A fajnie czytać różne odpowiedzi, to lecimy z dalszym wątkiem - tym razem temat dotyczy filmów, które są Waszą topką/do których wracacie zawsze. U mnie to wygląda tak:
1. Adwokat Diabła
2. Gladiator
3. Frida
4. Szeregowiec Ryan
5. Byliśmy Żołnierzami
A jak u Was to się przedstawia?
1. Władca Pierścieni
2. Harry Potter
3. Królestwo Niebieskie
4. Braveheart
5. Ostatni Samuraj
1. Forrest Gump
2. Milczenie Owiec
3. Zielona Mila
4. Dwunastu gniewnych ludzi
5. Monty Python i Święty Graal
Władca Pierścieni: Powrót króla
Avengers: Wojna bez granic
Matrix
Skazani na Shawshank
Gladiator
Eyes Wide Shut
La Notte
Mulholland Drive
Persona
Seven Samurai
To ten kontrowersyjny watek, ktory miales zalozyc?
Nie, tamtem zamknąłem - bo jak napisałem tak zrobiłem, że będzie negatywny odbiór to zamykam.
https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=16446467&N=1
Kolega był negatywnie nastawiony, nie wiem czemu zresztą, bo nikogo tam nie obraziłem, ale nie wnikałem - dawaj topkę filmów ;D
1. Forrest Gump
2. Boyz n the Hood
3. Notting Hill
4. Wild Things
5. The Quiet American
Znalazło by się jeszcze wiele innych, w tym ex aequo z powyższymi.
A w sumie...
1. Blade Runner
2. Truman Show
3. Aguirre, gniew boży
4. Burial of Kojo
5. Pulp Fiction
Leon Zawodowiec
Zielona Mila
Forest Gump
Skazani na Shawshank
Star Wars Imperium Kontratakuje
Ciężko mi się do 5 ograniczyć. Wspierając się moim rankigiem z filmeba, to chyba
1. Stay
2. OldBoy
3. Whiplash
4. Crash (Miasto gniewu)
5. Irreversible
choć to losowa selekcja, ale taka dość przekrojowa :)
Kwaidan
Come and See
Stalker
Le Samourai
Spoorloos
1. Władca Pierścieni
2. Gwiezdne Wojny
3. Blade Runner
4. Dobry zły i brzydki
5. Casablanca
Za długo żyję aby wybrać tylko 5, podobały mi się bardzo te filmy:
Matrix
Pulp Fiction
Forest Gump
Prestiż
Interstellar
Brazil
Wielki Błękit
Władca Pierścieni (trylogia)
Deep Blue
Popiół i Diament
Das Boot
Donnie Darko
Cienka Czerwona Linia
V for Vendetta
Wejście Smoka
Incepcja
Wojna Światów
Apokalipsa
Życie Jest Piękne
Full Metal Jacket
Predator (sama idea obcego łowcy)
1. MAD MAX na drodze gniewu
2. Cała seria Władca pierścieni + hobbit
3. Cała seria Harry Potter
Łącznie to kilkanaście filmów :D
La vita č bella
Re-cycle / Gwai wik
Mulholland Drive
Blade Runner
A Walk to Remember
Zapytaj jutro, a lista bedzie wygladala zupelnie inaczej.
1. Władca Pierścieni Drużyna Pierścienia
2. Zielona Mila
3. Nietykalni
4. Skazani na Shawshank
5. Forrest Gump
Specjalne wywróżenia dla reszty trylogii Władcy Pierścieni i całej serii Harrego Pottera
Oj człowiek zawsze o czymś zapomina, tak Zielona Mila to także jeden z lepszych filmów.
