtualnych pieniędzy i trzeba ratować się mikropłatnościami.

Z nowym systemem związany jest także poziom trudności, który dość szybko wzrasta i sprawia spore problemy. Jeżeli kochacie wyzwania i unikacie wydawania pieniędzy w „darmowych” grach mobilnych, to będziecie wniebowzięci i wyrwiecie z głowy trochę włosów. W innym przypadku zapewne albo odbijecie się od Vector 2, albo pozbędziecie się części wypłaty.

Pomimo pewnych zmian, rozgrywka sama w sobie nie jest już tak innowacyjna i zaskakująca jak kiedyś. Na rynku mamy niezliczoną liczbę podobnych aplikacji, więc siłą rzeczy projekt studia Nekki nie jest już tak fajny, jak przed laty. Dodatkowo wspomniane mikropłatności nie odbiły się dobrze na grze. Czy to wszystko oznacza, ze Vector 2 jest nieudane?

Co to, to nie. Produkcja jest bardzo ładna i zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem. Dodatkowo zabawa, mimo pewnych wad, sprawia sporo frajdy, więc jeżeli jesteście miłośnikami auto runnerów i endless runnerów, to musicie spróbować.

Ostatnia modyfikacja 7 lipca 2015

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Vector 2: 12+

iOS
AND