Prodigy Tactics PC
Prodigy
Taktyczna gra strategiczna koncentrująca się na turowych starciach grup bohaterów o niezwykłych zdolnościach. Do zabawy konieczne jest posiadanie specjalnej planszy oraz umieszczanie na niej plastikowych figurek postaci i kart umiejętności.
Prodigy Tactics Premiera PC
wczesny dostęp
8listopada2017
28września2018
Steam
28września2018
producent: Hanakai Studio wydawca: Forever Entertainment S.A. Strona oficjalna
Angielskie napisy i dialogi
Gry podobne do Prodigy Tactics
Warhammer 40,000: Dawn of War II
Confrontation
Tales from Candlekeep: Tomb of Anihilation
Prodigy to osadzona w realiach magicznego fantasy taktyczna gra strategiczna, której esencją są toczone w turach pojedynki między drużynami bohaterów wyposażonych w niezwykłe zdolności. Od większości tytułów tego rodzaju omawianą produkcję odróżniają specjalne komponenty, niezbędne do prowadzenia rozgrywki: elektroniczna plansza, umieszczane na niej plastikowe figurki postaci i karty służące do wykonywania akcji. Prodigy jest debiutanckim dziełem niezależnego francuskiego zespołu Hanakai Studio, założonego przez Jeana Beya – specjalistę od tradycyjnych figurkowych gier stołowych (spod jego ręki wyszło np. Confrontation).
Jak wspomniano, akcja gry toczy się w magicznym świecie fantasy. Nosi on nazwę Thasis i jest przenikany przez cudowną energię – Manę – niezbędną do życia wszystkim istotom. Niestety, w końcu zasoby owego surowca zaczynają się kurczyć, a wówczas królestwa wszczynają bratobójcze wojny o resztki bezcennej energii, niszcząc się nawzajem i obracając w ruinę cywilizacje. Fabuła Prodigy zaczyna się w momencie, kiedy na placu boju stoją jeszcze dwa stronnictwa: Królowie Czarodzieje (ang. Sorcerer Kings) i Wolni Ludzie (Free People). W tym samym czasie na niebie ukazuje się kometa, która zwiastuje wybranie nowych czempionów, mogących uratować świat.
W ten sposób bohaterowie zamieszkujący Thasis zaczynają łączyć się w Kompanie, ze zdolnymi do kreacji Many Obserwatorami (Watchers) i strzegącymi ich Strażnikami (Guardians) na czele. Twórcy przygotowali sporo takich predefiniowanych grup, w których jednak większość postaci jest wymienna, więc gracze mogą swobodnie składać swoje drużyny, dokupując figurki z bohaterami, jacy im odpowiadają. Najważniejszym kryterium, na które trzeba zwrócić uwagę, jest tutaj wierność Królom Czarodziejom lub Wolnym Ludziom – praktycznie każda postać walczy dla jednego lub drugiego stronnictwa, toteż np. skrytobójczyni Soha, wierna Czarodziejom, nie mogłaby wesprzeć Kompanii Burzy (Company of the Storm), która służy Wolnym Ludziom.
Zabawa rozpoczyna się od autoryzacji gracza, która zachodzi z użyciem tzw. Symbolu Władzy (Symbol of Power) – elektronicznego pierścienia przechowującego informacje o naszym profilu. Po jego użyciu gra staje przed nami otworem. Fundamentem rozgrywki jest wspomniana plansza, na której umieszczamy figurki (maksymalnie 12) – postawiwszy bohatera na wybranym polu, natychmiast widzimy, jak jego cyfrowy odpowiednik zjawia się w tym samym miejscu na ekranie. Ruch postaci odbywa się za sprawą zwykłego przesuwania figurek, a różne akcje wykonujemy przy użyciu specjalnej talii 8 kart, wykorzystywanych poprzez układanie ich na planszy. Każdy bohater ma indywidualne zdolności, których aktywacja zachodzi poprzez łączenie różnych kart (np. „Will” + „Focus”). Wykonawszy owe operacje, obserwujemy ich skutki na ekranie, oglądając odpowiednie animacje.
Jednak rozgrywka w Prodigy nie polega wyłącznie na toczeniu kolejnych potyczek. W międzyczasie podróżujemy po mapie świata, odwiedzając rozmaite miejsca, w których rozmawiamy z bohaterami niezależnymi i przyjmujemy od nich zadania. Twórcy pokusili się o implementację systemu dialogowego na miarę gier cRPG, umożliwiającego nam wypowiadanie różnych kwestii i podejmowanie wyborów moralnych, które mają wpływ na rozwój opowieści. Co więcej, wszystkie Kompanie mają własne linie fabularne – to samo dotyczy każdej postaci, jaka może wejść w ich skład. Przy omawianych czynnościach sterowanie również zachodzi przy użyciu planszy, figurek i kart.
Za oprawę wizualną oglądaną na ekranie monitora lub telewizora odpowiada technologia Unreal Engine 4. Gwarantuje to wysoki poziom grafiki, ze szczegółowymi modelami, dopracowanymi efektami i ładnymi animacjami.
Jak przystało na grę skupioną na pojedynkach bohaterów, w Prodigy nie mogło zabraknąć również trybu rozgrywki wieloosobowej, oferującego zabawę dla maksymalnie dwóch graczy.
Ostatnia modyfikacja 9 listopada 2017
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna Liczba graczy: 1-2
Oczekiwania czytelników: 9.4 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.
Prodigy Tactics cena w dniu premiery: 71,99 PLN
Wymagania wiekowe Prodigy Tactics: 12+
Prodigy Tactics Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i5-4440 3.1 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
- 4 GB HDD
- Windows 7
- Zalecane:
- Intel Core i5-4440 3.1 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon R9 Fury
- 4 GB HDD
- Windows 10