OMORI
OMORI to utrzymany w konwencji psychologicznego horroru dwuwymiarowy erpeg, za którego produkcję odpowiada niezależne studio OMOCAT. Wciel się w tytułowego bohatera i wraz z nim wyrusz w barwny i pozornie beztroski świat, gdzie czekają już na niego oddani przyjaciele.
producent: OMOCAT wydawca: OMOCAT Strona oficjalna
OMORI to utrzymana w stylistyce japońskiej animacji gra RPG, rozgrywana z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Początkowo był to projekt realizowany przez jedną osobę, obecnie jednak OMOCAT to niewielkie niezależne studio z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Tytuł utrzymany został w konwencji psychologicznego horroru i zawiera treści mogące być trudne do zniesienia dla części odbiorców, takie jak obrazy depresji, stanów lękowych czy samobójstwa. Prace nad OMORI rozpoczęły się w 2014, a gra została oficjalnie wypuszczona w 2020 roku.
Fabuła
Grę rozpoczyna krótka i tajemnicza cutscenka. Główny bohater Omori siedzi na podłodze i płacze. Naprzeciw niego klęczy jego przyjaciel, pocieszając go i prosząc jednocześnie, by dotrzymał mu pewnej obietnicy: „Obiecaj mi, że zawsze będziemy się wspierać…”.
W następnej chwili protagonista budzi się w białej przestrzeni – miejscu, w którym przyszło mu żyć odkąd pamięta. W obszarze tym znajduje się m. in. notes z niepokojącymi, ponurymi obrazami, laptop z równie depresyjną treścią, czarna jak smoła żarówka, śpiący kot oraz paczka chusteczek. Chłopiec kluczy przez pewien czas, w końcu jednak otwiera znajdujące się nieopodal drzwi, trafiając tym samym do kolorowego świata, gdzie przebywają jego przyjaciele.
Mechanika
OMORI to gra podzielona na rozdziały, w której głównym celem gracza jest eksploracja obszernego świata, rozmowa z postaciami, rozwiązywanie pojawiających się co jakiś czas zadań oraz rozgrywanie turowych starć z napotykanymi przeciwnikami. Bohater przemieszcza się po lokacjach, analizując poszczególne interaktywne obiekty. Część z nich można użyć lub zabrać ze sobą, warto więc uważnie przeszukiwać odwiedzane obszary. Gracz nie ma możliwości przejścia do kolejnej lokacji bez swoich przyjaciół, którzy dołączają do niego w momencie, gdy rozwiąże wszystkie zadania i przeprowadzi określone rozmowy.
W grze pojawia się również „waluta”, czyli małże. Ich liczba wyświetla się po włączeniu paska opcji. Dzięki małżom można kupować różne przysmaki, które okażą się pomocne przy regenerowaniu poziomu życia postaci. Po włączeniu menu opcji na pasku u góry ekranu wyświetla się również ekwipunek bohatera, kieszonka (gdzie gromadzone są przekąski, zabawki i wskazówki na temat napotykanych wrogów), posiadane umiejętności oraz tajemnicze „???”. Ponadto bohater oraz każda towarzysząca mu postać dysponują określonym poziomem życia (symbol serca) oraz smutku (symbol łzy), które mają znaczenie w trybie walki i wzrastają wraz z nabywanym doświadczeniem.
Tak jak inne RPG, tak też OMORI pozwala na walkę z pojawiającymi się na drodze protagonisty przeciwnikami. W konfrontacji z wrogiem udział biorą wszystkie towarzyszące bohaterowi postacie. Starcia podzielone są na tury, w czasie których gracz wybiera akcję dla każdego z dostępnych bohaterów. Poza właściwym atakiem może wykorzystać jedną z posiadanych umiejętności (co odbiera wybranej postaci określoną liczbę punktów łez), użyć zabawki lub regenerującej życie przekąski. Jeśli jednemu z bohaterów zostaną odebrane wszystkie punkty życia, staje się tostem i nie bierze udziału w dalszej walce. Jeżeli grający nie chce kontynuować starcia lub od początku nie było to jego zamiarem, ma też możliwość ratowania się ucieczką.
W trybie ataku istotną funkcję pełnią również EMOCJE. Na początku walki wszystkie postacie mają nastawienie neutralne. Ich umiejętności bojowe mogą jednak rosnąć lub słabnąć w zależności od emocji, jaką nabędą podczas dalszej walki. Jedna postać staje się silniejsza w momencie, gdy jest szczęśliwa, innym znów skille wzrastają w momencie, gdy są złe lub smutne.
Kwestie techniczne
OMORI posiada oldskulową, dwuwymiarową oprawę wizualną, w której pojawiają się również elementy (obrazki, cutscenki i awatary postaci) utrzymane w stylistyce japońskiej animacji. Lokacje posiadają zróżnicowaną kolorystykę, dostosowaną do etapów rozgrywki. Jedne pozostają czarno-białe, w innych przeważają barwy stonowane, z przewagą zieleni i fioletów, inne znów skąpane są w mroku. Całość wzbogaca prosta acz klimatyczna ścieżka dźwiękowa.
Ostatnia modyfikacja 30 czerwca 2023
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.
OMORI cena w dniu premiery: 71,99 PLN
Klasyfikacja PEGI OMORI
OMORI Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Celeron N4100 2.4 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki Intel HD lub lepsza
- 2 GB HDD
- Windows 8.1
- Zalecane:
- Intel Core i3-6100 3.7 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
- 2 GB HDD
- Windows 10