Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4PS5XONEXSX
Okładka Harold Halibut (PC)
OkładkaHarold Halibut (PC)

Harold Halibut

Harold Halibut to przygodówka w klimacie science fiction, wyróżniająca się ręcznie wykonaną oprawą graficzną. Wszystkie elementy świata gry wykonano z drewna, metalu, gumy i innych materiałów.

Przygodowe | science fiction | point-and-click | indie | Xbox Play Anywhere | Game Pass | singleplayer

Harold Halibut Premiera

16kwi2024

PC PS5 XSX

2025

PS4 XONE

producent: Slow Bros. wydawca: Slow Bros. Strona oficjalna

Gry podobne do Harold Halibut

The Neverhood

Oddworld: Abe's Oddysee

Lumino City

Harold Halibut to gra przygodowa, osadzona w klimacie science fiction i charakteryzująca się niezwykłą, ręcznie wykonaną oprawą wizualną. Elementy środowiska gry zostały stworzone jako prawdziwe rekwizyty z drewna, tkaniny i innych materiałów, a następnie przekonwertowane w procesie fotogrametrii do wirtualnych obiektów 3D, gotowych do cyfrowej obróbki i umieszczenia w zastosowanym silniku.

Za opracowanie tej unikalnej gry odpowiedzialne jest małe niemieckie studio Slow Bros., mające już na swoim koncie kilka eksperymentalnych dzieł artystycznych. Spod ręki twórców wyszedł m.in. Klanglichter – projekt laserowej harfy, łączący cechy instrumentu muzycznego i gry komputerowej. Na uwagę zasługuje też niewielka gra VR Outcasted, pozwalająca wcielić się w rozczarowanego życiem człowieka, żebrzącego na ulicy współczesnego miasta.

Fabuła

Akcja Harolda Halibuta osadzona jest na pokładzie kosmicznego statku-arki, zatopionego w głębinach obcej, wodnej planety. Statek jest potężny, a na jego obszernych pokładach znajdują się sklepy, knajpy, a nawet atrapy miejskich uliczek włącznie z latarniami. Jak przystało na pojazd uczestników międzygwiezdnej wyprawy, zawiera on też dobrze wyposażone laboratoria. Załoga statku nie jest jednak w nastroju do odkrywania tajemnic wszechświata. Mieszkańcy snują się po zatęchłych korytarzach, zatopieni w rutynie dnia codziennego, ogarnięci przytłaczającą atmosferą podwodnego świata.

Naszym przewodnikiem po unieruchomionym wehikule jest tytułowy Harold Halibut, sprzątacz i konserwator. Do zwykłych obowiązków Harolda należą prozaiczne zadania, takie jak mycie podłóg czy wymiana mrugających żarówek. Myśli naszego bohatera zaprząta jednak o wiele ważniejsza sprawa: jedna z czołowych naukowców ekspedycji podejrzewa, że może istnieć sposób na ponowne uruchomienie statku i opuszczenie oceanicznej planety. Harold postanawia pomóc jej w realizacji tego celu.

Mechanika

Rozgrywka w grze Harold Halibut nie odbiega znacząco od tego, do czego przyzwyczaiły nas inne gry przygodowe. Obserwując świat z perspektywy bocznej, gracz eksploruje kolejne pomieszczenia zatopionego statku kosmicznego i wchodzi w interakcje z członkami jego załogi. Wśród postaci niezależnych, z jakimi mamy okazję nawiązać dialog, znajdują się zwykli pasażerowie, obsługa statku, a także personel naukowy. Mimo że akcja Harolda toczy się przede wszystkim na pokładzie unieruchomionego okrętu, gra pozwala na wyjście w głębiny obcego oceanu, co możliwe jest dzięki osobliwej łodzi podwodnej o napędzie gąsienicowo-płetwowym.

Kwestie techniczne

Do przygotowania Harolda Halibuta niemieccy deweloperzy wykorzystali popularny silnik Unity 3D. Wszystkie elementy środowiska gry – od małych przedmiotów, takich jak meble i urządzenia, poprzez ciała i ubrania postaci, aż po całe korytarze i pomieszczenia statku kosmicznego – zostały wyrzeźbione, wycięte, pozbijane i pomalowane w warsztacie autorów, a następnie przeniesione do świata wirtualnego przy pomocy techniki fotogrametrii. Przedstawiające bohaterów laleczki zostały ulepione z plastycznej substancji, okalającej metalowe szkielety z poskręcanego drutu. Następnie uszyto dla nich miniaturowe ubranka i buty oraz przyszykowano elementy ekwipunku. Lokacje również wykreowano w rzeczywistości, tworząc coś na kształt miniaturowych planów zdjęciowych, przypominających domki dla lalek. Stworzone modele przeniesiono do przestrzeni cyfrowej przy użyciu oprogramowania fotogrametrycznego RealityCapture.

Na początku produkcji autorzy gry eksperymentowali z technikami animacji poklatkowej. Postacie miały być reprezentowane przez dwuwymiarowe sprite’y, posiadające nagrane cykle ruchów w ośmiu kierunkach. Takie podejście nie pozwoliłoby jednak na swobodne zastosowanie dynamicznego oświetlenia, dynamicznej kamery i innych efektów wizualnych, co ostatecznie przesądziło o konieczności zastosowania fotogrametrii.

Ostatnia modyfikacja 16 kwietnia 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 4,6 / 10 na podstawie 20 głosów czytelników.

Harold Halibut cena w dniu premiery: 161,99 PLN

Wymagania wiekowe Harold Halibut: Odpowiednia dla każdego wieku.

Harold Halibut Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-7400 / AMD FX-8370
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480
  • 65 GB SSD
  • Windows 10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i9-10900K / AMD Ryzen 5 7600X
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 3060 Ti / 16 GB Radeon RX 6800
  • 65 GB SSD
  • Windows 11 64-bit
PC
PS4
XONE
XSX
PS5