Slime-san
Slime-san: Superslime Edition
Gra platformowa, której głównym bohaterem jest tytułowy Śluz; protagonista został połknięty przez olbrzymiego robala i teraz musi walczyć o życie, starając się znaleźć wyjście z tej śmiertelnej pułapki.
producent: Fabraz wydawca: Fabraz Strona oficjalna
Slime-san to gra platformowa, za której opracowaniem stoi niezależne studio Fabraz. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych, a po pewnym czasie doczekał się dwóch dodatków, zatytułowanych Blackbird’s Kraken oraz Sheeple’s Sequel (udostępnionych w formie darmowych, choć niesamodzielnych DLC lub płatnych, osobnych pozycji niewymagających do działania podstawowej wersji gry). Później produkcja trafiła również na konsole – najpierw na Nintendo Switch, a następnie na PlayStation 4 oraz Xboksa One (jako Slime-san: Superslime Edition).
Fabuła
Głównym bohaterem wydanego na platformę PS4, PC itd. Slime-san jest tytułowy Śluz, który w trakcie spaceru po lesie zostaje połknięty przez olbrzymiego robaka. Od tej pory jego nadrzędnym celem jest ucieczka z tej śmiertelnej pułapki; sprawę komplikuje jednak fakt, że nieustannie ścigają go soki trawienne, w celu przerobienia go na pełnowartościowy posiłek dla potężnej poczwary.
W oddzielnej kampanii, wprowadzonej przez rozszerzenie Blackbird’s Kraken, nasz podopieczny ponownie pakuje się w tarapaty. Tym razem w trakcie spędzanych w towarzystwie rodziny wakacji nad morzem pada ofiarą gigantycznego Krakena. Oczywiście nieszczęśnik musi znowu dołożyć starań, by nie zostać pożywną papką.
W Sheeple’s Sequel heros stawia czoła tytułowemu Sheeple’owi, który zrozumiał, że jest jedynie postacią neutralną w grze wideo; antagonista postanawia więc zostać złoczyńcą z prawdziwego zdarzenia i zmusić bohatera do uporania się z opracowanymi przez niego wyzwaniami.
Mechanika
W Slime-san akcję ukazano z boku. W trakcie zabawy przemierzamy poziomy składające się z pojedynczych pomieszczeń i próbujemy dotrzeć do wyjścia w jednym kawałku. Nasz podopieczny potrafi nie tylko skakać, lecz także przyklejać się do ścian i elementów otoczenia, wykonywać w powietrzu proste manewry pokroju uników oraz manipulować czasem. Jest to o tyle przydatne, że na każdym etapie roi się od pułapek i przeciwników; na domiar złego od czasu do czasu nieszczęśnik musi stawiać czoła bossom, a pośpiech wymusza nieustannie zbliżająca się do niego fala soków trawiennych.
Na szczęście tytułowy Śluz nie jest jedyną istotą, której udało się przeżyć połknięcie; ocaleni znaleźli schronienie w wiosce, w której protagonista może zaopatrzyć się w przydatny ekwipunek bądź po prostu uciąć sobie pogawędkę z jednym z jej mieszkańców. W zamian za jabłka kolekcjonowane w toku przygody nie tylko odblokowujemy skórki dla bohatera, lecz także otrzymujemy dostęp do zupełnie nowych postaci obdarzonych rozmaitymi bonusami; przykładowo jako Evil-san możemy skakać wyżej, aczkolwiek musimy liczyć się z brakiem umiejętności chodzenia.
Tryby gry
Oprócz podstawowego wariantu rozgrywki Slime-san oferuje kilka innych trybów gry, takich jak New Game+, Speedrun (w którym zajmujemy się przechodzeniem poszczególnych etapów na czas) oraz Boss Rush (skoncentrowany na walkach z bossami). Poza tym na sprawdzenie czekają multiplayerowe minigry oparte na rywalizacji, a w wersji na PlayStation 4 i Xboksa One – dziesięć dodatkowych poziomów, w których przejmujemy kontrolę nad Grandpa-sanem.
Kwestie techniczne
Wydany na platformę PS4, PC itd. Slime-san posiada prostą, pixelartową oprawę graficzną rodem z ośmiobitowych konsol i komputerów. Dopełnieniem stylistyki retro jest chiptune’owy soundtrack, nad którym czuwało dziesięciu artystów, takich jak Adhesive Wombat, Tiasu, MegaNeko czy Richard Gould.
Ostatnia modyfikacja 6 kwietnia 2018
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: wspólny ekran Liczba graczy: 1-2
Klasyfikacja PEGI Slime-san