A Long Way Down
Karciane połączenie gatunków RPG i roguelike w rzucie izometrycznym. A Long Way Down zabiera nas do labiryntu stworzonego przez nieznaną złą siłę. Naszym zadaniem jest się z niego wydostać, a umożliwią nam to karty odblokowujące nowy ekwipunek, a nawet kształtujące otoczenie.
producent: Seenapsis wydawca: Goblinz Studio
A Long Way Down jest tytułem indie, który łączy w sobie elementy rogue-like oraz karcianki. Grę stworzyło studio Seenapsis, natomiast za jej wydanie odpowiedzialni są Goblinz oraz Maple Whispering Limited; firmy mają już na koncie kilka ciepło przyjętych pozycji.
Fabuła
Gra opowiada historię Sama. Bohater znalazł się w środku labiryntu stworzonego przez nieznaną złą siłę, a naszym zadaniem jest pomóc mu się z niego wydostać, używając w tym celu kart, które posłużą nam zarówno do walki jak i do kształtowania otoczenia.
Mechanika
A Long Way Down jest grą typu rogue-like, w której zamiast tradycyjnego ekwipunku wyposażamy się w karty do gry niczym w grze karcianej. Karty, które zdobywamy, możemy używać na kilka sposobów. Niektóre z nich przedstawiają pancerze oraz bronie: te da się „założyć” jako ekwipunek. Inne służą nam na ekranie walki podczas turowych potyczek: możemy ich używać, aby w naszej kolejce aktywować zdolności pasywne oraz zaatakować naszego przeciwnika. Trzecim rodzajem kart są te, dzięki którym kształtujemy nasze otoczenie, np. poprzez budowanie dodatkowych ścieżek w miejscach, gdzie ich do tej pory nie było. W A Long Way Down nie ma narzuconej klasy postaci – zależy ona od posiadanych przez nas przedmiotów. Dzierżąc kostur maga, stajemy się nim.
Nasz bohater trafia do proceduralnie generowanych lochów, w których nie zawsze wszystkie drogi są dla nas otwarte. Używając odpowiednich kart, mamy możliwość modyfikacji labiryntu i otwierania niedostępnych przejść – jednak należy uważać, gdyż za każdą użytą przez nas kartę pan podziemi może również umieścić na naszej drodze jakąś dodatkową pułapkę bądź potwora.
W podziemiach nie jesteśmy sami, czekają na nas potencjalni towarzysze, którzy mogą dołączyć do nas, o ile nie staną się naszymi przeciwnikami. Podczas podróżowania przez labirynt niejednokrotnie mamy okazję pokazać się z dobrej lub złej strony. System moralności wpływa na postrzeganie przez nas otoczenia (nasze decyzje mają wpływ na zdrowie psychiczne bohatera, a w efekcie na to, jak dobrze znosi zaistniałą sytuację) oraz na nastawienie napotkanych postaci i to, czy będą naszymi wrogami, czy też nie.
Tryby gry
A Long Way Down jest grą dla pojedynczego gracza.
Kwestie techniczne
Styl graficzny w A Long Way Down przypomina nieco ten znany z gry Don’t Starve. W obu produkcjach widoczna jest gra kontrastów światło-cień oraz rysunkowa stylistyka. Podobieństwo jest szczególnie uderzające, jeżeli przyjrzymy się protagonistom obu tytułów.
Ostatnia modyfikacja 28 listopada 2019
Tryb gry: single player
A Long Way Down cena w dniu premiery: 64,99 PLN
Wymagania wiekowe A Long Way Down: 16+
A Long Way Down Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Dual Core 2.0 GHz
- 2 GB RAM
- karta grafiki Intel HD lub lepsza
- 1 GB HDD
- Windows XP 64-bit
- Zalecane:
- Dual Core 2.0 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki Intel HD lub lepsza
- 1 GB HDD
- Windows 7/8/10 64-bit