-Trainspotting (porwalem sie nawet na ksiazke w oryginale, ale poleglem gdzies tak w okolicy dwudiestej strony)
-Miś (jeszcze pare projekcji i serio bede znal na pamiec)
-Lot nad kukulczym gniazdem / Lśnienie (obydwa stswiam na rowno, a pan JN to klasa sama w sobie
-Law Abiding Citizen (wracam czesto dla jednej sceny tortur. Kto wie, ten wie. Ale film ogolnie pierwsza klasa, mimo ze w teorii film klasy muedzy A i B)
- no i taki holenderski film, ktorego - o zgrozo - zapomnialem tytulu. O takim malzenstwie turystow gdzies w Ameryce Poludniowej, ktore przypadkiem nagralo morderstwo popelnione przez policjanta. A pozniej cala ichnia policja ich sciga. Brudny film, praktycznie nakrecony „z reki“. Ktos pomoze z tytulem?
Trainspotting - kolejne dobre kino o którym zapomniałem.
Bękarty Wojny - nie wiem dlaczego, ale ten film wydał mi się zupełna kaszaną.
Podziemny Krąg
Scarface
Nienawistna Osemka
Wyspa Tajemnic
Czerwony Smok
spoiler start
Jeszcze
Czarny Labedz
Incepcja
Jestem Bogiem
Siedem
Victoria
spoiler stop
Sie zrobiło top 10
Wyspa Tajemnic - fakt, jeden z lepszych filmów o którym także zapomniałem … a tak kibicowałem głównemu bohaterowi, myślałem ze jest wkręcany a tu sie okazało ze nie… tragedia.
Cóż mogę rzec? tworzymy jednak tutaj mega zajebistą społeczność - jak trzeba Was z trumien poderwać to wstajecie, hah. Mega miło, że Wam się chce odpisywać itd.. dobrej nocy, kochani.
Powrót do przyszłości 1,2,3
Matrix
Okręt
Dobrze, że akurat TOP 5, bo pierwsza piątka to mi się chyba już nigdy nie zmieni. Jedynie kolejność się zmienia, ale to głównie zależy od tego, który z tych filmów akurat znów obejrzałem. Dlatego uznajmy, że podana wyżej kolejność jest przypadkowa.
To my ci dziękujemy Urbanie, po tym niedawnym trollowym syfie jaki się odwalał aż się zaczyna doceniać takie zwykłe wątki tworzone przez elitę forum.
Może nie TOP 5 - lecz podam wam film, który wydaje mi się , jest dość mało znany, a naprawdę, naprawdę warto - Prawdziwy Romans (niech was nie zwiedzie tytuł).
Jest na CDA - Totalna bomba !
1. poranek kojota
2. jak rozpętałem 2 wojne
3. chłopaki nie płaczą
4. BadBoy, Pętla kobiety mafii, pitbulle -> wszystko co Vegi
5. alfa dog
Uuuu, ciężki wybór, ale sprobuję:
1. Forest Gump
2. Skazani na Shawshank
3. Odlot
4. Vanilla Sky
5. Naked Gun
Jestem zdziwiony, ze nikt jeszcze nie podlinkowal tego watku. :P Pod koniec zeszlego roku byla seria tematow z pytaniami o topki filmow, albumow muzycznych, gier itd.
https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=16354361
To co? Liczyłeś ze Urban sam wpadł na pomysł tych tytułów wątków? Przecież to wszystko powtórka, jestem na tym forum ponad 20 lat i z uśmiechem na ustach wpisuje się do powielanych tematów żeby Golowi nabić aktywność.
Liczylem, ze ktos podlinkuje temat doslownie sprzed 4 miesiecy bo zawiera on sporo aktualnych odpowiedzi dla kogos kogo to interesuje. Tak samo jak w tematach "ile macie lat" lub "skad jestescie" ktos zawsze wrzuci ta sama liste przeklejana na forum od 15 lat.
