The Last Guardian PS4
Trzecioosobowa przygodówka akcji, za której powstanie odpowiada kierowana przez Fumito Uedę ekipa niegdysiejszego Team Ico. Studio to wsławiło się stworzeniem jednych z najoryginalniejszych i najwyżej ocenianych tytułów na konsolę PlayStation 2: Shadow of the Colossus oraz Ico.
The Last Guardian Premiera PS4
6grudnia2016
pudełko PL
7grudnia2016
PSN
7grudnia2016
producent: Sony Interactive Entertainment wydawca: Sony Interactive Entertainment wydawca PL: Sony Interactive Entertainment Polska Strona oficjalna
Polskie napisyAngielskie napisy i dialogi
The Last Guardian, znane niegdyś jako Project Trico, to trzecia gra wizjonerskiego designera Fumito Uedy i jego studia Team Ico, znanego ze świetnych gier Ico oraz Shadow of the Colossus. Początkowo produkcja była tworzona z myślą o PlayStation 3, ale po paru latach borykania się z problemami technicznymi została przeniesiona na PlayStation 4. Prace nad nią sfinalizowało studio genDESIGN, w którym Ueda pełnił rolę konsultanta.
Fabuła
The Last Guardian powstał na skutek zainteresowania Uedy relacją, jaką gracze nawiązali z koniem Agro, jedynym towarzyszem protagonisty w Shadow of the Colossus. Gra opowiada historię pewnego mężczyzny, który wspomina tajemnicze i wyjątkowe zdarzenie ze swojej przeszłości. W młodości został on porwany ze swojej wioski i obudził się w pradawnych ruinach u boku przedziwnego stworzenia, Trico – wielkiej bestii przypominającej skrzyżowanie psa i orła. By wydostać się z tego miejsca, nietypowa para bohaterów musi pomóc sobie nawzajem i odkryć sekrety ruin, a także samego Trico. Sympatyczna z pozoru istota skrywa bowiem druzgoczącą moc.
Mechanika
The Last Guardian rozgrywką przypomina poprzednie produkcje Team Ico, a więc stanowi mieszankę gry przygodowej oraz platformowej. Kierując chłopcem, możemy biegać, skakać, wspinać się na obiekty, przenosić przedmioty i operować prostymi mechanizmami. W odróżnieniu od wielu podobnych tytułów, tutaj kluczowe znaczenie ma komunikacja i budowanie relacji z Trico. Autorzy poświęcili sporo czasu i pracy na to, by zbudować wrażenie obcowania z prawdziwym zwierzęciem, które nie zawsze chce słuchać naszych poleceń. By udobruchać Trico, możemy karmić go przysmakami, a także głaskać. Trico z kolei pomaga głównemu bohaterowi na przykład w docieraniu na wyższe półki, w otwieraniu pozornie niedostępnych przejść (różnorakie zagadki środowiskowe), czy w pozbywaniu się przeciwników. W sytuacjach krytycznych musimy dbać o zdrowie naszego stworzenia, np. poprzez wyciąganie włóczni z jego ciała, gdy zostanie ranny, czy pomagając mu w odpędzaniu większych potworów. W miarę upływu gry Trico poznaje nowe sztuczki, dzięki którym może precyzyjniej wykonywać polecenia chłopca. W grze dostępne jest także tajemnicze lustro. Po oświetleniu z jego pomocą przeszkody czy przeciwnika, możemy sprawić, że z ogona Trico wystrzelone zostaną błyskawice, które trafią w cel.
Kwestie techniczne
Z racji tego, że The Last Guardian miał zadebiutować jeszcze na PlayStation 3, gra nie prezentuje oszałamiającej grafiki. Mimo tego, na jej świetny wygląd pracuje specyficzny kierunek artystyczny, tak charakterystyczny dla produkcji studia Team Ico. Autorzy ponownie zastosowali takie zabiegi jak wyprane kolory, mgiełka i lekkie rozmycie obrazu, które budują oniryczny nastrój. Spore wrażenie robią także animacje postaci, a w szczególności Trico, którego ruchy i mimika w sugestywny sposób tworzą złudzenie obcowania z żywą istotą.
Ostatnia modyfikacja 2 grudnia 2016
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 1435 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.9 / 10 na podstawie 742 głosów czytelników.
The Last Guardian cena w dniu premiery: 249,90 PLN
Klasyfikacja PEGI The Last Guardian