Prosperous Universe
Prosperous Universe to kosmiczna gra MMO bez starć PvP i wszechświata do uratowania przed nowym lub pradawnym złem. Zamiast tego budujemy bazy i rozwijamy działalność gospodarczą, rywalizując lub współpracując z innymi graczami.
Prosperous Universe Premiera
wczesny dostęp WWW
23lutego2021
wczesny dostęp PC
20kwietnia2022
20kwi2022
producent: simulogics wydawca: simulogics Strona oficjalna
Prosperous Universe to nietypowa kosmiczna gra MMO stawiająca nacisk nie na wielkie bitwy i fabułę, lecz gospodarkę tworzoną przez samych graczy. Jest to dzieło niezależnego niemieckiego zespołu simulogics, które opracowało także przeglądarkowe Airlinesim. Obie produkcje są dostępne jako gry free-to-play, aczkolwiek Prosperous Universe przeszło na ten model biznesowy dopiero w 2019 roku. W listopadzie 2021 roku wydano też mobilna aplikację towarzyszącą dostępną przez oficjalną stronę gry.
Mechanika
Prosperous Universe nie ma wiele wspólnego z typowymi produkcjami MMO. Owszem, gramy wspólnie z ogromną liczbą innych graczy, z którymi rywalizujemy lub współpracujemy. Jednakże próżno o tu szukać epickich bitew i walki jako takiej. Nie kierujemy tu samotnym pilotem lub eskadrą statków kosmicznych ani też nie ratujemy świata przed zakusami takiego lub innego zła.
W grze wcielamy się w prezesa niewielkiej spółki, który buduje pierwszą kosmiczną bazę. Naszym zadaniem jest rozbudowanie jej, założenie kolejnych i stopniowe poszerzanie swoich wpływów w kosmicznym uniwersum. Dokonujemy tego nie przez podboje, najazdy etc., lecz działania biznesowe.
Prosperous Universe skupia sie wyłącznie na aspekcie ekonomicznym, ale nie oznacza to, że rozgrywka jest prosta. Przeciwnie, przez cały czas musimy brać pod uwagę ogromną liczbę czynników. Już przy zakładaniu bazy warto sprawdzić atmosferę planety, dostępne zasoby, temperaturę, teren, dostęp do źródeł wody etc.
To dopiero początek, bo przez całą grę musimy nauczyć się korzystać z wielu skomplikowanych systemów. Na szczęście sukces nie jest tu uzależniony od czasu spędzonego w grze – grind jest tu zupełnie zbędny. Przyda się za to umiejętność analizowania informacji i skrupulatnego planowania.
Biznesowe umiejętności gracza są o tyle istotne, że w Prosperous Universe nie ma postaci niezależnych oferujących towary – wszystkie przedmioty muszą zostać wytworzone przez graczy, a ich ceny są ustalane przez w czasie rzeczywistym na podstawie popytu i podaży. Innymi słowy, cała ekonomia gry jest kształtowana niemal w całości przez graczy. Do nich też należy decyzja, czy sprzedawać łatwo dostępne towary z niewielkim zyskiem, czy też włożyć więcej wysiłku w plany, które pozwolą zdobyć rzadsze materiały. Albo liczyć na łut szczęścia i trafienie na żyłę złota (niekoniecznie dosłowną).
Prosperous Universe ma też mechaniki związane z polityką. Na każdej planecie mogą mieć wpływy gracze z kilku stronnictw, czasem o sprzecznych celach. Jako że nie w grze nie ma żadnych z góry przewidzianych zdarzeń fabularnych, gracze samodzielnie kształtują historię, zawierając sojusze i prowadząc wojny handlowe.
Kwestie techniczne i inne
Prosperous Universe nie stawia na oszałamiająca grafikę i efektowne widoki. Tutaj pierwsze skrzypce gra interfejs APEX, który gracze mogą personalizować na wiele sposobów. Na ten składają się rozmaite wykresy pełne danych: informacji o flotach, planetach, stronnictwach itd.
Zasadniczo w grze nie ma mikropłatności typowych dla gier przeglądarkowych, na przykład przyśpieszających produkcję. Zamiast tego gracze mogą wykupić twórców poprzez wykupienie licencji Pro, która daje dostęp do ofert lokalnego rynku oraz rozmaitych usprawnień dla osób planujących dłuższą i intensywniejszą znajomość z Prosperous Universe.
Ostatnia modyfikacja 30 maja 2024
Tryb gry: massive online multiplayer Tryb multiplayer: Internet
Wymagania wiekowe Prosperous Universe: Odpowiednia dla każdego wieku.
Prosperous Universe Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Dual Core 2.4 GHz
- 2 GB RAM
- karta grafiki Intel HD lub lepsza
- Windows 10
- Zalecane:
- Quad Core 2.6 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
- Windows 11
WWW
- Wykorzystuje:
- procesor czterordzeniowy 2
- 6 GHz
- 4 GB RAM
- Windows 11
- dodatkowo (WWW): procesor dwurdzeniowy 2,4 GHz, 2 GB RAM, Windows 10