[edit]
Samo powielanie tematow mi nie przeszkadza. A jak chcesz nabijac GOLowi aktywnosc to najlepiej wchodz w ich materialy i je plusuj. :P
Mistrzu Top 5 jest ciężko wytypować, bo mamy ogrom świetnych filmów sumując perełki z wszystkich gatunków, gdzie tak wiele zahacza o wybitność. Zdecydowanie najmocniejsza dekada dla kina to lata 70' z niewiarygodną ilością wybitnych filmów, ale niezwykle imponująca jest też złota era Hollywood oraz europejska Nowa Fala, gdy wysypało genialnymi dziełami pod bardziej wymagającego odbiorcę. Bez problemu zrobiłbym Top 1000 wybitnych filmów lub Top 2500 niezwykle cennych i wartościowych. Natomiast Top 5 jest niewykonalne, dlatego postaram się wybrać Top 20 i napisać dlaczego te filmy wytypowałem choć i tak czuję się skrępowany łańcuchami ograniczeń :):):)
Top 20:
Obywatel Kane 1941 - Najlepszy film w historii kina, a już z pewnością najważniejszy, bo najbardziej przełomowy i mający największy wpływ na rozwój kinematografii. Wybitne dzieło O.Wellesa, które złamało standarty kręcenia filmów na wielu płaszczyznach i zrewolucjonizowało medium.
Tokijska opowieść 1953 - Niezwykły portret prawdziwego życia. Piękna i głęboka medytacja nad starością i rodziną. Proste i poruszające arcydzieło mistrza Ozu. Jeden z lepszych filmów w historii. Mistrz subtelnej elegancji przedstawia akceptację smutku życia. Doskonałe przedstawienie powojennego życia rodzinnego w Japonii. Yasujiro Ozu to geniusz kina.
Siedmiu samurajów 1954 - W chaotycznym i brutalnym świecie najtrudniej jest wytrwać, zachować zasady moralne i zachować serce. Najlepszy film A.Kurosawy. Genialny Toshiro Mifune kradnie show. Film skrada serducho. Równie genialny z kina samurajskiego w zasadzie tylko "Harakiri" Kobayashiego. Aczkolwiek "Rashomon" 1950 czai się blisko i nie bez powodu postrzegany jest jako japoński "Obywatel Kane".
Hiroszima, moja miłość 1959 - Najlepszy film A.Resnaisa. Wyjątkowe kino. Wizualny poemat miłosny w cieniu bomby. Trwałość pamięci. Prowokacyjne zderzenie historii i osobistej narracji, odmowa przedstawienia jasnego znaczenia narracji, napar geopolitycznej konsternacji i intensywnego erotyzmu. Uniwersalne i przełomowe dla kina arcydzieło będące najlepszym filmem Nowej Fali. Zrewolucjonizował kinowe opowiadanie historii dzięki nielinearnym formom i podejściu. Odegrał integralną rolę w przekształceniu ducha ruchu w niszczycielską sztukę. Film zawiera przecudną, długą i intensywnie realizowaną rozmowę między dwojgiem kochanków debatujących nad znaczeniem pamięci, percepcji i istnienia. Status filmu jako kamienia milowego w historii kina jest zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Widownia może mieć trudność z odnalezieniem drogi pod monumentalną tematyką i wysokokulturowym rodowodem. Dochodzi do tego narracja nieliniowa. Oczywiście łamanie chronologii i odwracanie biegu czasu było wcześniej w "Obywatel Kane", ale w "Hiroshima, moja miłość" czas jest rozbity :)
Psychoza 1960 - Film przekracza granice gatunku i zamiast prostej opowieści z dreszczykiem mamy obraz stawiający widza oko w oko z własnymi najskrytszymi lękami. Szczerość seksualna i bogata symbolika była czymś szokującym w mainstreamowym filmie. Film Hitchocka to najwspanialszy thriller jaki kiedykolwiek powstał z najsłynniejszą sceną w historii kina. Wybacz mi "Milczenie owiec" :)
Harakiri 1962 - Prawdziwe arcydzieło Kobayashiego, które doskonale obnaża hipokryzję klas rządzących. Humanizm przeciwko samurajskiemu kodeksowi. Porywająca krytyka bushido. Jawne oskarżanie japońskiej kultury.
