Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Hannibal (1992) (PC)
OkładkaHannibal (1992) (PC)

Hannibal (1992) PC

Akcja gry strategicznej Hannibal przenosi nas do 218 roku p.n.e., kiedy to zajęcie przez wojska kartagińskie miasta Sagunt wywołało drugą wojnę punicką.

Strategiczne | singleplayer

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Hannibal (1992) Premiera PC

23kwietnia1992

producent: Starbyte wydawca: MicroLeague

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Akcja gry strategicznej Hannibal przenosi nas do 218 roku p.n.e., kiedy to zajęcie przez wojska kartagińskie miasta Sagunt wywołało drugą wojnę punicką. Gracz wcieli się w rolę słynnego, tytułowego wodza i spróbuje przedostać się drogą lądową przez Pireneje i Alpy do Italii, gdzie stoczy mnóstwo bitew z podległymi Rzymowi armiami.

Programiści z firmy Starbyte zdecydowali się na surowy, ale przy tym estetyczny wygląd głównego ekranu zmagań, na którym rozmieszczono ikony dające dostęp do podstawowych funkcji programu, okno mapy i miejsce na wyświetlanie informacji tekstowych. Rozgrywka sprowadza się do ciągłego przemieszczania wojsk w kierunku Italii. Autorzy gry uniemożliwili wskazanie interesującego nas punktu docelowego, dlatego też w trakcie zmagań zmuszeni jesteśmy do żmudnego wytyczania trasy marszu poprzez wskazanie najbliższych miast i wsi. W osadach można: dokonać zakupu niezbędnych do przeżycia racji żywnościowych, wynająć najemników lub zdobyć konie i słonie. Miasta portowe umożliwiają ponadto konstruowanie statków, ale wymaga to olbrzymich nakładów gotówki. Pieniądze zdobywamy dwojako: poprzez podatki oraz wpływy z licznych w basenie Morza Śródziemnego kopalń. Fundusze odgrywają w Hannibal ogromną rolę, a nacisk na elementy ekonomiczne jest stale widoczny – gracz musi precyzyjnie balansować pomiędzy miesięcznymi dochodami a wydatkami na cele wojenne, gdyż w krytycznej sytuacji może nawet zabraknąć gotówki na jedzenie.

Do walki z siłami wroga dochodzi w dwóch przypadkach: podczas napotkania jego armii oraz oblężenia sprzyjającego przeciwnikowi miasta. Pierwszy wariant umożliwia otwartą bitwę w polu i przygotowanie zasadzki. Gracz decyduje sam, w jakiej formacji ustawić wojsko, a następnie obserwuje wynik batalii. Jeśli sytuacja wyraźnie układa się na niekorzyść Kartagińczyków, można spróbować się wycofać i uratować tym samym żołnierzy przed śmiercią. Bardzo podobnie wygląda drugi wariant, czyli oblężenie miast. Warto zauważyć jednak, że w tym przypadku, oprócz frontalnego ataku istnieje również możliwość negocjacji z obrońcami. Interesującą i rzadko spotykaną opcją jest natomiast możliwość uszczuplenia garnizonu sprzyjającej nam osady i powołanie wojowników do swojej armii. W ten sposób można łatwo zwiększyć wartość bojową naszego wojska, ale i osłabić przy tym miasto, które w przypadku oblężenia przez wroga, będzie miało mniejsze szanse na skuteczną obronę.

Hannibal przeznaczony jest dla miłośników hardcore’owych strategii, których nie zrażają żmudne i długotrwałe operacje związane z przemieszczaniem wojska. Dzięki interesującym opcjom rozgrywki oraz przyzwoitej oprawie wizualnej produkt firmy Starbyte wybija się ponad przeciętność i z pewnością jest przykładem jednej z ciekawszych gier nawiązujących do wojen punickich, jakie ukazały się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Hannibal (1992): 12+