Street Fighter Alpha 3
Trzecia część podcyklu jednej z najsłynniejszych serii bijatyk. Przejmujemy kontrolę nad jednym z kilkudziesięciu wojowników i bierzemy udział w serii dynamicznych pojedynków.
Street Fighter Alpha 3 to trzecia część podcyklu popularnej serii bijatyk opracowywanych przez firmę Capcom. Jak wiele innych gier z tego gatunku, tytuł ukazał się najpierw na automatach do gier, a dopiero później trafił na kolejne konsole, poczynając od oryginalnego PlayStation (1998) i Dreamcasta (1999). Tytuł zadebiutował też w różnych wersjach na PlayStation 2 w ramach pakietu Street Fighter Alpha Anthology, oraz konsolach przenośnych PlayStation Portable oraz Game Boy Advance.
Fabuła
Street Fighter Alpha 3 nie ma jednolitej kampanii fabularnej, aczkolwiek w trakcie gry poznajemy historie poszczególnych wojowników. W tle przewija się też historia niecnego kolejnego planu M. Bisona. Tak jak pozostałe gry z podcyklu Alpha, trójka przedstawia wydarzenia, które rozegrały się pomiędzy oryginalnym Street Fighterem a Street Fighterem II.
Mechanika
Street Fighter Alpha 3 wprowadza garść nowości do rozgrywki, rozwijając podstawowe założenia cyklu. Tytuł jest klasyczną bijatyką, w której do walki staje dwóch zawodników starających się znokautować przeciwnika za pomocą rozmaitych kombinacji ciosów. W trójce powracają ulubieńcy fanów pokroju Ryu, Kena, Chun-Li i M. Bisona, do których dołączyli wojownicy znani ze Street Fightera II (w tym Blanka, Balrog Cammy oraz E. Honda) oraz zupełnie nowi. Ponadto w wersjach na konsole pojawili się też bohaterowie nieobecni na automatach, tacy jak Guile czy Evil Ryu, co daje łącznie ponad 30 grywalnych postaci.
Nowością w stosunku do poprzednich odsłon podserii są trzy style gry, które zastąpiły warianty Auto i Manual ze Street Fighter Alpha 2: A-ism, V-ism oraz X-ism. Każdy z nich znacząco wpływa na rozgrywkę, modyfikując siłę i szybkość ataków, gardę (np. usuwając możliwość blokowania ciosów w powietrzu), obecność lub brak Super Combos etc. Trójka wprowadziła też pasek mocy gardy (Guard Power Gauge). Jeśli zbyt często blokujemy atak i zużyjemy całą energię, nasza postać zostanie tymczasowo ogłuszona, a maksymalna wartość paska zmniejszona.
Tryby gry
W Street Fighter Alpha 3 znajdziemy wszystkie tryby typowe dla bijatyk, wliczając w to serię starć ze sztuczną inteligencją w ramach swoistego turnieju oraz pojedyncze potyczki z innym graczem na wspólnym ekranie. Znalazła się też nowinka w postaci World Tour, w który podróżujemy wybranym przez nas zawodnikiem po całym globie i podejmujemy się coraz trudniejszych wyzwań, by uczynić go silniejszym dzięki zdobywaniu kolejnych ataków. Nie zabrakło też innych nietypowych trybów, takich jak Survival (walczymy z kolejnymi przeciwnikami aż do przegranej), Dramatic Battle (starcie dwóch na jednego), Edit (modyfikujemy parametry zawodnika) etc.
Kwestie techniczne
Street Fighter Alpha 3 korzysta z dwuwymiarowej oprawy wizualnej utrzymanej w komiksowym, niemalże karykaturalnym stylu typowym dla serii.
Ostatnia modyfikacja 15 grudnia 2020
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: wspólny ekran Liczba graczy: 1-2
Wymagania wiekowe Street Fighter Alpha 3: 12+
Street Fighter Alpha 3 Wymagania sprzętowe
Game Boy Advance
- Wykorzystuje:
- link-kabel
- dodatkowo (GBA): link-kabel