Disgaea 1 Complete
Zremasterowana wersja gry jRPG zatytułowanej Disgaea: Hour of Darkness, opracowana przez studio Nippon Ichi Software. W trakcie zabawy wcielamy się w Laharla – syna władcy podziemi, próbującego przejąć schedę po zmarłym ojcu.
producent: Nippon Ichi Soft. wydawca: NIS America Strona oficjalna
Disgaea 1 Complete to zremasterowana wersja jRPG-a zatytułowanego Disgaea: Hour of Darkness; oryginał zadebiutował na konsoli PlayStation 2 w 2003 roku, po czterech latach doczekał się ulepszonej edycji opracowanej z myślą o handheldzie PlayStation Portable, z kolei w lutym 2016 roku zawitał również na komputery osobiste. W przypadku opisywanej produkcji autorzy skoncentrowali się przede wszystkim na poprawie jakości oprawy graficznej.
Fabuła
Warstwa fabularna jest jednym z czynników wyróżniających Disgaea 1 Complete na tle większości innych japońskich RPG-ów. Gracz nie wciela się bowiem w praworządnego rycerza, lecz w Laharla będącego synem władcy demonów – króla Krinchevskoya. Po przebudzeniu z dwuletniego snu protagonista odkrywa, że jego ojciec nie żyje, a należąca do niego kraina potrzebuje nowego zarządcy. Nie zastanawiając się zbyt długo, Laharl postanawia przejąć siłą schedę po Krinchevskoyu. Nie jest przy tym skazany na samotną przeprawę, gdyż od początku towarzyszy mu wierna Etna oraz Flonne – anielica zesłana do krainy demonów w celu unicestwienia byłego króla; ponadto z czasem dołączają do niego inni śmiałkowie. Całość podzielono na odcinki, których struktura przywodzi na myśl seriale anime. Poza tym opowiedziana tu historia może się zakończyć na kilka sposobów – to, który z finałów zobaczymy, determinują nasze poczynania w toku zmagań i podejmowane przez nas decyzje.
Jako ciekawostkę należy dodać, że fabułę wzbogacono o solidną dawkę specyficznego humoru; gra często przełamuje tak zwaną „czwartą ścianę”, a można się w niej natknąć na liczne odniesienia do kultury popularnej czy elementy wyśmiewające schematy wykorzystywane między innymi w grach wideo.
Mechanika
Filarem gry Disgaea 1 Complete są turowe potyczki toczone na planszach pokrytych siatką kwadratowych pól. Do starć możemy poprowadzić maksymalnie dziesięć postaci – mowa zarówno o towarzyszach, jak i o przywoływanych przez nas potworach. Każdy z uczestników bitwy dysponuje indywidualnym zestawem umiejętności oraz korzysta z odmiennego uzbrojenia – podczas gdy jedni robią użytek z broni białej, inni preferują ataki dystansowe, z kolei pozostali specjalizują się w rzucaniu czarów; gra pozwala także na łączenie ataków w widowiskowe kombinacje zabójcze dla adwersarzy. Ważną rolę odgrywa również konieczność opracowania skutecznej taktyki, między innymi w oparciu o topografię pola bitwy.
W przerwach pomiędzy potyczkami wykonujemy zarówno zadania fabularne, jak i misje poboczne. Istotnym elementem gry jest także możliwość wprowadzania nowych praw na Mrocznym zgromadzeniu (ang. Dark Assembly). Przepchnięcie danej ustawy wymaga jednak zdobycia określonej liczby głosów, toteż poszczególnych parlamentarzystów często trzeba przekonać do swoich racji przy pomocy łapówki lub używając siły. W grze nie brakuje systemu rozwoju postaci, których poziom doświadczenia możemy podnosić w nieskończoność.
Kwestie techniczne
Jak wspomniano na wstępie, na tle oryginału Disgaea 1 Complete wyróżnia się za sprawą poprawionej oprawy graficznej, którą dostosowano do standardów panujących w momencie jej premiery. Całość prezentuje poziom szczegółowości porównywalny z piątą odsłoną cyklu, zatytułowaną Disgaea 5: Alliance of Vengeance.
Ostatnia modyfikacja 26 kwietnia 2018
Tryb gry: single player
Klasyfikacja PEGI Disgaea 1 Complete