Chciałbym jeszcze troszkę podkręcić procesor i słyszałem że jak chce się podkręcić go troszkę wyżej to trzeba zmienić napięcie rdzenia ... i tu moje pytanie, gdzie to zrobić, wiem że w biosie ale nie wiem jakie zakładki itp. Prosze o odpowiedź i dziękuję :)
Ok, mam ale jest zablokowane i na ile zwiększyć ? dark5tu5 ---> dzięki wielkie
Zmiany napięcia dokonasz w biosie, nie znam tej płyty, u mnie na asusie jest to opcja cpu voltage.
Nie wiem jak podkręcałeś, ale mam nadzieję, że jak najmniej opcji masz ustawione na auto? Bo podstawowa zasada w podkręcaniu to jak najmniej rzeczy ustawionych na auto (a już szczególnie napięcia). Dla przykładu ja teraz jadę na E8400 podkręconym z 3 do 3,8. Najmniejsze napięcie zapewniające stabilność na 3,8 to 1,23, gdy tymczasem auto dla niepodkręconego 3,0 ustawiało na 1,25...
Masz programy do monitoringu temperatur i sprawdzania stabilności?
tak, mam everest'a i speedfan'a ... a jak bym chciał na 3,2 podkręcić to jakie napięcie ?
Jeżeli na samej górze masz AI tweaker tuner (albo coś podobnego) ustawione na auto, zmień na manual... i powinna odblokować się możliwość zmiany napięć (chociaż skoro już go podkręcałeś to pewnie masz już tak ustawione... ale warto sprawdzić)
Napięcia nikt Ci nie poda... po pierwsze za mało wiem o twoim sprzęcie... po 2 każdy procesor podkręca się inaczej i wymaga innych napięć...
Widać że nie masz kompletnego pojęcia o podkręcaniu. Więc nie zmieniaj napięcia i nie baw się w takie rzeczy. Bo niechcący możesz coś zjarać. ;)
Radzę poczytać trochę o podkręcaniu. I jak podejdziesz do tego z większą wiedzą i rozsądkiem nic się nie stanie.
Edit. Poczytaj a się dowiesz.
Dell` s ----> dobra dobra wiem o co Ci chodzi ;) Ale chcę go podkręcić do 3.2 jak się już zacząłem z tym bawić ...
rodzynek2.0
http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow
Przeczytaj najpierw ten poradnik.
A jak nie wiesz o co w nim chodzi to się za podkręcanie po prostu nie bierz.
Orzołek ---> Ale rozumiesz, że ja go już podkręcałem ?? Tylko się zatrzymałem przy 3.0 bo nie chcę zrobić sąsiadom drugiego Sylwestra...
Jakbyś przeczytał ten poradnik to byś wiedział o co chodzi...
Jeżeli temperatury w normie to nic się nie stanie.
Maksymalne napięca masz podane w poradniku...
NIGDY nie podkręcaj na napięciach ustawionych na auto... Zawsze je reguluj ręcznie... Monitoruj temperatury... To takie najważniejsze punkty.
Zasilacz Feel III jest na czarnej liście. Proponuję go zmienić, bo podkręcanie procka na takim gównie jest niebezpieczne.
Orzołek ---> Z tym "NIGDY" to się akurat nie zgodzę. Wiele, bardzo wiele zależy od MB.
Swojego Q9450 podkręcę do 3,6GHz bez zmiany napięć w BIOSie. Oczywiście napięcie po @ będzie wyższe, ale to już zasługa MB :)
P.S. Wcześniejszego E6570 wykręcałem do 3,2GHz także przy napięciu "auto". Dopiero powyżej musiałem "z palca" zapodać wyższy woltarz.
Feess ---> Słyszałem że I i II są na czarnej liście , nie słyszałem o III ...
EDIT: Temperatura max. 53* w stresie ...
@Rodzynek2.0
Wszystkie Modecomy są na czarnej liście oprócz serii MC. Wszystkie feele to modecomy...
@matchaus
Fakt, że to zależy od mb, ale jeżeli ustawisz na auto to płyta może podać zbyt wysokie napięcie - może w ten sposób znacznie skrócić żywotność procesora.
Orzołek ---> Tja, słyszałem nie raz o tym "mitycznym" skracaniu żywotności procesorów.
Powiedz mi jednak z własnego doświadczenia, czy spotkałeś kogokolwiek, któremu padł/zepsuł się procesor ze względu na zbyt wysokie napięcie?
Naturalnie nie przeczę, że zbyt wysokie napięcie może (a przynajmniej powinno) powodować szybsze zużycie procka (temperatura!), ale nie odnosisz wrażenia, że prędzej skończy się nasze przemiłe życie, niż procek wysiądzie z tego powodu? ;)
P.S. Masz w sygnaturce pentium D. Kiedyś miałem bodajże D830. I w kontekście temperatur, jakie osiągał mój sławetny procesor, biorą sporą poprawkę na ową "skróconą żywotność" :)
@matchaus
A owszem, że słyszałem. Co prawda nie w procesorach CPU tylko w GPU.
Koleś miał Asus'a jakiegoś radeon'a z chłodzeniem Direct CuII ( był to chyba 1GB HD6950 ).
Zwiększył napięcie na VRAM'ach i podkręcił je do ~1500MHz. Temperatury miał poniżej ~70 stopni ( na grafikę to mało :) ). Pamięci karty padły po 2 miesiącach - karta do wymiany. Wiem, że to GPU, ale skoro tam napięcie rzutowało to myślisz, że w procesorze nie jest podobnie?
Jeżeli byłoby tak jak mówisz, to dlaczego wszędzie w poradnikach pisze, że jest 'granica' bezpiecznego napięcia? Przecież gdyby tego nie było to każdy by jechał ile tylko chłodzenie pozwoli...
Zaraz, zaraz - mówimy o podnoszeniu napięcia w kontekście napięć "auto" na MB.
A więc z tym "jechaniem", to bym nie przesadzał :) Już prędzej można przedobrzyć na "manualu".
Jeśli już MB pozwala na takie akcje, to jestem przekonany, że "granice bezpiecznego napięcia" nie będą przekroczone (a na pewno nie w sposób drastyczny).
P.S. Tja, w przypadku GPU to się zdarza...