Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneXSXPS4PS5PCXONE
Okładka Strategic Mind: Spirit of Liberty (PC)
OkładkaStrategic Mind: Spirit of Liberty (PC)

Strategic Mind: Spirit of Liberty

Piąta część serii drugowojennych strategii turowych. W Strategic Mind: Spirit of Liberty trafiamy do Finlandii i bierzemy udział w działaniach z wojny zimowej, wojny kontynuacyjnej oraz wojny lapońskiej.

Strategiczne | II wojna światowa | turowe | strategiczne wojenne | historyczne | singleplayer

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Strategic Mind: Spirit of Liberty Premiera

28sie2023

PC

26paź2023

PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Strategic Mind: Spirit of Liberty

Steel Division 2

Unity of Command II

Company of Heroes 2

Strategic Mind: Spirit of Liberty jest piątą odsłoną cyklu drugowojennych strategii turowych, zapoczątkowanego w 2019 roku przez grę Strategic Mind: The Pacific. Produkcja została opracowana przez studio Starni Games, zaś jej wydaniem zajęła się firma Hyperstrange.

Fabuła

Strategic Mind: Spirit of Liberty przenosi nas do Finlandii z czasów II wojny światowej. Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozbudowaną kampanię fabularną, podczas której możemy wziąć udział w trzech konfliktach: wojnie zimowej (1939-1940) i wojnie kontynuacyjnej (1941-1944), w których wspomniany kraj zdołał odeprzeć ataki ze strony mających przewagę liczebną i sprzętową sił Związku Radzieckiego, a także w wojnie lapońskiej (1944-1945), czyli działaniach zbrojnych pomiędzy Finlandią a Niemcami. W grze pojawiają się postacie historyczne, jak Simo Häyhä, uważany za najsłynniejszego i najbardziej śmiercionośnego snajpera w historii (z 542 potwierdzonymi zabójstwami).

Na tym nie koniec, gdyż tytuł oferuje też drugą kampanię przedstawiającą alternatywną wersję historii, w której Finlandia między innymi pomaga Niemcom zająć Leningrad oraz zajmuje port w Murmańsku, tym samym odcinając ZSRR od alianckich dostaw.

Mechanika

W Strategic Mind: Spirit of Liberty rozgrywka toczy się w trybie turowym, na mapach pokrytych siatkami heksagonalnych pól. W trakcie rozgrywki dowodzimy fińskimi siłami, starając się za wszelką cenę poprowadzić je do zwycięstwa. Jako że wrogowie w większości przypadków posiadają nad nami znaczną przewagę liczebną i sprzętową, kluczem do sukcesu jest wykazywanie się sprytem i zmysłem taktycznym.

Podczas operacji należy wykorzystywać na swoją korzyść topografię terenu, porę doby czy pogodę, które mogą być źródłem kar lub premii dla poszczególnych jednostek. Przykładowo, czołgi są w zasadzie bezbronne w wąskich uliczkach miast, piechota może ukrywać się w lasach i organizować zasadzki, bagna czy rzeki znacząco spowalniają wszystkich naszych podkomendnych, z kolei pod osłoną nocy nasi żołnierze mogą niezauważeni podkradać się do wrogów.

Poza tym musimy zapewnić naszym podkomendnym przydatne wyposażenie; oprócz karabinów, na ich podorędziu powinny znajdować się moździerze, granaty dymne czy koktajle Mołotowa, a także sprzęt zimowy, na czele z nartami, które usprawniają poruszanie się po śniegu. Ważną rolę odgrywa też określone traktowanie przeciwników; choć zadawanie wrogom śmiertelnych obrażeń jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, by się ich pozbyć, często lepszym wyjściem jest ranienie nieprzyjaciół i zmuszanie ich do poddawania się.

Sukces zapewnia nam także właściwe wykorzystywanie różnorodnych jednostek, z których każda posiada indywidualne wady i zalety. Oprócz piechoty, tytuł oddaje nam do dyspozycji szeroki wachlarz pojazdów, maszyn i innego ciężkiego sprzętu: od artylerii, czołgów, a także dział szturmowych, przeciwpancernych i przeciwlotniczych, skończywszy na myśliwcach, bombowcach oraz jednostkach rozpoznawczych. Mowa między innymi o brytyjskich czołgach Vickers i bombowcach Bristol Blenheim, holenderskich myśliwcach Fokker i amerykańskich Buffalo. Poza tym w nasze ręce od czasu do czasu wpadają zdobyczne maszyny czerwonoarmistów, jak czołgi BT-7, T-34 i KV, a także kupowane od Niemców czołgi Pz-IV, działa StuG czy bombowce Ju-88. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne jednostki stają się dla nas dostępne w uzasadnionych historycznie momentach.

Niemniej, nawet jeśli wszystko to zrobiliśmy dobrze, nie możemy liczyć na zwycięstwo, jeśli nie zadbamy o odpowiednią infrastrukturę i linie zaopatrzenia. Wszystkie jednostki wymagają bowiem amunicji bądź paliwa (lub jednego i drugiego), a chcąc sprawnie rozprowadzać zasoby po kolejnych obszarach działań, musimy wznosić centra zaopatrzenia i punkty redystrybucyjne. Choć tego typu obiekty mogą zostać uszkodzone przez wroga, to samo dotyczy również należących do niego lotnisk, portów czy magazynów; niszcząc je, uniemożliwiamy nieprzyjaciołom uzupełnianie zasobów.

Pomiędzy kolejnymi operacjami trafiamy do kwatery głównej. Rozwijając ją w miarę postępów, zyskujemy dostęp do specjalnych umiejętności pasywnych i aktywnych, pokroju możliwości wykonania podwójnego strzału w czasie jednej tury przez artylerię czy wezwania zwiadu powietrznego. Poza tym możemy tutaj konsultować się z oficerami, by poznać ich opinię przed przystąpieniem kolejnych działań.

Kwestie techniczne

Strategic Mind: Spirit of Liberty może pochwalić się oprawą graficzną przyzwoitej jakości. Całość jest barwna i przejrzysta, co pozwala nam szybko orientować się w sytuacji panującej na mapie.

Ostatnia modyfikacja 28 sierpnia 2023

Tryb gry: single player  

Strategic Mind: Spirit of Liberty cena w dniu premiery: 99,99 PLN

Wymagania wiekowe Strategic Mind: Spirit of Liberty: 12+

Strategic Mind: Spirit of Liberty Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual-Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 Ti / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • 27 GB HDD
  • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Dual-Core 2.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 / 4 GB Radeon RX 470 lub lepsza
  • 27 GB HDD
  • Windows 7(SP1)/8.1/10 64-bit
PC
XONE
XSX
PS4
PS5