Franz
Franz jest eksperymentalną produkcją, która wymyka się klasyfikacji gatunkowej, a przez twórców jest nazwane "czymś pomiędzy tekstową przygodówką i wkurzonym tamagochi". Ten nietypowy tytuł został opracowany przez studio Ice-Pick Lodge, autorów Pathologic.
producent: Ice-Pick Lodge wydawca: Ice-Pick Lodge
Franz jest eksperymentalną produkcją, która wymyka się klasyfikacji gatunkowej. Ten nietypowy tytuł został opracowany przez studio Ice-Pick Lodge, czyli niezależny rosyjski zespół, któremu rozpoznawalność na całym świecie przyniosła marka Pathologic.
Fabuła
Główną bohaterką gry jest tytułowa Franz, czyli wirtualna osobowość kobiety, która zagnieździła się w naszym urządzeniu. Początkowo nie wiemy absolutnie nic na jej temat, jednak wchodzenie z nią w kolejne interakcje pozwala nam stopniowo odkrywać jej cechy.
Franz nie ma ugruntowanego charakteru, a jej zachowanie zmienia się, w zależności od sposobów, w jakie się z nią komunikujemy. Kobieta potrafi być miła i uprzejma, ale jednocześnie w każdej chwili może się na nas obrazić czy też zacząć celowo próbować wyprowadzić nas z równowagi, by sprawdzić, jak zareagujemy. Tylko od nas zależy czy zdecydujemy się grać według jej zasad, podporządkujemy ją własnym, czy też podejmiemy próbę zbudowania z nią swoistej relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu (to ostatnie jest o tyle trudne, że Franz potrafi na przykład wysłać nam w środku nocy setki powiadomień, bo poczuła się samotna...).
Omawiana produkcja dotyka takich tematów, jak toksyczne związki oraz trudność w znalezieniu wspólnego języka z otaczającymi nas osobami. Ponadto poprzez ten projekt deweloperzy starają się zmusić gracza do przeprowadzenia wewnętrznego dialogu i do poddania próbie jego osobowości oraz wyznawanych przez niego wartości.
Mechanika
Rozgrywka w grze Franz polega na wchodzeniu w rozmaite interakcje z tytułową bohaterką. Z naszą podopieczną (a może to my jesteśmy jej podopiecznymi?) komunikujemy się przy dotyku – nie tylko klikając wyświetlające się na ekranie linie dialogowe, ale też dotykając samej Franz ukazanej jako interaktywna laleczka – co ciekawe, gra rozpoznaje wiele różnych sposobów dotyku, a nawet siłę nacisku na ekran i odpowiednio nań reaguje. Zabawy z Franz czasami przyjmują formę minigier: musimy wytężyć wzrok w poszukiwaniu ukrytych napisów, ułożyć kwestie z rozrzuconyh liter itp. Na podstawie rodzaju naszego dotyku, częstotliwości, z jaką się z nią komunikujemy, a także szybkości, z jaką obsługujemy grę, Franz monitoruje nasze emocje i dostosowuje do nich swoje zachowanie, stając się mniej lub bardziej agresywna. Poza tym Franz może sama decydować, kiedy nawiązać z nami kontakt, toteż często zmusza nas do przerw od gry; czasami trwają one raptem minutę, a czasami – kilka godzin.
Kwestie techniczne
Oprawę graficzną gry Franz utrzymano w mrocznej, niepokojącej stylistyce. Składają się na nią przede wszystkim różnorodne ilustracje oraz napisy.
Ostatnia modyfikacja 17 października 2023
Tryb gry: single player
Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)
Wymagania wiekowe Franz: 12+