Cleo od piątej do siódmej 1962 - Pionierska chwała Nowej Fali. Oda do życia z przesłaniem, by zawsze cieszyć się życiem jakby to były ostatnie dwie godziny, które mamy, bo koniec może nastapić szybciej niż się spodziewamy. Varda w ruchomych obrazach ma zdolność uchwycenia esencji swoich postaci nie tylko poprzez fabułę i dialogi, ale jeszcze bardziej poprzez ich rozmieszczenie w przestrzeni i świetle. Tytułowa Cleo odgrywa dość powierzchowną i trywialną młodą kobietę, ale jej świadomość, że usłyszy najgorszą wiadomość o rychłej śmierci wibruje jak miękki bęben basowy pod powierzchnią.
Osiem i pół 1963 - Najlepszy film Felliniego. Artyzm w czystej postaci. Dzieło skrojone pod koneserów. Autoportret artysty w kryzysie twórczym z gwiazdorskim blichtrem i intelektualną emancypacją. Z wszystkich filmów Felliniego do tego lubię najczęściej powracać, a po nim do "Słodkie życie".
Persona 1966 - Najbardziej awangardowe przedsięwzięcie w karierze Bergmana, który nakręcił ogromną ilość arcydzieł filmowych. Persona to obraz kobiety w pełnym tego słowa znaczeniu. Olśniewające studium na temat niezgłębionej natury człowieka. Zdjęcie masek i pytanie o możliwość egzystencji bez odgrywania roli, ale też stylistyczno-emocjonalna bomba z opóźnionym zapłonem prowadząca do katharsis.
Andriej Rublow 1966 - Przypowieść o kryzysie wiary, zwątpieniu w przyszłość świata oraz ludzkości. Magia wielkiego kina. Opus magnum geniusza Tarkowskiego. W tym eposie przedstawiono kilka dekad życia słynnego średniowiecznego rosyjskiego malarza Andrieja Rublowa. Widzimy jego interakcje pomiędzy innymi malarzami, bufonami, poganami i Tatarami. Te doświadczenia kształtują i wpływają na jego działania.
2001: Odyseja kosmiczna 1968 - W kosmosie każdy może zobaczyć Twoje sny. Hipnotyzująca oprawa wizualna, pełna dowolność interpretacyjna i poniekąd problematyczna wielowymiarowość. Najwybitniejszy film science-fiction. Kubrick ustawił poprzeczkę nie do przebicia. Przedstawia kontakt ludzkości z kosmitami przez tysiące lat ewolucji począwszy od świtu człowieka, kiedy małpoludzie zastanawiają się nad dziwnym artefaktem w ich świecie. Następnie następuje twarde przejście do XXI wieku, kiedy przestrzeń kosmiczna została skolonizowana, a pod powierzchnią Księżyca odkryto coś niesamowitego. Następnie przenosimy się do misji na Jowisza, gdzie obserwujemy zaawansowaną sztuczną inteligencję HAL. Zapiera dech w piersiach za każdym razem widok efektów ogromu pracy włożonej przy tym filmie.
Pewnego razu na dzikim zachodzie 1968 - Pełna przemocy poetycka elegia od mistrza S.Leone, która łączy historię zemsty z epicką budową kolei. Marksistowska saga o kapitalistycznym wyzysku i walce o zasoby naturalne. Najlepszy western w historii kina z pamiętnym finałowym pojedynkiem Franka z człowiekiem z harmonijką przy muzyce Ennio Morricone.
Mechaniczna pomarańcza 1971 - Socjologiczne arcydzieło swej dekady. Jeden z najwybitniejszych filmów w historii. Satyra na temat przemocy z rąk Kubricka. Cała prowokacja filmu i zbłazowana polityka seksualna są doprawione historycznym cynizmem. Prowokacyjne i polemiczne dzieło ze znakomitą grą McDowella i słynną sceną gwałtu. Przerażające dzieło.
