Unmaze
Unmaze to hybryda gry logicznej i produkcji typu visual novel, w której pomagamy bohaterom w znalezieniu wyjść z labiryntów. Dzięki wykorzystaniu kamery, grając w cieniu kierujemy poczynaniami Asteriona, z kolei Tezeuszowi możemy pomagać, gdy przebywamy w świetle.
producent: Upian wydawca: ARTE France Strona oficjalna
Unmaze jest tytułem z pogranicza gier logicznych i produkcji typu visual novel, który w oryginalny sposób wykorzystuje przednie kamery smartfonów i tabletów. Projekt stanowi owoc współpracy firm Upian, Hiver Prod oraz Arte.
Fabuła
Źródłem inspiracji dla Unmaze był grecki mit o minotaurze. W trakcie rozgrywki wcielamy się w Ariadnę oraz staramy się pomóc Tezeuszowi i Asterionowi – młodzieńcom, którzy trafili do rozległych labiryntów i próbują się z nich wydostać. Dokonywane przez nas wybory wpływają nie tylko na to, jaką ścieżkę wybiorą nasi podopieczni, lecz również na to, jak potoczą się ich dalsze losy, a nawet determinują, który z nich (i czy któryś w ogóle) wyjdzie cało z opresji, w jakiej się znalazł. Opowieść może zakończyć się na osiem sposobów.
Mechanika
W Unmaze akcję obserwujemy w widoku izometrycznym. Podczas zabawy obserwujemy poczynania Tezeusza i Asteriona oraz prowadzimy z nimi rozmowy, które przypominają wymianę SMS-ów. W ten sposób pomagamy nieszczęśnikom wybierać ścieżki na rozwidleniach, a także pomagamy im w dokonywaniu rozmaitych wyborów, decydując na przykład, czy powinni przechodzić przez drzwi stojące na ich drodze bądź czy nie powinni zawrócić po napotkaniu potencjalnego zagrożenia.
Sprawę komplikuje fakt, że jednocześnie możemy zajmować się tylko jednym bohaterem, a pod naszą nieobecność drugi zaczyna podążać własnymi ścieżkami, nierzadko się przy tym gubiąc. Dodatkowo po przekroczeniu pewnej granicy pozostawiony przez nas młodzieniec przemieni się w potwora. Poza tym dzięki wykorzystaniu przednich kamer smartfonów lub tabletów, poczynania Tezeusza możemy obserwować jedynie grając w świetle, z kolei Asterionowi możemy pomagać wyłącznie wtedy, gdy przebywamy w cieniu.
W przeciwieństwie do mitycznego oryginału, tutaj na jednym labiryncie się nie kończy. Gra składa się bowiem z pięciu rozdziałów i oferuje dziesięć labiryntów, z których protagoniści muszą znaleźć wyjścia.
Kwestie techniczne
Unmaze posiada ładną, ręcznie rysowaną grafikę. Całość utrzymano w stosunkowo mrocznej stylistyce i oszczędnej kolorystyce.
Ostatnia modyfikacja 8 czerwca 2021
Tryb gry: single player
Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)
Wymagania wiekowe Unmaze: 12+