Chodzi mi o coś takiego jak mają, np. niektóre karty graficzne. Ostatnio nabyłem sobie takową i podczas pracy na pulpicie wentylatory praktycznie w ogóle się nie włączają. Czy jest może coś takiego do procesorów? Obecnie mam chłodzenie do procka od be quieta i jest bardzo cicho. Nawet sobie w biosie ustawiłem że wentylator przy niskiej temperaturze kręci wolno i z taką samą prędkością co jeszcze bardziej go wyciszyło. I tak się zastanawiam czy właśnie da się coś takie zamontować na procka.
Napisz to raz jeszcze, ale po poprawnie, bo tego postu nie da się zrozumieć.
Obecnie mam chłodzenie do procka od be quieta i jest bardzo cicho.
I tak się zastanawiam czy właśnie da się coś takie zamontować na procka.
To masz ciche chłodzenie na procku, czy szukasz cichego chłodzenia?
Chodzi mi o coś takiego jak mają, np. niektóre karty graficzne.
Co niby karty graficzne mają?
Ostatnio nabyłem sobie takową
Co żeś nabył?
Czy jest może coś takiego do procesorów?
Co?
Nie wiem jak ci to inaczej napisać. Mam wersje rtx 4070, u którego podczas pracy na pulpicie wentylatory się wyłączają. I tak się zastanawiam czy może jest jakieś chłodzenie do procesora, która działa na tej lub podobnej zasadzie. Czyli podczas grania dopiero się wentylator załącza, a jak robię coś na pulpicie to się nie kręci. Po prostu chce żeby wentylator całkiem się wyłączał. Jeżeli tego nie zakumasz to nie odpowiadaj więcej w tym temacie.
Haha najpierw skrytykował sposób pisania, a później i tak stwierdził, że w sumie i tak nie jego temat :D mistrz
Kolejny raz z rzędu pokazujesz, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Moj post odnosił się do Jeżeli tego nie zakumasz to nie odpowiadaj więcej w tym temacie., bo sam temat cichego PC i pasywnych/fanless systemów obcy mi nie jest, po prostu nie widzę powodu pomagania komuś, kto nie potrafi poprawnie złożyć zdania.
po prostu nie widzę powodu pomagania komuś, kto nie potrafi poprawnie złożyć zdania. i pisząc w taki sposób dziwisz mi się, że źle odczytuję twoje posty?
i pisząc w taki sposób dziwisz mi się, że źle odczytuję twoje posty?
Nie dziwię się - jak pisałem, to nie pierwszy raz, kiedy nie rozumiesz postów.
Chyba o pasywne mu chodzi. Na jakichś klocach w idle to teoretycznie możliwe... a przynajmniej było możliwe kilka generacji temu. Teraz to chyba wszędzie zbyt dynamicznie skaczą chwilowe napięcia, temperatury i użycie... Poza tym to by i tak dawało zbyt wysokie temp. żeby tak trzymać CPU na stałe. No OK, niby zabija kombinacja temp + napięcie, a nie sama temp., ale...
Czy jest może coś takiego do procesorów?
Jest cos takiego miedzy innymi do procesorow. Pompy na to wolaja.
Tak moga wygladac temperatury na malym AIO (240mm). Na mojej karcie graficznej wentylatory nie zatrzymuja sie i obracaja ~760RPM
Temperatury sa srednie, srednia z 300s. Na gorze masz temperature CPU a ciemna na dole to temperatura plynu.
CPU 5800X
nie mów że bez grania masz ponad 60 st na tym ryzenie
65 mam podczas grania, zmodyfikowane ciche chłodzenie 240mm - 4790k
Mam nadzieje że podobną temperaturę uzyskam kiedyś na Ryzenie 65 tdp 7700/7900
po grze w RDR2 -->
wentylatory budy [7] krecą się u mnie 600-1000[1200]
zatrzymujesz wentylatory przy chlodnicy? ryzykowne
zatrzymujesz wentylatory przy chłodnicy? ryzykowne
Przechodzenie przez ulice tez jest ryzykowne, ale jak sie wie co sie robi, to ryzyko jest mozliwe do zarzadzania.
Jeśli masz dobre chłodzenie na procesorze to wystarczy, że sam ustawisz krzywą pracy wentylatorów. Do określonej temperatury np. 50 czy 60 stopni ustaw prędkość wentylatora na minimum byle się ledwo kręcił i będziesz miał ciszę. Jak obecny wentylator jest zbyt głośny nawet na niskich obrotach to zmień sam wentylator. Nie musisz celować w chłodzenie pasywne na procesor bo wybór tu jest prawie żaden i będzie ciężko zachować odpowiednie temperatury w trakcie obciążenia.