Ojciec chrzestny 1972 - Najlepszy film F.F.Coppoli. Niezwykłe spojrzenie na życie rodziny mafijnej od drugiej strony, które maluje również zdumiewający portret przestępczości zorganizowanej. Znakomita epopeja mafijna ze znakomitymi kreacjami i mistrzowskim prologiem. Życiowa rola M.Brando. Fabuła rozgrywa się w latach 1945-1955 i koncentruje się na przemianie Michaela Corleone z niechętnego outsidera rodziny w bezwzględnego szefa mafii jednocześnie przedstawiając kronikę rodziny pod rządami patriarchy Vito.
Lot nad kukułczym gniazdem 1975 - Wstrząsający i elektryzujący dramat. Potężny protest i tragedia upadłego systemu. Jeden z trzech filmów z oskarowym pokerem wraz z "Ich Noce" 1934 i "Milczenie owiec" 1991, ale otarły się o to też "Annie Hall" 1977 i "American Beauty" 1999. Życiowa rola wszechstronnego Jacka Nicholsona.
Stalker 1979 - Najbardziej humanistyczny film jaki istnieje. Szczytowe osiągnięcie wielkiego poety kina Tarkowskiego. Głębokie, poetyckie rozważania na temat życia, miłości, sztuki i metafizycznych równań.
Idź i patrz 1985 - Przerażająco realistyczna kostnica na okupowanej Białorusi. Nieustanny graficzny terror i narastające okrucieństwo. Nigdy wcześniej ani później w kinie wojna nie miała tak przerażającego oblicza. Przytłaczające przebudzenie dziecka przez realia wojny. Najlepszy film wojenny w historii kina, a najlepszy antywojenny to rzecz jasna Lecą żurawie 1957, a nie Łowca jeleni 1978.
Szatańskie tango 1994 - Opus magnum w dorobku wybitnego Tarra. Niekonwencjonalny, niepowtarzalny, niszczycielski, piękny oraz porywający taniec z diabłem. Mroczne i wyjątkowe doświadczenie. Siedem godzin, które trzymały mnie całkowicie przyklejonego do ekranu. Tarr przedstawia tę samą akcję przez 24 godziny z perspektywy różnych bohaterów więc wracamy do wydarzeń raz po raz za każdym razem dowiadując się czegoś nowego co potęguje napięcie.
Pulp Fiction 1994 - Najlepszy film Tarantino. Czarna komedia, która daje radość od początku do końca. Nieliniowa narracja w stylu "Obywatel Kane" i "Hiroszima, moja miłość" sprawia, że film cieszy za każdym razem. To jest dzikie. To jest chaotyczne. To jest pełne energii. To jest Pulp Fiction! Niewiarygodna ilość scen z cytatami z kultowych starych filmów jakich był fanem Tarantino w dzieciństwie. Największy fanserwis pod miłośiników kina lat 60' i 70'.
I raz, i dwa 2000 - Yi Yi przemierza pokoleniowe skrzyżowania życia poprzez refleksyjną horoskopową miłość. Słodki portret relacji rodzinnych. Czym jest życie? Czym jest miłość? Czym jest śmierć? Każdego dnia społeczeństwo budzi się, aby wykonywać swoje codzienne czynności przypominając kluczowe elementy maszyny kognitywnej. Każdego dnia ludzkość podświadomie kwestionuje niezadowolenie z przyziemnego życia, któremu przewodniczy. A każdej nocy cywilizacja śpi. Tylko po to, by powtarzający się cykl codziennych wysiłków zapętlił się jeszcze raz, aż śmierć wezwie nasze dusze. Humanizm jest filozofią kontemplacyjną głęboką ze swoim rezonansem w sercu umożliwiającą regularne wyzwania codziennego spełnienia. Praca, edukacja, miłość i rodzina. Czy to kiedykolwiek wystarczy? Rodzina, którą obserwujemy reprezentująca obraz różnic kulturowych i pokoleniowych napotyka różne próby i udręki, które uosabiają naturalny porządek ludzkości. Każda pojedyncza klatka z prawie trzech godzin filmu ma jakieś znaczenie bez względu na jej wytrzymałość. Od płynnych ujęć śledzących betonowe biurowce po malownicze chmury nadające błękitnemu niebu osobowość. Wszystko odpowiada emocjonalnemu bodźcowi. To jest piękno Yi Yi. Podobnie jak samo życie. Ozdoby tkwią w szczegółach. Ostatni film Yanga to bez wątpienia kinowe arcydzieło o najwyższym rezonansie. Takie, które pozwala ostatnim wypowiedzianym słowom przez postacie na zawsze utkwić w podświadomości widza.
