Seria Marvel's Spider-Man - seria gier
Seria przygodowych gier akcji z otwartym światem, opowiadająca o jednym z najsłynniejszych superbohaterów Marvela. Za jej stworzenie odpowiada studio Insomniac Games, posiadające w swoim portfolio również takie tytuły, jak Ratchet & Clank czy trzy pierwsze odsłony cyklu Spyro the Dragon.
Historia serii Marvel’s Spider-Man
Cykl zapoczątkowała gra Marvel’s Spider-Man, wydana w 2018 roku na PlayStation 4. Głównym bohaterem produkcji jest dobrze znany z komiksów, filmów i seriali Peter Parker. Prowadzi on podwójne życie: na co dzień jest zwykłym studentem, a w tajemnicy przed innymi zakłada kostium superbohatera i walczy ze złoczyńcami trzęsącymi Nowym Jorkiem. Tytuł nie stanowi adaptacji żadnej z komiksowych przygód Człowieka-Pająka. Zamiast tego twórcy wykreowali własną fabułę, wykorzystującą klasyczne motywy z dzieł Stana Lee. W grze zastosowano również lubiany przez fanów zabieg polegający na gościnnym występie autora przygód Spider-Mana w jednym z przerywników filmowych. Marvel’s
Nieco ponad dwa lata po premierze pierwszej części serii, na rynku ukazał się jej sequel pod tytułem Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. Miles Morales przejął tu schedę po Parkerze i jako drugi Spider-Man walczył z przestępczością w Nowym Jorku. Gra stawiała na sprawdzoną formułę opracowaną na potrzeby pierwowzoru.
W 2022 roku na komputery osobiste trafił Marvel’s Spider-Man Remastered, który wcześniej był dostępny na PlayStation 5 wyłącznie w pakiecie z przygodami Milesa Moralesa (ostatecznie i na tę platformę został wypuszczony jako samodzielna pozycja). W listopadzie natomiast na PC pojawił się również Marvel’s Spider-Man: Miles Morales.
Rok 2023 przyniósł premierę pełnoprawnej, drugiej odsłony cyklu, czyli gry Marvel’s Spider-Man 2. Tym razem duet Spider-Manów musi stawić czoła trzem ikonicznym adwersarzom, na czele z Kravenem Łowcą i Jaszczurem.
Gameplay w grach z serii Marvel’s Spider-Man
Kluczowe elementy rozgrywki w grach z serii Marvel’s Spider Man to walka oraz przemierzanie rozległego, otwartego świata. Starcia zrealizowano w zręcznościowej formie przypominającej serię Batman: Arkham. W ich trakcie korzystamy z szerokiego wachlarza gadżetów, a także siły i szybkości Spider-Mana. Jeśli jednak nie chcemy zwracać uwagi przeciwników, możemy również eliminować ich po cichu. Oprócz standardowych starć, w niektórych etapach odbywamy dynamiczne sekwencje QTE lub przy wykorzystaniu akrobatycznych zdolności protagonisty pokonujemy różne przeszkody terenowe.
Sam Nowy Jork został odwzorowany z dużą starannością, a jego przemierzanie jest bardzo szybkie i przyjemne dzięki dopracowanemu systemowi wspinaczki oraz bujania się na pajęczej sieci. Oprócz misji głównych, miasto wypełniono też zadaniami i aktywnościami pobocznymi, odblokowywanymi w miarę postępów w fabule.