Praey for the Gods
Prey for the Gods
Inspirowana kultowym Shadow of the Colossus trzecioosobowa gra akcji z elementami survivalu. Akcja Prey for the Gods osadzona została na rozległej, skutej lodem wyspie. Wcielamy się w postać bohaterki próbującej odkryć przyczynę niekończącej się zimy.
producent: No Matter wydawca: No Matter Strona oficjalna
Praey for the Gods (początkowo Prey for the Gods) to trzecioosobowa gra akcji z elementami survivalowymi, będąca duchowym spadkobiercą jednej z najbardziej kultowych produkcji z konsoli PlayStation 2, czyli wydanego w 2005 roku Shadow of the Colossus. Tytuł jest debiutanckim dziełem niewielkiego, trzyosobowego studia No Matter z San Francisco.
Fabuła
Akcja gry osadzona jest na rozległej, skutej lodem wyspie, gdzieś na krawędzi umierającego świata. Wcielamy się w postać samotnej bohaterki, wysłanej z niebezpieczną misją zbadania przyczyn niekończącej się zimy, która niemal całkowicie sparaliżowała dotychczasowe życie. Okazuje się, że za całą sytuacją stoją potężni bogowie, w których niegdyś sama wierzyła, a jedyną szansą na przywrócenie równowagi w świecie jest stawienie im czoła. Zadanie to utrudni nam jednak niezwykle surowy klimat wyspy, a także fakt, że nasza protagonistka zmuszona była udać się w podróż, posiadając jedynie własne ubranie.
Mechanika
Prey for the Gods jest przygodową grą akcji, w której eksplorujemy mroźny świat (patrzymy na niego zza pleców bohaterki – z tzw. widoku TPP). Podobnie jak w Shadow of the Colossus, sedno rozgrywki stanowią tu pojedynki z potężnymi przeciwnikami, którzy są wielokrotnie więksi od naszej bohaterki. Walka z nimi wymaga więc nie tylko sporej inwencji i spostrzegawczości, dzięki której odkryjemy słabe punkty każdego z kolosów, ale nierzadko też karkołomnej wspinaczki po ciałach potworów celem zadania powalającego ciosu.
Warto odnotować, że Prey for the Gods jest grą nieliniową – gracz sam decyduje o tym, gdzie się wybierze i z którym potworem zmierzy. Ważną rolę odgrywa eksploracja – jeśli dostaniemy się na szczyt góry, możemy poszybować w niedostępne wcześniej miejsca. Warto też zwracać uwagę na jaskinie i podwodne kompleksy, w których często odnajdujemy przydatny ekwipunek. Ze znalezionych przedmiotów oraz zasobów możemy stworzyć nowe rzeczy – zaimplementowano tu system rzemiosła (warto zaznaczyć, że mechanika ta służy także do radzenia sobie z wyzwaniami rzucanymi przez samą krainę - w produkcji znaleźć można elementy survivalowe).
Tryby gry
W Praey for the Gods możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.
Kwestie techniczne
Gra powstała w oparciu o silnik Unity Engine 5, a jej oprawa graficzna stoi na przeciętnym poziomie. W połączeniu z panującym w świecie gry klimatem, przekładającym się m.in. na mocno ograniczoną widoczność, twórcom udało się jednak nadać rozgrywce specyficznego klimatu oraz unikalnego charakteru, zbliżonego nieco do pierwowzoru sprzed ponad dekady.
Dziwna pisownia tytułu została na twórcach wymuszona przez firmę Bethesda, która przed premierą gry Prey zakazała użycia słowa „prey” tytule gry studia No Matter.
Ostatnia modyfikacja 2 listopada 2020
Tryb gry: single player
Oczekiwania czytelników: 8 / 10 na podstawie 501 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Praey for the Gods: 16+
Praey for the Gods Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz
- 6 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza
- 8 GB HDD
- Windows 7 64-bit
- Zalecane:
- Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
- 6 GB RAM
- karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 290 lub lepsza
- 8 GB HDD
- Windows 7/8/8.1/10 64-bit