Seria Watch Dogs - seria gier
Seria trzecioosobowych gier akcji z otwartym światem, zapoczątkowana przez wydaną w 2014 roku grę Watch Dogs. Nad jej kolejnymi częściami czuwają studia deweloperskie należące do jej wydawcy – francuskiego koncernu Ubisoft. Cykl zaznaczył swoją obecność zarówno na komputerach osobistych, jak i na konsolach siódmej, ósmej oraz dziewiątej generacji.
Gry spod szyldu Watch Dogs opowiadają o walce hakerów z coraz bardziej autorytarnymi rządami w różnych częściach świata. Pierwsza część serii zabrała nas do Chicago z niedalekiej przyszłości, a jej głównym bohaterem był Aiden Pearce, samotnik szukający zemsty za śmierć swojej siostrzenicy i próbujący zniszczyć Centralny System Operacyjny (ctOS) umożliwiający masową inwigilację obywateli. Watch Dogs 2 przeniosło nas do San Francisco, gdzie jako Marcus Holloway, czyli członek lokalnego odłamu grupy hakerskiej znanej jako DedSec, walczyliśmy z ctOS, jednocześnie dbając o odpowiedni wizerunek naszej frakcji. Akcję trzeciej części serii, czyli Watch Dogs: Legion, osadzono natomiast w postbrexitowym Londynie znajdującym się pod rządami Albionu – prywatnej organizacji militarnej. Produkcja nie miała jednego głównego bohatera, gdyż gracze, którym po raz kolejny przyszło stanąć w szeregach DedSec, mogli zwerbować do tej grupy dowolnego mieszkańca miasta, a następnie przejąć nad nim bezpośrednią kontrolę.
W grach spod szyldu Watch Dogs otrzymujemy do dyspozycji rozległe otwarte światy obejmujące miasta oraz okalające je tereny. Mapy przemierzamy zarówno na piechotę (co uatrakcyjnia znacznie rozwinięta w drugiej odsłonie cyklu możliwość pokonywania przeszkód terenowych w zręczny, parkourowy sposób), jak i za sterami rozmaitych pojazdów oraz maszyn. Akcja jest prezentowana z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a zadaniom popychającym fabułę do przodu towarzyszą rozmaite aktywności opcjonalne. Produkcje pozwalają przy tym zarówno na działanie po cichu, jak i na wdawanie się w otwartą wymianę ognia z przeciwnikami. Tym, co wyróżnia serię Watch Dogs, są futurystyczne gadżety. Na ich czele stoi smartfon, który po połączeniu z ctOS umożliwia hakowanie otoczenia; dzięki niemu możemy między innymi przejmować kontrolę nad miejskim monitoringiem i sygnalizacją świetlną, zdalnie manipulować pojazdami, włamywać się do telefonów przechodniów znajdujących się w pobliżu czy wreszcie pozyskiwać szczegółowe informacje o mijanych osobach. Ostatni aspekt rozgrywki znacznie rozwinięto w Watch Dogs: Legion, w którym każdy NPC posiada unikalny wygląd, osobowość, przeszłość oraz predyspozycje rzutujące na jego potencjalną specjalizację.
Oprócz kampanii fabularnej każda gra spod szyldu Watch Dogs posiada tryb multiplayer pozwalający na wieloosobową zabawę przez Internet.
Po raz pierwszy o grze Watch Dogs usłyszeliśmy na targach E3 2012, kiedy to firma Ubisoft pokazała światu materiał wideo ukazujący rzekomo właściwą rozgrywkę. Produkcja zadebiutowała w maju 2014 roku i jak się okazało, jej debiutancka prezentacja rozminęła się z rzeczywistością. W porównaniu z nią, wyraźnemu pogorszeniu uległa przede wszystkim oprawa graficzna, przez co Watch Dogs stało się dla wielu graczy synonimem tak zwanego downgrade'u. Choć gra trafiła zarówno na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, jak i na PlayStation 3, Xboksa 360 i Nintendo Wii U, jej kontynuacja, czyli wydana w listopadzie 2016 roku gra Watch Dogs 2, pojawiła się już tylko na PC i konsolach ósmej generacji. Watch Dogs: Legion, czyli trzecia część serii, także będzie tytułem międzygeneracyjnym, a oprócz pecetów, PlayStation 4 i Xboksa One trafi na dziewiątą generację konsol, czyli PlayStation 5 i Xboksa Series X.