Sly Raccoon
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus
Pierwsza część hitowej serii przygodówek akcji. Wcielamy się w postać tytułowego złodziejaszka i przystępujemy do serii zróżnicowanych misji. Zabawa nakierowana została w głównej mierze na pozostawanie w ciągłym ukryciu.
producent: Sucker Punch Productions wydawca: Sony Interactive Entertainment Strona oficjalna
Sly Cooper and the Thievius Raccoonus to pierwsza część jednej z najbardziej udanych przygodówek akcji wydanych na konsolę firmy Sony. Jest to zarazem debiutancki projekt studia o nazwie Sucker Punch, znanego również dzięki grze Rocket: Robot on Wheels. Sly Cooper ukazał się wyłącznie na PlayStation 2.
Gracz wciela się w postać tytułowego szopa o imieniu Sly, jednego z członków słynnego złodziejskiego klanu Cooperów. Co ciekawe, wątek fabularny w trakcie właściwej rozgrywki odgrywa dość istotną rolę. Sly ma do rozegrania szereg zróżnicowanych misji. Tytułowy szop docelowo próbuje odzyskać skradzioną wiele lat temu pamiątkę rodzinną – księgę Thievius Raccoonus. Główny bohater musi w trakcie zabawy odwiedzić kilka zróżnicowanych lokacji, w których ukryte zostały wybrane fragmenty wspomnianego obiektu. Księga nie może jednocześnie wpaść w niepowołane ręce, gdyż szczegółowo opisano w niej techniki złodziejskie, z których rodzina Cooperów korzystała od wielu pokoleń.
Właściwa zabawa pod wieloma względami przypomina kultową sagę Metal Gear Solid. Sly Cooper, jak można się zresztą domyślić, charakteryzuje się jednak „lżejszym” klimatem rozgrywki. Gra wypełniona jest czarnym humorem, nie zabrakło również wielu zaskakujących zwrotów akcji. Pomimo tego, iż Sly jest główną postacią omawianej przygodówki, w trakcie rozgrywki może liczyć na pomoc swoich przyjaciół – Murray’a oraz Bentley’a, z którym może komunikować się na odległość (ewidentna parodia systemu Codec, świetnie znanego miłośnikom serii MGS).
Opisywana przygodówka nie przypomina klasycznych platformówek pokroju Crash Bandicoot. Zabawa została w głównej mierze nakierowana na eksplorację otoczenia oraz unikanie przebywających na planszy wrogów. Do dyspozycji Sly’a oddano wiele przydatnych gadżetów. Wzorem takich postaci jak Solid Snake czy Sam Fisher, tytułowy szop potrafi także „przyklejać się” do ścian czy też wywabiać poszczególnych przeciwników. Szop może również przemieszczać się wewnątrz niewielkiej beczki. Główny bohater jest wyjątkowo wysportowany, dzięki czemu potrafi uniknąć wielu czyhających na niego niebezpieczeństw. Przeciwnicy charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji. Wrogowie potrafią dokładniej badać podejrzane fragmenty planszy, w sytuacji zagrożenia są też w stanie wezwać niezbędne posiłki.
Oprawa audiowizualna gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Grafika Sly Coopera utrzymana została w dość nietypowym kreskówkowym stylu. Otoczenie jest kolorowe i jednocześnie wyjątkowo szczegółowe. Na uwagę zasługuje również rozbudowana animacja ruchów tytułowego szopa. Istotną rolę odgrywa także oprawa muzyczna, która na bieżąco dostosowuje się do widocznych na ekranie wydarzeń. Sly Cooper powstał wyłącznie z myślą o pojedynczym graczu.
Ostatnia modyfikacja 29 maja 2024
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 128 głosów czytelników.
Klasyfikacja PEGI Sly Raccoon
Sly Raccoon Wymagania sprzętowe
PlayStation 2
- Wykorzystuje:
- karta pamięci