Seria Fallout - seria gier
Seria gier RPG osadzonych w postapokaliptycznym uniwersum. Fallout jest uznawany za jedną z najważniejszych marek wykreowanych przez firmę Interplay i studio Black Isle. Od 2004 roku pieczę nad rozwojem cyklu sprawują Bethesda Softworks i Bethesda Game Studios.
Krótka historia serii Fallout
„Ojcami” serii są Tim Cain, Leonard Boyarsky i Christopher Taylor. Pierwsza część serii, zatytułowana po prostu Fallout, została wydana w 1997 roku i niemal natychmiast okrzyknięto ją duchowym spadkobiercą projektu Wasteland. Tytuł zdobył uznanie wśród graczy, toteż deweloperzy z Black Isle Studios od razu rozpoczęli prace nad kontynuacją.
Fallout 2 ukazał się niemal dokładnie rok po premierze pierwszej części. Mimo wynikających z pośpiechu licznych błędów technicznych, produkcja powtórzyła sukces oryginału. Planowano również trzecią odsłonę cyklu, jednak kłopoty finansowe wydawcy sprawiły, że projekt był wielokrotnie przesuwany w czasie. Zamiast tego w 2001 roku w ręce graczy trafiła strategia turowa Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, stworzona przez studio Micro Forté. Ostatnim podejściem firmy Interplay do marki Fallout okazała się wydana w 2004 roku konsolowa gra RPG akcji pod tytułem Fallout: Brotherhood of Steel.
Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła firma Bethesda Softworks, która przejęła prawa do marki. Wypuszczony w 2008 roku Fallout 3 przyniósł całkowicie nową, trójwymiarową oprawę wizualną, generowaną przez silnik Gamebryo (wykorzystany również w The Elder Scrolls IV: Oblivion) i odmienioną mechanikę rozgrywki. Tytuł okazał się jednym z największych hitów 2008 roku. Dwa lata później na sklepowe półki trafiła kolejna poboczna odsłona serii – Fallout: New Vegas – stworzona przez studio Obsidian Entertainment, założone przez byłych pracowników Black Isle Studios.
Firma Bethesda powróciła do roli dewelopera w 2015 roku, tworząc Fallouta 4. W tym samym roku ukazała się także pierwsza odsłona mobilna serii – Fallout Shelter – będąca pozycją bliższą symulatorom ekonomicznym. W listopadzie 2018 roku zadebiutował natomiast Fallout 76, czyli jeszcze jeden spin-off serii, tym razem o charakterze survivalowego sandboksa skupionego na rozgrywce wieloosobowej.
Fabuła i świat gier z serii Fallout
Akcja wszystkich gier z cyklu Fallout toczy się w postapokaliptycznym uniwersum. Na skutek konfliktu nuklearnego, jaki rozgorzał w połowie alternatywnej, retrofuturystycznej wersji XX wieku, świat został niemal doszczętnie zniszczony. Kilka pokoleń później ludzie żyją w niewielkich, rozproszonych grupach, zamieszkujących schrony atomowe, pustynne obozowiska czy ruiny miast. W trakcie zabawy gracz kieruje poczynaniami jednego z ocalałych, który próbuje zapewnić sobie i swoim bliskim przetrwanie.
Gameplay w grach z serii Fallout
Pierwsze gry z cyklu wyróżniały się taktycznym, turowym systemem walki oraz grafiką z charakterystycznym dla produkcji RPG z lat 90. rzutem izometrycznym. Wraz z Fallout: Brotherhood of Steel oprawa wizualna doczekała się trzeciego wymiaru. Fallout 3 przyniósł nie tylko nową jakość wizualną i perspektywę FPP/TPP, ale także szereg zmian w mechanice, w tym wiele elementów charakterystycznych dla gier akcji (m.in. walkę toczoną w czasie rzeczywistym). W Fallout 4 rozbudowano z kolei system rzemiosła, który z czasem stał się podstawą i wizytówką dla Fallouta 76.
Większość gier spod szyldu Fallout koncentruje się na trybach dla pojedynczego gracza. Wyjątki stanowią gry Fallout Tactics: Brotherhood of Steel i Fallout: Brotherhood of Steel, w których zaimplementowano również tryb multiplayer, a także Fallout 76 oraz Fallout Shelter Online, opracowane w całości z myślą o wieloosobowej zabawie.
Adaptacje serii Fallout
Seria Fallout cieszy się na tyle dużym zainteresowaniem, że na jej podstawie powstały między innymi gry „stołowe” (Fallout: Warfare, Exodus, Fallout i Fallout: Wasteland Warfare). Poza tym w 2024 roku zadebiutował serial na podstawie tego cyklu, będący owocem współpracy firm Bethesda oraz Amazon, który odniósł wielki sukces artystyczny i komercyjny.