Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSANDPC
Okładka Subterfuge (AND)
OkładkaSubterfuge (AND)

Subterfuge

Przeznaczona do zabawy w trybie wieloosobowym gra strategiczna autorstwa trzyosobowego zespołu programistów: Rona Carmela, Noela Llopisa oraz Shane’a Nakamury.

Strategiczne | ekonomiczne | 2D | pod wodą | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Subterfuge Premiera

anulowana

PC

15paź2015

AND iOS

Gry podobne do Subterfuge

Among Us

Talisman: Digital Edition

Spacecom

Subterfuge to wieloosobowa gra strategiczna, której mechanika może się kojarzyć z Neptune’s Pride 2. Można w nią zagrać m.in. na komputerach osobistych. Tytuł został stworzony przez trzyosobowy zespół składający się z Rona Carmela, jednego ze współtwórców słynnego World Of Goo, Noela Llopisa (Flower Garden) oraz Shane’a Nakamury (Zombie Gunship, Nuts).

Zadaniem gracza jest osiągnięcie dominacji nad światem, zaś by tego dokonać, należy podejmować właściwe decyzje strategiczne i dyplomatyczne. Akcja gry toczy się pod powierzchnią mórz. Współistniejące w pokoju kolonie nagle stają do walki o niezwykle cenny surowiec, Neptunium, licząc na to, że dzięki niemu zapewnią sobie pokój, dobrobyt i rozwój.

Gracz kontroluje swoje miasto-państwo i stara się zdobyć przewagę nad rywalami, przemieszczając łodzie podwodne. W przeciwieństwie do przeważającej większości tytułów, Subterfuge nie wymaga wielogodzinnego, nieprzerwanego grania, choć oczywiście można rozgrywkę śledzić non stop. Całkiem wystarczające jednak jest sprawdzenie aktualnej sytuacji w grze kilka razy dziennie przez kilka minut. Gracze podejmują decyzje co do dalszych działań i wydają odpowiednie rozkazy. Potem gra toczy się sama - przykładowo przepłynięcie łodzi między placówkami może potrwać nawet 12 godzin. Ten czas można poświęcić na rozmowy z innymi graczami, zawiązywanie z nimi sojuszy, wymianę informacji lub działania zmierzające do wprowadzenia ich w błąd. Rozegranie jednego scenariusza zajmuje około tygodnia czasu.

Dużym ułatwieniem w grze jest opcja, dzięki której można „podejrzeć przyszłość” – za pomocą wygodnego suwaka da się sprawdzić, jak przemieszczą się łodzie na placu gry w ciągu najbliższych godzin. Umożliwia to zweryfikowanie swoich decyzji i jeszcze lepsze zaplanowanie dalszych działań.

Grafika jest bardzo prosta – zarówno placówki, jak i łodzie są przedstawione za pomocą umownych ikon. Forma jest więc zbliżona do gry planszowej, w której rozgrywka toczy się z pomocą żetonów.

Chociaż wygodniej gra się w Subterfuge na urządzeniach z ekranem dotykowym, to także na komputerach stacjonarnych, w przypadku których musimy sobie radzić za pomocą myszki, rozgrywka nie sprawia trudności.

Subterfuge – strategia idealna na urządzenia mobilne

PLUSY:
  1. Oryginalne pomysły;
  2. Dające dużo możliwości taktycznych i strategicznych mechanizmy rozgrywki;
  3. Świetnie zrealizowana dyplomacja;
  4. Sensowny model biznesowy.
MINUSY:
  1. Słabe i kiepsko zorganizowane samouczki;
  2. Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero po płatnym odblokowaniu wszystkich opcji.

Mobilne strategie, a już zwłaszcza te nastawione na rywalizację z innymi graczami, nie mają dobrej opinii. Rynek zdominowały dwie produkcje – Clash of Clans i Game of War, a setki deweloperów próbują się przebić niewolniczo kopiując rozwiązania wykorzystane w tych tytułach. Na szczęście co jakiś czas na ekrany dotykowe trafiają produkcje strategiczne, które mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających fanów gatunku. Jednym z najlepszych tego przykładów jest Subterfuge.

Produkcja stawia na głowie klasyczne schematy sieciowych strategii. Zamiast szybkich potyczek mamy tutaj trwające tydzień wojny. Nie znaczy to wcale, że gramy po kilkadziesiąt godzin na mecz. Zamiast tego wydajemy jedynie co pewien czas rozkazy i po kilku godzinach możemy zobaczyć jak zareagowali na nie pozostali gracze. Tym samym refleks nie ma żadnego znaczenia – liczą się tylko dobre plany.

Przede wszystkim jednak, urok Subterfuge kryje się w tym, że gra kładzie nacisk na rozgrywki dyplomatyczne prowadzone z innymi graczami. Trzeba zakładać sojusze, przewidywać poczynania przeciwników, zastawiać pułapki oraz w odpowiednim momencie zdradzać towarzyszy broni. Fakt, że po drugiej stronie tych zagrywek są inni ludzie, dokonujący podobnych decyzji, nadaje całej zabawie dynamiki, elastyczności i nieprzewidywalności, zapewniając jednocześnie ogromne emocje.

Gdy już nauczymy się zasad rządzących rozgrywką i nabierzemy doświadczenia, Subterfuge staje się jedną z najlepszych mobilnych gier sieciowych. Niestety, dojście do tego poziomu trochę zajmuje. Samouczków jest masa, ale są bardzo chaotycznie zorganizowane. Z tego powodu trzeba poświecić na trening znacznie więcej czasu, niż w większości gier mobilnych i sporo osób może się szybko zrazić.

Nie wszystkim przypadnie też do gustu model biznesowy, choć bardziej wymagający gracze powinni go docenić. Grę możemy bowiem pobrać za darmo, a w sklepiku znajdziemy tylko jedną mikropłatność. Odblokowuje ona możliwość wydawania rozkazów na przyszłość oraz opcję zabawy w mecze, których rezultaty wliczane są w do oficjalnych rankingów. To drugie ma znacznie większe znacznie niż mogłoby się wydawać. Subterfuge w całości bowiem polega na multiplayerze i osoby ignorujące mecz potrafią zepsuć zabawę wszystkim innym. Ten problem praktyczne znika, jeśli trzymamy się tylko rozgrywek z innymi graczami posiadającymi pełne wersje. Radzimy więc potraktować darmowe pobranie jako demo służące do ocenienia, czy gra spodoba się na tyle, aby wydać te parę groszy na odblokowanie wszystkich funkcji. Dla większości osób szukających wymagających strategii odpowiedź na ty pytanie będzie zapewne brzmiała: „tak”.

Ostatnia modyfikacja 18 lutego 2015

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Wymagania wiekowe Subterfuge: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
iOS
AND