Typoman
Typoman Remastered
Połączenie dwuwymiarowej platforówki i gry logicznej, stworzone przez niezależne studio Brainseed Factory. Gracz wciela się w rolę oryginalnego bohatera, zbudowanego z liter H, E, R oraz O, który przemierza mroczny, pełen niebezpieczeństw świat.
producent: Brainseed Factory wydawca: Wales Interactive Strona oficjalna
Typoman na PS4, Switch itd. jest dziełem niezależnego studia Brainseed Factory. Produkcja zadebiutowała początkowo tylko na konsoli Nintendo Wii U, jednak z czasem doczekała się również edycji przeznaczonej na komputery osobiste, zatytułowanej Typoman: Revised.
Fabuła
W Typoman wcielamy się w rolę bohatera zbudowanego z liter (dokładnie H, E, R oraz O). Rozgrywkę rozpoczynamy w momencie, gdy zostaje on wyrzucony z przyczepy samochodu ciężarowego na swego rodzaju wysypisko śmieci. Protagonista przemierza mroczny, pełen niebezpieczeństw świat, unikając po drodze niezliczonych pułapek, a także rozwiązując rozmaite, opierające się na operowaniu literami, zagadki.
Mechanika
Rozgrywka w Typoman opiera się na dwóch filarach. Pierwszym, wyróżniającym grę na tle konkurencji, jest manipulacja literami i tworzenie przy ich pomocy nowych słów. To właśnie w ten sposób bohater kontroluje elementy nieprzyjaznego środowiska, budując i podnosząc platformy oraz odblokowując niedostępne ścieżki, by zyskać dostęp do nowych lokacji. Przykładowo, by otworzyć zamkniętą bramę, z liter N, O, P i E należy ułożyć słowo „OPEN”. Może to stanowić spore utrudnienie dla osób, które nie znają języka angielskiego – jest on bowiem wymagany do płynnej rozgrywki, nawet jeśli sama fabuła jest dość oszczędna w słowa. Pewne ułatwienie stanowi system podpowiedzi – kiedy zajdzie taka potrzeba, można wyświetlić tekst zawierający potrzebne nam słowo.
Drugim filarem, na którym oparto rozgrywkę, są elementy platformowe. Bohater w trakcie swojej podróży musi unikać sprytnie rozstawionych pułapek, przeskakiwać nad przeszkodami, a także skakać po platformach, często poruszających się w dwóch płaszczyznach. Jakby tego było mało, na drodze stają nam rozmaite, mroczne maszkary, zdolne rozszarpać herosa na kawałki. Kreatury potrafią, podobnie jak protagonista, manipulować słowami, a walka z nimi odbywa się przy pomocy tworzenia antonimów. By zmniejszyć frustrację wynikającą z częstych zgonów protagonisty (niebezpieczeństwa czasem są podstępnie ukryte), w grze zaimplementowano system punktów kontrolnych.
Kwestie techniczne
Akcja Typoman na PS4, Switch itd. rozgrywa się w dwuwymiarowym środowisku, a całość prezentowana jest od boku, jak w klasycznych platformówkach. Oprawa graficzna może się podobać, jako że posępny klimat potęgowany jest przez oszczędną paletę barw – większość elementów świata przedstawiono w odcieniach szarości, choć zdarzają się bardziej kolorowe obiekty (szczególnie te, na które gracz powinien zwrócić uwagę). Soundtrack skomponowany na potrzeby gry jest dziełem holenderskiej grupy SonicPicnic.
W porównaniu z edycją na Nintendo Wii U, wersja na komputery osobiste może pochwalić się przede wszystkim wyższą rozdzielczością i większą liczbą klatek na sekundę.
Ostatnia modyfikacja 20 lutego 2018
Tryb gry: single player
Klasyfikacja PEGI Typoman