Natomiast moim ulubionym filmem jest Trzy kolory: Czerwony 1994 Kieślowskiego. Z filmów ostatnich lat najlepszym dla mnie jest Parasite 2019, a najmocniej mnie zaskoczył orygnalnością z filmów XXI wieku Miłość obnażona 2008.
Najlepszymi polskimi filmami dla mnie są "Popiół i diament" 1958, "Rękopis znaleziony w Saragossie" 1964, Faraon "1965", "Sanatorium pod klepsydrą" 1973, "Ziemia obiecana" 1974, "Potop" 1974, "Noce i dnie" 1975, "Człowiek z marmuru" 1976, "Przypadek" 1981, "Miś" 1981, "Przesłuchanie" 1982, Seksmisja" 1983, "Krótki film o zabijaniu" 1987, "Psy" 1992.
W Polsce raczej najbardziej gloryfkowanym filmem jest "Dwunastu gniewnych ludzi" 1957, a porównywalnie genialne z dramatów sądowych są moim zdaniem "Świadek oskarżenia" 1957, "Anatomia morderstwa" 1959, "Wyrok w Norymberdze" 1961, "Zabić Drozda 1962. Każdy na swój sposób jest mistrzowski.
Mam ogromną słabość do dramatów kostiumowych i horrorów. Filmy, które najmocniej poruszają moje serce są w stylu "To wspaniałe życie" 1946, "Rzymskie wakacje" 1953, "Lecą żurawie" 1957, "Życie jest piękne" 1997 itp.
Ale piękna lista! Dopisałbym jeszcze kilka tytułów, ale i tak podpisuje się pod nia rękami i nogami (no, poza Kieślowskim)
Dzięki. Oczywiście za każdym razem taka 20-stka byłaby pewnie trochę inaczej wytypowana.
Mam słabość do twórczości Kieślowskiego, a już zwłaszcza do trylogii kolorów, Przypadek i Dekalogów.
95% z Twojej listy widziałem.... i w sumie wykasował bym parę na rzeczy innych :)
Hej. W sumie drodzy rozmówcy zastanawiałem się mocno przy tworzeniu Top 20 czy nie wstawić jednego z filmów C.Chaplina "Światła wielkiego miasta" 1931 lub "Dzisiejsze czasy" 1936, a także "Człowiek z kamerą filmową" 1929, "Wszystko o Ewie" 1950, "Bulwar Zachodzącego Słońca" 1950, Opowieści księżycowe" 1953, "Zeszłego roku w Marienbadzie" 1961, "Gorzkie łzy Petry von Kant" 1972, "Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela" 1975, Dla tych filmów brakło miejsca.
blade runner
trainspotting
the thing
apocalypse now
city of lost children
ale generalnie ta lista jest mocno niesprawiedliwa, bo nie moglem zmiescic nic od lyncha, kusturicy etc, jeuneta tak wepchnalem troche kolanem bo troche bardziej zasluguje za caloksztalt, ale chcialem cos z europy na czym sie znam i w czym czuje sie w miare komfortowo, a takie wielki blekit albo la haine to chyba lepsze i duzo bardziej uniwersalne filmy
1) Chłopcy z Ferajny
2) Życie Carlita
3) Dzień świra
4) Pod mocnym Aniołem
5) Żółty szalik
To też trudne pytanie dla mnie, ale na teraz to bym wybrał takie pozycje (kolejność przypadkowa):
Ojciec Chrzestny Trylogia
Dawno Temu w Ameryce
Ostatni Dzwonek
Vabank
Czarne Słońca