Seria Death Stranding - seria gier
Seria przygodowych gier akcji, wykreowana przez branżową legendę, czyli Hideo Kojimę, oraz należące do niego studio Kojima Productions. Wydawcami gier spod tego szyldu są firmy Sony Interactive Entertainment oraz 505 Games. Cykl wykorzystuje silnik Decima oraz między innymi technologię MetaHuman od Epic Games.
Krótka historia serii Death Stranding
Pierwsza część serii, zatytułowana po prostu Death Stranding, zadebiutowała na PlayStation 4 w listopadzie 2019 roku. Produkcja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, zaś w lipcu 2020 roku doczekała się konwersji na komputery osobiste, wypuszczonej przez 505 Games.
Rok 2021 przyniósł premierę Death Stranding: Director’s Cut, czyli wzbogaconej o nową zawartość wersji pierwowzoru. Tytuł pojawił się najpierw na PlayStation 5, jednak w marcu 2022 roku ukazał się na komputerach osobistych, w styczniu 2024 roku trafił na smartfony i tablety z systemem iOS, z kolei w listopadzie 2024 roku zawitał na Xboksy Series X/S.
W międzyczasie, bo w grudniu 2022 roku, oficjalnie zapowiedziano drugą odsłonę cyklu. Mowa o Death Stranding 2: On the Beach, które zmierzało na PlayStation 5.
Fabuła w grach z cyklu Death Stranding
Death Stranding zabiera nas do postapokaliptycznego uniwersum science fiction, w którym przenikają się ze sobą światy żywych i umarłych. Tytułowe Wdarcie Śmierci przyniosło również anomalie, na czele z tak zwanym deszczem temporalnym przyspieszającym proces starzenia wszystkiego, na co spadną jego krople. Ponadto śmierć człowieka kończy się tutaj eksplozją jego zwłok, jeśli te nie zostaną w porę spalone. Wszystko to sprawia, że ci, którym udało się przetrwać, żyją w ukryciu, samotnie lub w niewielkich grupach, rozproszeni na dużych obszarach.
W trakcie rozgrywki wcielamy się w Sama Portera, czyli kuriera, którego zadaniem jest transportowanie przesyłek po zdewastowanym świecie i stworzenie tak zwanej sieci chiralnej, mającej umożliwić ponowne zjednoczenie ludzkości. Po drodze musi on mierzyć się z licznymi niebezpieczeństwami; wśród nich prym wiodą istoty z zaświatów (znane jako Wynurzeni), przed którymi ostrzega go tak zwane Łącznikowe Dziecko.
Podczas gdy akcja pierwszej części serii toczy się na terenie Stanów Zjednoczonych, druga odsłona cyklu przenosi nas do Meksyku.
Obsada gier spod szyldu Death Stranding
Twarzy i głosu głównemu bohaterowi serii Death Stranding udzielił Norman Reedus, znany między innymi z serialu The Walking Dead. Oprócz niego pojawiają się tu inne słynne osobistości, jak Mads Mikkelsen, Lea Seydoux, Guillermo del Toro, George Miller czy Troy Baker.
Gameplay w grach z serii Death Stranding
W grach z cyklu Death Stranding akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Produkcje te oddają nam do dyspozycji otwarte światy, po których przemieszczamy się pieszo lub przy pomocy pojazdów. Naszym nadrzędnym celem jest transportowanie przesyłek i dostarczanie informacji. Oprócz tego w trakcie zabawy zajmujemy się między innymi konstruowaniem szerokiej gamy obiektów usprawniających eksplorację.
W grach spod tego szyldu nie brakuje też okazji do walki. Podczas gdy ludzi możemy zabijać lub ogłuszać przy pomocy specjalnej broni (bądź po prostu omijać), z wynurzonymi walczymy, korzystając ze specjalnego oręża. Duży problem stanowią dla nas również deszcze temporalne, gdyż uszkadzają one transportowane przez nas pakunki oraz wykorzystywane pojazdy.
W serii Death Stranding ważną rolę odgrywają też funkcje sieciowe, które pozwalają graczom udostępniać między sobą zasoby, a także rozmaite ułatwienia eksploracji. Przykładowo nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z tyrolek bądź drabin pozostawionych przez innych.