Wymień wentylatory na takie PWM i ogranicz minimalnie moc jak temperatura będzie niska. Nie wiem, jaki masz such, że słyszysz ledwo kręcące się wiatraki na procku. Ja mam kompa pół metra od głowy jak śpię i nic nie słyszę.
Przecież i tak go nie słychać bez obciążenia więc w czym ci to przeszkadza? Problemem jest szum przy graniu :
Chcesz inwestować w coś co nie ma znaczenia?
O żywotność wentylatora się nie martw
To czego szukasz to chlodzenie super wydajne. Cos co odbiera i rozprasza temperature proca w niskim stanie poboru mocy bez potrzeby angazowania wentylatorow. Opcje masz w zasadzie dwie:
- radiator klasyczny ( im wiekszy tym lepszy ). W skrocie 2kilo+ ( zarcik ) czystej miedzi. Ale szukasz wsrod tych duzych. DUZYCH.
- chlodzenie wodne ( najprosciej AIO - 240 lub 360mm ).
Oba zapewnia Ci w zasadzie bezglosna prace w niskich przedzialach temperatur. Niestety - licz sie z kosztami. Cos za cos.
Szczerze polecam zestawy uzywane - z tzw drugiej reki. Taniej jest.
Kup sobie obudowę premium 1000-1500 zł z matami wygłuszającymi i nic nie usłyszysz.
Jemu nie chodzi o hałas tylko o samą istotę zatrzymania wentylatora na cpu, gdy nie jest obciążony.
Tego się chyba póki co nie stosuje.
Jedynie w zasilaczach i gpu.
Dokładnie o to biega. Źle chyba nazwałem temat. W treści pierwszego postu starłem się to wyjaśnić ale chyba coś nie dokładnie i stąd co niektórzy nie zrozumieli o co mi chodzi.
Fakt, przy wodnych systemach na nowszych MB jest to możliwe.
Ale wtedy będzie mu przeszkadzać praca pompy :)
Zawsze można takie bydle o wadze 1,2 kg wstawić
https://www.x-kom.pl/p/673046-chlodzenie-procesora-noctua-nh-p1-passive.html
Kup sobie Celerona i chłodzenie z regulacją, Ustaw niskie obroty na płycie xD Sprawdź, czy się nie grzeje xD
Tak sobie czytam i myślę nad tym co napisaliście i mi się przypomniało że jak składałem drugi komputer z jakieś 12 lat temu to płyta główna posiadała takową opcje. Normalnie był zamontowany radiator i wentylator i jak była niska temperatura to on się wyłączał ale sobie za nic nie mogę przypomnieć co to za model płyty był. Wiem że to na intelu było składane. Ale tak to już nie pamiętam.
Raczej nie możliwe. Może chodziło o tryb Silent. Niższe obroty.
Przy zdjętej ściance widziałeś jak zatrzymywał się?
Możliwe że o to chodziło ale już nie pamiętam dokładnie. Pamiętam że jak kupowałem płytę razem z prockiem i chłodzeniem w sklepie to gościu mi mówił żebym się nie zdziwił że wentylator się czasem wyłącza. Choć może to było AMD, a nie intel. Nie pamiętam już tego dokładnie. Ale wiem że właśnie coś takiego się działo. I też to właśnie widziałem przy ściągniętej obudowie.
W tej chwili ustawiasz takie rzeczy jako opcje w BIOS'ie plyty (ok - teraz to raczej w UEFI ), lub w oprogramowaniu kontrolera temperatur/wentylatorow - o ile takowy posiadasz. Aktywnosc wentylatorow zalezy od temperatury - ergo - w pewnych przedzialach temperatur predkosc wentylatora wynosi 0. POZA tym - jezeli dobrej jakosci ( lozyskowany ) wentylator kreci sie w zakresie do 1000 obr/min - jest w zasadzie nieslyszalny.
Osobiscie sugeruje chlodzenie AIO 240 lub 360mm - w zaleznosci od tego ile masz miejsca w budzie. Nie kosztuje majatku ( szczegolnie uzywka ) i bedzie BEZGLOSNE. CORSAIR, NZXT, BeQuiet, Thermaltake - to w zasadzie pewniaki ( osobiscie mam Corsaira ).
Ja mam komputer za ścianą z OSB i gdzieś mam kulturę pracy złomka. B)
Jednak przed tym jak wpadłem na tak błyskotliwy pomysł, miałem Scythe Orochi z wypiętym wentylatorem.
Podwieszane było na stalowej lince (bodajże fabryczne rozwiązanie) by nie wisiało ciężarem na płycie zbyt mocno.
Dalej mam to chłodzenie w gratach.