Deltarune: Chapter 1
Nietypowe dwuwymiarowe RPG autorstwa Toby'ego Foxa nawiązujące do kultowego Undertale. W Deltarune trafiamy do nowego, acz podobnego świata i mierzymy się z wyzwaniami Mrocznej Krainy, walcząc w turowych starciach lub rozbrajając wrogów na niekonwencjonalne sposoby.
producent: Toby Fox wydawca: Toby Fox Strona oficjalna
„Kontynuacja” nietypowego, wybitnego RPG ukaże się w 2025 roku. Wciąż nie wiadomo, ile zapłacimy za nowe rozdziały osadzonego w świecie Undertale Deltarune
Wreszcie nowe wieści o Deltarune, twórca nietypowego RPG podjął ważną decyzję
Wybuch popularności Deltarune; 100 tysięcy osób grało jednocześnie
Deltarune to dla niezależnego amerykańskiego twórcy Toby’ego Foxa drugi projekt po popularnym Undertale, będący zarazem swego rodzaju kontynuacją tamtej niekonwencjonalnej gry RPG. Tytuł ujawniono poprzez udostępnienie za darmo pierwszego rozdziału na oficjalnej stronie gry. Deltarune jest przeznaczone dla osób, który ukończyły Undertale.
Fabuła
Choć akcja Deltarune zdaje się być osadzona w znanym uniwersum, gra nie jest bezpośrednią kontynuacją Undertale. W trakcie przygody napotkamy znajome postacie i nawiązania do poprzedniej produkcji, ale historia skupia się na nowych bohaterach w innej rzeczywistości. Ci trafiają do Mrocznego Świata i starają się przywrócić równowagę między Światłem a Ciemnością oraz znaleźć drogę do domu.
Mechanika
Rozgrywka w Deltarune rozwija idee poprzedniczki. Otrzymujemy więc tytuł w stylu oldskulowych RPG-ów, skupiający się na eksploracji, interakcjach z postaciami niezależnymi oraz turowych starciach z napotkanymi przeciwnikami. Jednak podobnie jak Undertale, Deltarune daleko do klasycznych przedstawicieli gatunku. Jakkolwiek znajdziemy tu typowy system walki, gra pozwala na pokojowe rozstrzygnięcie starć. W tym celu wykonujemy przeróżne działania mające osłabić ducha walki przeciwników: rozmawiamy, prawimy komplementy, flirtujemy, a nawet pomagamy im z ich problemami. Wszystko to rozgrywa się w ramach turowych potyczek, w trakcie których musimy też unikać ataków wrogów w specjalnej minigierce. W tym celu kierujemy sercem (reprezentującym duszę naszego bohatera) w sekwencjach przywodzących na myśl produkcje z gatunku bullet hell.
Do tego schematu Deltarune dodaje kilka nowości. W walce kierujemy całą drużyną, a nie jedną postacią, przy czym tylko jeden z bohaterów ma dostęp do niestandardowych interakcji z wrogami. Są też zupełnie nowe opcje: obrona oraz magia. Ta pierwsza zmniejsza obrażenia otrzymywane w danej turze, natomiast ta druga opiera się na punktach napięcia (Tension Points, w skrócie TP). Te zdobywamy przede wszystkim za korzystanie z opcji obrony, aczkolwiek otrzymujemy je także wtedy, gdy serce znajduje się bardzo blisko wrogich pocisków.
Undertale zasłynęło z ironicznego podejścia do stereotypów gier wideo i nie inaczej jest w Deltarune. Toby Fox nieustannie bawi się schematami i na każdym kroku natykamy się na sytuacje, gdy typowa interakcja z innych tytułów przybiera nieoczekiwany obrót. Nie oszczędzono nawet interfejsu, który w trakcie walki sprawia wrażenie integralnej części świata gry. Zabiegi te mają wydźwięk humorystyczny, ale nierzadko wykorzystywane są też w celach narracyjnych.
Kwestie techniczne
Oprawa audiowizualna Deltarune nie różni się zbytnio od tej z Undertale, mimo drobnych ulepszeń. Toby Fox ponownie pracował nad grą niemal samodzielnie. Grafika, inspirowana twórczością artysty znanego jako Chef Kano, przywodzi na myśl 8-bitowe produkcje. Całość uzupełnia prosta, lecz klimatyczna muzyka.
Pozostałe informacje
Jakkolwiek Deltarune zdaje się korzystać z dorobku poprzedniej gry, w rzeczywistości produkcja tytułu rozpoczęła się jeszcze w 2012 roku. Jednakże Fox na pewien czas porzucił ten projekt na rzecz Undertale. Tworzenie Deltarune okazało się na tyle wymagające, że sama wersja demonstracyjna powstawała z przerwami sześć lat. Jako że w tym tempie produkcja zajęłaby wieki, Fox zamierzał zaangażować kolejnych twórców do prac nad grą, aczkolwiek w momencie wydania pierwszego rozdziału nie rozpoczął jeszcze rekrutacji.
Jakkolwiek punkty EXP są obecne w darmowym pierwszym rozdziale, gra nie pozwala na ich zdobycie, a tym samym awansowanie postaci.
Ostatnia modyfikacja 19 listopada 2018
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 5,9 / 10 na podstawie 3527 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Deltarune: Chapter 1: 12+
Deltarune: Chapter 1 Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Pentium 4
- 2 GB RAM
- karta grafiki 128 MB GeForce 6200 lub lepsza
- 200 MB HDD
- Windows 7/8/10
- Zalecane:
- Intel Core 2 Duo
- 4 GB RAM
- karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
- 200 MB HDD
- Windows 7/8/10